olen 13 ja kuukauden päästä 14 vuotias poika eikä pallikarvat kasva.

Anonyymi

olen siis kohta jo 14 ja pallit ei tunnu kasvavan kavereihin verrattuna eikä kyllä kyrpäkään. mälliä ei tule. onko ketään kuka voisi samaistua tai on samassa tilanteessa vai onko jokin minussa vikana. äänenmurrosta ei tunnu ja äitikin sanoo että linulla ollut aika matala ääni koko ikäni. kertokaa.

5

94

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mälliä ei tule kyllä 13v koht 14v pitäs tulla

    • Anonyymi

      Ei kannata tossa iässä liian ahkerasti vertailla itseään kavereihin kun fyysisessä kehityksessä on niin paljon yksilöllisiä eroja. Oota vielä pari vuotta ennenku alat huolestua. Ja tuskin sillon on mitään aihetta huoleen.

    • Anonyymi

      Pystyn samaistua ja oon 15v

      • Anonyymi

        :DDDDDD


    • Anonyymi

      Moikka,

      sulla ei oo mitään hätää vielä. Muistan, että mulla oli samanlaisia pohdintoja 13-vuotiaana. Tuntui, että kaikki kaverit on paljon miehekkäämpiä ja isompia, mutta totuus on se, että jokaisella kasvu tapahtuu eri ajassa. Se ei tunnu lohduttavalta, mutta se pitää paikkaansa.

      Oot vasta 13-vuotias, ja kaikilla samanikäsillä on murrosikä vasta todella alussa. Mulla murrosikä alko äänenmurroksella vasta n. 15-vuotiaana, mutta ne muutokset pojasta mieheks oli tosi nopeita.

      Älä huolehdi liikaa, olet hyvä noin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe