Teini ei käyttäydy niinkuin teini

Anonyymi

Hieman huolissani meidän perheen teinin käytösestä! Ikää on jo 15vuotta mutta käyttäytyy kuin pieni lapsi. Pukeutuu lapsellisesti esim käyttää Hello Kitty pinnejä, omistaa kyllä instagrammin mutta siellä profiili kuvana on Bratz-nukke! Voiko tämmöinen käytös johtua jostain lapsuusiän traumasta, eläisi nytten ikäänkuin lapsuuden uusiksi? Tuntuu että perheemme nuorinkin on käytökseltään vanhempi... Pelotaa että joutuu kiusaamisen uhriksi onhan se nytten helppo kiusata kun toinen elää omaa lapsuudeni maailmaansa eikä ole niinkuin muut teinit. Onko kellää samaa tilannetta ja mistä johtuu? vertaistukea tarttis..

3

187

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos lapsen vanhempi kirjoittaa tuollaista nytten-nytten-tekstiä, niin eiköhän teillä kehitysviivettä löydy koko perheestä? Älkää siis olko huolissaan, on ihan normaalia käytöstä teidän perheessänne.

    • Anonyymi

      No pysyy kauemmin ainakin nuorena. Onhan näitä ikinuoria. Kukin tavallaan.

    • Anonyymi

      Voi ei! Hän ei mene samaan muottiin kuin nykyteinit! Aiotko saatana yrittää saada sen jotenkin ''aikuismaiseks'' tai ''fiksuks''? Ostat sille jonkun tumman huulipunan ja opetat sille joogaa niin loppuu hauskanpito ja iloisuus tältä tyttäreltäsi! Seuraavaks pakota se menemään naimisiin jonkun 40v Erkin kaa ja hankkimaan lapsia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      811
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      716
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      515
      711
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      605
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe