Leikattu narttu pissaa sohvalle

Anonyymi

Antakaa kiltit tehokkaat neuvot sohvalle pissaamisen lopettamiseksi! Meille on tullut pieni, 4-kiloinen, sekarotuinen 2-vuotias narttukoira, joka on kastroitu n. 1,5 kuukautta sitten.
Taustasta ei ole tietoa, mutta on ilmeisesti ollut sisäsiisti. Tekee kakat ulos aina ja 3-4 pissaa ( onko nartulle normaalia?). Tunnin päästä ulkoilusta voi kuitenkin sohvalla olla pissa.

Sohva on nyt peitetty muovilla ja yritän saada itseteossa kiinni mutta ei ole onnistunut. Olen antanut nyt yhden kerran ruokaa myös sohvalla, kuulin, että koira ei pissaa paikkaasi jossa syö.

Neuvokaa jos joku on ratkaissut ongelman, kiitos!

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko tämä sinusta sellainen asia, että tätä tullaan ihmettelemään keskustelupalstalle sen sijaan, että ottaisit yhteyttä eläinlääkäriin? Jos on, niin koiraparka on syytä antaa parempaan, vastuuntuntoiseen kotiin ja sassiin.

      Jos epäilet, että koiran pissakäyttäytyminen on muuttunut, niin silloin on otettava yhteyttä eläinlääkäriin. Kyse voi olla sterkkauksen aiheuttamasta pidätyskyvyttömyydestä, virtrsatietulehduksesta, munuaisongelmista, diabeteksesta ja kilometrin mittaisesta listasta muitakin syitä, jotka eivät keskustelupalstalla selviä sitten millään. Ota nyt hitto vie järki käteen ja selvitä tilannetta eläinlääkärillä.

      • Anonyymi

        Eläinlääkärillä on tietenkin käyty. Mitäs tänne voi kirjoittaa jos ei koira-asiaa - tuollaista mielisairaan ja ilkeän ihmisen paskapuhetta vai?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eläinlääkärillä on tietenkin käyty. Mitäs tänne voi kirjoittaa jos ei koira-asiaa - tuollaista mielisairaan ja ilkeän ihmisen paskapuhetta vai?

        Mielisairasta on muovittaa sohvaa ja kysellä keskustelupalstalla asioita, jotka pitäisi kysyä eläinlääkäriltä. Mielisairasta on myös jättää kertomatta kaikki tärkeimmät asiat, mutta silti olettaa, että keskustelupalstalla hokkuspokkus vain ongelmat ratkaistaan silti sinun puolestasi kristallipalloa hinkuttamalla. Anna nyt vain oikeasti se elukka parempaan kotiin ja keskity itseesi, sillä siinäkin näyttäisi olevan tarpeeksi työsarkaa.


    • Anonyymi

      Ihan normaalia. Vaimoani ei ole leikattu, mutta hänkin kusee sohvalle. Sanoo olevansa kaunis ja voivansa siksi käyttäytyä miten vain.

    • Anonyymi

      Ole rauhassa. Koiran pisuli on itsepuhdistuvaa, sen voi hyvin antaa imeytyä sohvaan.

    • Ellillä siis käyty. Mitä siellä on tehty, mitä hän on sanonut?

      Ei tällaista tosiaan voi neuvoa, kun mahdollisuuksia on monia.
      Pitää sulkea ekana pois pissatulehdus. Sitten seurata, onko nyt kyse siis sterkan tuomista haitoista, pidätyskyvyttömyydestä. Siis pissaako koira sinne paikalleen vai valuuko? Se pitää selvittää, koska kertoo osansa.
      Ja viimekädessä sitten kaikki mahdolliset kokeet ottaa asiaan liittyen.
      Ja miettiä sekin, että onko koira varmasti (ollut) sisäsiisti. Ettei kyse ole sisälle merkkaamisesta. Ja toki voi tehdä niin, että ei sinne sohvalle pääse. Katsoa vaikuttaako mitenkään...

      Ja kyllä, nartutkin voi pissata useaan kertaan. Mutta muutokset suuntaan jos toiseen on hyvä huomioida.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      584
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      512
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe