Meitä Pöhökolmosen ulkopuolella asuvia. Tai, onhan Uusimaa joka suljetaan, laajempi kuin Pöhökolmosen sisältö. Juttuhan ei ole hallituksen oma voitto, vaan vääjäämätön pakko, että viruksen leviämistä hillittäisiin. Ilman todellisia asiantuntijoita ja lääkäreitä hallitus olisi jättänyt tuonkin tekemättä.
Liikkumista siis rajoitetaan ankaralla päätöksellä. Onnistuuko se, jää muuten nähtäväksi? Osittain epäilen.
Onneksi meitä suojellaan
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kiva että saa liikkua Uudenmaan sisällä vapaasti. Pelkäsin jo että Pääkaupunkiseutu ja KehäIII:n ulkopuoliset erotetaan. Silloin en olisi päässyt viettämään etärakkaan kanssa tapaamisemme vuosipäivää. Eikun kakunleivontaan...
Olin eilen kaupassa suunsuojaimen kanssa, oli siellä muitakin. Ostoskärryjen edessä oli suihkepullo ja paperia, sai putsata kärryjen kädensijat. Putsasin. Hyvä. - Anonyymi
Ei joku matu=maaltatullut ole enää tervetullut. Pysykööt siellä, missä ovatkin!
- Anonyymi
Minulla ei ole pienintäkään himoa pääkaupunkiseudulle. Pois olen päässyt, niin sinne jääneet käykööt täällä päin jos kaukokaipuu iskee liian kipeästi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla ei ole pienintäkään himoa pääkaupunkiseudulle. Pois olen päässyt, niin sinne jääneet käykööt täällä päin jos kaukokaipuu iskee liian kipeästi.
Tai ehkä sittenkin: pysykööt omilla kulmillaan eivätkä kurvailis maakuntiin kun ei mekään sinne tulla tautia saamaan. Hoidellaan kaikki omat vaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai ehkä sittenkin: pysykööt omilla kulmillaan eivätkä kurvailis maakuntiin kun ei mekään sinne tulla tautia saamaan. Hoidellaan kaikki omat vaan.
Nimenomaan koronan jälkeen tervetuloa maakuntiin. Saattaa maalaiselämä maistua paremmin kun karanteeni aikana oppii arvostamaan, mikä elämässä on tärkeää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161