Muovipussilla tukehtuminen

Anonyymi

Mietin...kaveri oli yrittänyt tukehduttaa itsensä pussiin. Oli kuitenkin lopettanut kesken. Onko voinut vaurioitua jotain aivoista? Mutta jos onkin, niin tuskin mitään tehtävissä..Tuntee itsensä hieman erilaiseksi..

3

4166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veljeni hyppäsi parvekkeelta alas köysikaulassa.
      Siinä vaiheessa ku alastulo loppuu ei voi enää ottaa
      köyttä pois kaulasta?

      Elikkä kaverisi ei halunnut oikeasti kuolla(mikä on tietenkin hyvä) hän vain halusi osoittaa mieltään.

      • Anonyymi

        Syynä keskeyttämiseen ei välttämättä ollut se, ettei oikeasti halunnut kuolla, vaan tukehtumiskuoleman tuskallisuus ja se, että se kestää tuskaan nähden kohtuuttoman kauan.


    • Hei,

      Onpa ikävä kuulla, että kaverisi on yrittänyt tukehduttaa itsensä. Pohdit, onko hän voinut vaurioitua aivoista. Tietääkö kukaan aikuinen ystäväsi yrityksestä? Olisi tärkeää, että joku aikuinen tietäisi asiasta ja voisi auttaa kaveriasi. Esimerkiksi lääkärillä käynti voisi olla tarpeellinen tällaisen yrityksen jälkeen, jotta voidaan tarkastaa, onko yritys vaikuttanut kaverisi aivoihin tai muuhun terveyteen.

      Lisäksi yritys tukehduttaa itsensä viestii siitä, että kaikki ei ole hyvin. Olisi tärkeää, että kaverisi saisi apua asian käsittelyyn keskustelemalla jonkun luotettavan aikuisen ja/tai ammattilaisen kanssa. Myös sinun olisi hyvä päästä juttelemaan asiasta jonkun kanssa, jos asia mietityttää.

      Me Pelastakaa Lapsilla tarjoamme nuorille chat-palveluita su-to klo 18-21 osoitteessa www.netari.fi. Lisäksi meihin voi aina olla yhteydessä Whatsappissa numerossa p. 0504780951. Whatsappissa nuorille vastataan arkisin 24h kuluessa.



      Paljon tsemppiä sinulle ja kaverillesi <3

      T. Pauliina/PelastakaaLapset

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9277
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      57
      4826
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4521
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      54
      2845
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1556
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1232
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      43
      1214
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1154
    Aihe