Semmoinen tapaus

Anonyymi

Kävin tänään katsomassa asunto joka oli ihan hyvä, kaikki meni hyvin siihen asti kunnes sanoin että 60cm pesukone pitää mahtua sekä autopaikka oltava. Tämä pariskunta joka sitä kämppää oli näyttämässä, sanoi että minulla ei ole oikeutta alkaa vaatimaan mitään koska ei ole luottotiedot kunnossa.

Sen ymmärrän että jos ei ole luottotiedot kunnosa niin ei ole pakko vuokrata, mutta kun asia oli noinkin pieni niin ei voi ymmärtää. Sanoin heille että totta kai minä vaadin ja tulen jatkossakin vaatimaan että autopaikka on oltava ja pesukoneen mahduttava, jos ei 60cm pesukone mahdu niin sen takia en ala ostamaan kapeampaa konetta tai käyttämään talon pesulaa joka siinä talosa olisi myös ollut.

Empä sitä kämppää ottanu, jotain ne siinä selitti naama punasena en jäänyt kuuntelemaan vaan lähdin pois.

10

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      He olivat varmaan onnellisia, että pääsivät eroon selvästi hankalasta (tyhmästä?) vuokralaisehdokkaasta. Jos autopaikkaa ei vapaana ole, he eivät voi sellaiseksi muuttua ja jos pesukone ei mahdu, niin se ei mahdu. :D

      Mitä jos seuraavalla kerralla etsisit vuokralle asuntoa, joka sopii omiin tarpeisiisi?

      • Anonyymi

        Ja jospa sinä lopettaisit "tatin hakkaamisen" äitisi kuvaa katsoessasi.


    • Anonyymi

      Minäkin vaadin että autopaikka on oltava, naapuri joka asuu tässä talossa hänellä oli kaksi autopaikkaa. Sanoin hänelle ihan suoraan miten asiat on ja että jokaisella asukkaalla on vain 1 autopaikka, niin hän suuttu siitä ja valitti isännöitsijälle jonka jälkeen isännöitsijä valitti mulle siitä.

      Totesin vain isännöitsijälle että jokaisella asukkaalla on vain yksi autopaikka eikä yhtää enempää, isännöitsijä alkoi väittämään vastaa. Loppujen lopuksi kyseinen naapuri menetti sen toisen paikan ja minä sain sen, eikä hän sen jälkeen ole sanonut enää sanaakaan minulle.

      • Anonyymi

        Ajattelin itse muuttaa maalle johonkin pieneen mökkiin, lähimpään naapuriin pitää olla ainakin 300m.
        En siedä kusipäitä, minulle on kehittynyt vajakkeihin nollatoleranssi.

        Pesukonetta voin pitää vaikka pihakatoksessa, kunhan ei tarvitse vääntää ääliöiden kanssa.


    • Anonyymi

      Pitäisihän se ite huomata ettei kone mahdu ja etsiä sitten semmonen kämppä johon se mahtuu. Sen takia on erilevyisiä koneita, kun on eri levyisiä kylpyhuoneita. Toisilla kun on muutakin elämää kuin pyykin pesu.

      • Anonyymi

        Pääasia etä pesukone mahtuu, suihkussa voi käydä vaikka keittiön tiskialtaassa :D


    • Anonyymi

      Vuokraisäntä on käyttänyt liikaa voimaannuttavia pyllybikineitä, alkaa miehellä päässä sirittää.

    • Anonyymi

      Pääasia että palsta on taas aktivoitu !

    • Anonyymi

      Minä en vaadi mitään, mutta annan tarvittaessa tuntuvan palautteen, muistaa vuosia.

    • Anonyymi

      Toi nyt on pientä. Omassa kämpässä piti purkaa komero, että saa leveämmän sängyn mahtuun. Ja eihän siellä komeron alla ollu parkettia. Meni parkettikin uusiks ja koko huoneen maalaus. Ja oli mielenkiintoista saada katon roiskatasotteeseen huomaamaton raja. varmaan kymmenes kerta onnistu. Suuri määrä työtä ja rahaa meni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1718
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      17
      1623
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1403
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      306
      1332
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1268
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      985
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      933
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      854
    Aihe