Luin Ylen uutisen karjatilan naakkaongelmista:
https://yle.fi/uutiset/3-11273206
Naakkojen ulosteet ja tuhotut rehupaalit turhauttavat maatiloilla – maitotilallinen: Ne eivät kunnioita yhtään mitään
Naakat viihtyvät nyt tuolla, koska niille on runsaasti ruokaa tarjolla. Muutama korjaus auttaisi jo paljon:
1. Rehupaalien päällä oleva verkko ei auta mitään, jos se on kiinni paaleissa. Verkko pitää kiinnittää kehikkoon, pylväisiin tai vastaaviin rakennelmiin niin, että verkon ja paalien väliin jää riittävästi tyhjää ilmatilaa.
2. Pihaton avoimelle sivulle on laitettava verkot ja/tai tai riittävän tiheä langoitus, etteivät linnut pääse pihattoon.
3. Maahan pudonnut rehu on siivottava nopeasti pois lintujen ulottuvilta.
Naakka- ja lintuongelmat
14
376
Vastaukset
- Anonyymi
Halpa rastasverkko on heppoinen ja lyhytikäinen ratkaisu, vankemmat materiaalit käyttöön.
- Anonyymi
Kun paaleja on useampi sata, vähintään kymmenkunnalla pellolla, etäisyys jopa 30km on melko haastavaa pystyä jokainen pötkö suojaamaan mm. naakoilta. Paaleja on hajottaneet myös rotat, jänikset ja karhu. Kaikki paalit eivät jostain syystä houkuttele naakkojakaan, ja se ei ole suoraan riippuvainen mitä on paalissa, tai minkä värinen muovi tai milloin tehty rehu. On siis aika haastava palapeli, eikä ollenkaan ilmainen tämä paalien rikkominen ja suojaaminen.
- Anonyymi
Hesan jullin unelmaa, yksitila ja paalit ajetaan 100km säteeltä. Kyllä ympäristö kiittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hesan jullin unelmaa, yksitila ja paalit ajetaan 100km säteeltä. Kyllä ympäristö kiittää.
Msaa mä en saa Oy saa on oo n o on
O CH wns
- Anonyymi
Pohjoisessa ei naakkoja tunneta. Nurmentuotanto ja karjanpito vaan Lappiin... Siinäpä Kesolallekin meuhkattavaa koronakaranteeniin.
- Anonyymi
Pienoiskivääri, kiikari vaimennin ja hyvät tuliasemat piilossa.
Yhden kun pudottaa räystäältä muiden niskaan ja maahan mitä ennen pakoa maltilla kerkeää.
Raadot laitan jalastaan lankaan roikkumaan.
Ei ole naakkoja, paitsi pitkässä langassa tuulessa kuivumassa.
Väijytys ottaa vartin kerrallaan kun kaikki on valmiina,
eikä tarvitse montaa kertaa toistaa... - Anonyymi
Saako torikahvilan yrittäjä yhteiskunnan tukia lokkiongelmaan?
Kyllä viljelijän kelpaa valita yli 200 tukinimikkeestä...- Anonyymi
Minkä torikahvilan, eiks ne oo kaikki kiinni?
- Anonyymi
Kai helsingissä jokin hygieenia taso olemassa? Ainakin maalla ammutaan paska elukat haittaamasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä torikahvilan, eiks ne oo kaikki kiinni?
Missaat taas pointin... tapasi mukaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missaat taas pointin... tapasi mukaan.
Mitenkäniin, jotkut lokkilajit on harvinaisia, kyllä niitä pitää suojella. Kysyys vaikka joltai jäkäläparta Vihreeltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missaat taas pointin... tapasi mukaan.
Mitä lisäarvoa torikahvilalla on? Jokainen osaa keittää kahvit kotonaan eikä lokit häiritse.
- Anonyymi
Todellinen ongella ei ole naakka vaan putkiaivoset vihertalibanit. Nämä ovat soluttautuneet koko ympäristö hallintoon, ja nyt tulokset alkavat näkyä. Uusi pandemia on seuraava uhka.
- Anonyymi
juu,
putkiaivoset vihertalibanit,
teki lehmistä kannibaaleja,
ja saatiin hullunlehmäntauti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902827- 2071108
- 751023
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti165930- 66848
- 65812
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?20666- 64655
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.91637Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?57568