Vuokrakämppä Italiasta?

Anonyymi

Olen aiemmin vuokrannut Airbnb:n kautta, mutta kiinnostaisi vuokrata mielummin joltain Italialaiselta välittäjältä. Onko kenelläkään kokemuksia? casa.it, immobiliare.it, mitä muita?

9

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ollaan käytetty hyvällä tuloksella tätä:

      https://www.agriturismo.it/

      Mukana on eri tyyppisiä majoituksia. Osa on käytännössä hotelleja, mutta osa lähempänä sitä, mitä haet.

      • Anonyymi

        Esimerkiksi tämä on laadukas agriturismo.

        https://poderelarocca.it/

        Se on kuitenkin enemmän hotelli kuin aloittajan tarkoittama vuokrattava asunto.

        Podera la Roccan ravintola on auki vain parina päivänä viikossa illalla. Sinne kannattaa suunnata kauempaakin.

        Tämä viinitilan yhteydessä oleva majoitus voisi olla lähempänä.

        https://www.colleverde.it/

        Emme ole asuneet tuolla, mutta viinit ovat mielenkiintoisia.


    • Anonyymi

      Airbnbssä on myös yksityisiä välittäjien lisäksi, kokeile myös homeaway. Miksi haluat tukea rikkaita välitysfirmoja jos voisit tukea jotain pieni/keskituloista yksityistä? minä itse vuokraan mieluiten yksityisiltä, jotka yleensä jättävät asuntoihin mm. hedelmiä (mahdollisesti omasta puutarhasta kerättyjä) ja sen lisäksi joskus ollut myös kukkia ja pastaa. Kun vuokraa toimistolta tai menee hotelliin voi olla varma että pitää heti suunnata ruokakauppaan, mitään ei jätetä ja maksutkin on yleensä enemmän. Yksityiset osaavat paremmin ajatella asukkaita ettei tarvitse heti rynnätä kauppaan, mutta päivittäistä siivousta ei silloin saa, mutta ei kyllä enää hotelleissakaan saa siitä pihistetään. Välitysfirma saattaa olla jonkun rikkaan omistajan, mutta itse kukin tukee mitä haluaa.

      • Anonyymi

        Hyvin omituinen näkemys. Miten saat tietää yksityisten vuokraamista asunnoista, käyttämättä jotain Airbnb, casa.it tai immobiliare.it tyyppistä palvelua?


    • Anonyymi

      et ymmärtänyt lukemaasi no sille ei voi mitään. Laitetaan nyt selkokielellä: airbnbssä ja muillakin sivuilla on paljon yksityisen oloisia ihmisiä jotka saattavatkin olla työssä jollekin suurelle yritykselle ja se ei selviä heti. Kun vuokraa, ei tiedä tukeeko paikallisia perheitä vai jotain rikasta jättifirmaa. Mutta sen tunnistaa yleensä pienistä asioista: yksityiset paikalliset perheet ovat yleensä mukavia ja joustavia, firmat tiukempia. Yksityiset yleensä siivoavat itse asuntonsa tai hommaavat tutun/sukulaisen siivoomaan, firmat käyttää siivousfirmoja. Firmat ei yleensä jätä asuntoihin mitään ylimääräistä, yksityinen perhe saattaa jättää vaikkapa omasta puutarhasta kerättyjä appelsiineja vieraille ja vettä, niin ei tarvitse heti rynnätä kauppaa etsimään. Hotelleissa on sama juttu että voi olla minibaari joka maksaa jos sitäkään on tai hotellin baari ylikalliine juomineen, yksityiset vaan ovat reilumpia eivätkä yleensä laske niin tarkkaan joka senttiä kuin firmat. Jollain muulla voi olla toinen kokemus, mutta tämä oli minun kokemus asuntofirmat on olleet usein tympeitä.

      • Anonyymi

        Jos asunnon omistaja tai hänen valtuuttamansa henkilö ei ole yhteyshenkilö, en ole kiinnostunut. Aina sitä asiaa ei ole helppo saada selville.
        Opettele edes käyttämään välimerkkejä ja isoja kirjaimia, se auttaisi ymmärtämään sekavaa solkkaustasi.


      • Anonyymi

        Yksityiset myös huijaavat. Huoneistosta piti olla merinäköala ja kuinka ollakkaan, saavuttuamme talolle, oli meneillään julkisivuremontti ja talo oli muovin peitossa. Rahojen takaisin saanti oli työn ja tuskan takana, mutta kun ilmoitimme kutsuvamme carabinierit paikalle, niin asia hoitui.


    • Anonyymi

      Onneksi saan yöpyä ilmaiseksi sukulaisilla Italiassa. T Gabrielsson.

      • Anonyymi

        Ei huono vaihtoehto 👍 olla sukulaisissa. Toki automatkailussa näkee useampia eri paikkakuntia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7741
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3007
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      343
      1932
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      275
      1587
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      127
      1371
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1189
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1102
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1026
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      992
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      951
    Aihe