Yhteiskuntaa on koko ajan ajettu siihen, että ihmiset asuisivat kaupungeissa ja muuttaisivat harvaan asutuilta alueilta kaupunkeihin asumaan.
Siinä on suuri riski, kuten nyt ollaan nähty mitä ongelmia aiheutuu, kun ihmisiä asuu suuria määriä, miljoonia, jopa yli 10 miljoonaa pienellä alueella suurkaupungeissa.
Sellaisessa ympäristössä vaaralliset tartunta taudit leviävät helposti ja nopeasti, jota ei saada hallintaan, jollei määrätä ulkona liikkumis kieltoa.
Suurkaupungeissa on suuria puistoja ja metsiä, mutta nekin täyttyisivät ihmisistä, jos ulkonaliikkumis kiellon aikaan saisi ulkoilla puistoissa tai metsissä.
Siitä syystä tulisi suosia syrjäseutujen asutusta, pieniten kaupunkien asutusta ja maaseutuasutusta, eikä keskittää kaikki suurkaupunkeihin.
Mitä harvemmassa ihmiset asuvat, niin sitä paremmin selviytyy tällaisista vaarallisista tartunta taudeista.
Harvaan asutulla aluella ei ulkonaliikkumis kieltoa edes tarvita, kunhan ne muutamat ihmisten kohtaamistilanteissa pidetään riittävä etäisyys ja voidaan liikkua luonnossa ja pyöräillä aivan yksikseen.
Siinä mielessä päättäjät näkevät koko maan vain Helsingin näkökulmassa, että joka puolella suomea on yhtä paljon ihmisiä liikkeellä, kuin helsingissä.
Tiheä kaupunkiasuminen ja korona leviää
2
62
Vastaukset
Mistäköhän ne maaseudulla asuvat hakevat ruokansa ja muut tarvittavat asiat? Lähikaupungin hypermarketista tietenkin, ja virusaltistus on tapahtunut! Ei kaupunkioloissa ole mitään sen suurempaa vaaraa kuin muuallakaan, tietenkin sairastuneiden määrä on suurempi kaupungeissa kuin maaseudulla, prosenttiluku on kuitenkin sama. Pääkaupunkiseudulla tulee Coronaan sairastumaan varovasti arvioiden 300.000 ihmistä, 1.000 asukkaan pitäjässä 300, kuitenkin sairastuneita on molemmissa tasan tarkkaan yhtä paljon!
- Anonyymi
Ajettu... jep jep. taas joku peräkammarin poika siellä huutelee.
Kaupungit kasvavat siitä yksinkertaisesta syystä, että ihmiset (satunnaisia peräkammarin poikia lukuun ottamatta) haluavat asua kaupungissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061