Olemme varanneet bookingin kautta huvilan Italiasta toukikuun alkuun viikoksi. Varausmaksu 30% meni luottokortilta heti. Loppumaksu olisi nyt. Saammeko tuota viittäsataa euroa mistään takaisin. Kohde oli sellainen, jossa luki, että jos peruu 42 vrk ennen lähtöä, loppuosaa ei tartte maksaa, mutta tuo 500 on kankkulan kaivoon heitettyä rahaa. Miten nyt, kun periaatteessa viranomaisten määräyksestä emme pääse ( ja emme kyllä ittekään halua) lähteä matkalle. Saammeko rahoja takaisin.
Saako mistään rahoja takaisin
12
109
Vastaukset
- Anonyymi
Toukokuuhun on vielä toista kuukautta, mikä hoppu?
- Anonyymi
Arkun osto tuosta viidestäsadasta kiinni?
- Anonyymi
500 on minulle ainaki iso raha, vaikka sinulle ei olisikaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
500 on minulle ainaki iso raha, vaikka sinulle ei olisikaan.
No johan sä olit laittanut sen haisemaan, tietäen että jos peruutus tulee, se on mennyttä! Eli kaikesta päätellen sulla kuitenkin oli varaa, loppu huoneistoon, lentoihin, syömiseen ja pämppäämiseen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
500 on minulle ainaki iso raha, vaikka sinulle ei olisikaan.
Teet seuraavan reissun (jos oot vielä hengissä) säästöbudjetilla!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
500 on minulle ainaki iso raha, vaikka sinulle ei olisikaan.
Vältä Maltalle matkustamista koronan lisäksi muutkin taudit jylläävät siellä. Epähygieninen ja likainen paikka.
- Anonyymi
Se on sama kuin ostais siän säkissä, ja heittäisi rahaa "kankkulan kaivoon" kun varaa matkoja jonkun bookingin kautta varausmaksuineen.
Hei. Asia koskee minua myöskin. Onko sinulla hommattu matkavakuutusta varauksen yhteydessä ? Onko Italia Ulkoministeriön kieltolistalla, se voisi auttaa saamaan rahat matkavakuutuksesta.
Pohjolalla olisi ainakin kriisiturva, joka ymmärtääkseni auttaa. LähiTapiola ei auttanut ainakaan minun tapauksessa, kun syynä on Covid-19. Älä ainakaan maksa loppumaksua. Oletko kysynyt Booking.comilta, heidän kantaansa, onko siellä jotain yleisinfoa asiasta ? Oletko kysynyt majapaikasta, jos ennakkomaksun voisi käyttää vuoden kuluttua ?
Itse opin seuraavia asioita: Matkavakuutukseni otan jatkossa Pohjolalta, vaikka maksaa enemmän, en varaa enää no refundable lentoja/hotelleja. Marriott-hotelli palautti rahat minulle hyvän tahdon eleenä.
Vakuutusyhtiö LT ei korvaa coronan takia. Minun tapauksessa Malesian Valtio kielsi turistien tulon meidän matka-ajankohtana Malesiaan, lisäksi samana ajankohtana Thaimaan Valtio vaati kaikilta maahan saapuvilta lääkärintodistuksen (ei coronaa) ja vakuutuksen, joka kattaa 100000 usd. Miten lääkäritodistuksen olisi saanut viikonlopun aikana ?- Anonyymi
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Sinunlaisia ihmisiä taitaa olla vähän näillä palstoilka. Pitää tänään ihan kunnolla selvitellä näitä juttuja ja noita vakuutuksia. Sen tiedän, että kaikilla matkaan lähtöä suunnitelleilla ei varausaikana ollu vakuutusta. Aikoivat ottaa sen matkanajankestävän. Kiitos vielä kerran
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Sinunlaisia ihmisiä taitaa olla vähän näillä palstoilka. Pitää tänään ihan kunnolla selvitellä näitä juttuja ja noita vakuutuksia. Sen tiedän, että kaikilla matkaan lähtöä suunnitelleilla ei varausaikana ollu vakuutusta. Aikoivat ottaa sen matkanajankestävän. Kiitos vielä kerran
Vinkiksi, eka matkavakuutus 1975, sen jälkeen ollut aina. Jatkuva matkavakuutus tulee halvemmaksi kuin kertaluonteinen, Pohjolalta saa hyvän vakuutuksen.
- Anonyymi
Aloittajan kirjoituksessa oli sellainen henki, että hän lypsi tietoja, jos vaikka Kela korvaisi rahat hänelle.
- Anonyymi
Et tietenkää saa. Siksihän se varausmaksu maksetaan että tullaan kanssa eikä vain aiota. Vähintään tuon suuruiseen vahingonkorvaukseen on vuokranantaja oikeutettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M557194Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1223929Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463846Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn522605Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592255Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362092KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492032Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21872Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj351653- 801352