olen 13 ja kuukauden päästä 14 vuotias poika eikä pallikarvat kasva.

Anonyymi

olen siis kohta jo 14 ja pallit ei tunnu kasvavan kavereihin verrattuna eikä kyllä kyrpäkään. mälliä ei tule. onko ketään kuka voisi samaistua tai on samassa tilanteessa vai onko jokin minussa vikana. äänenmurrosta ei tunnu ja äitikin sanoo että linulla ollut aika matala ääni koko ikäni. kertokaa.

5

79

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mälliä ei tule kyllä 13v koht 14v pitäs tulla

    • Anonyymi

      Ei kannata tossa iässä liian ahkerasti vertailla itseään kavereihin kun fyysisessä kehityksessä on niin paljon yksilöllisiä eroja. Oota vielä pari vuotta ennenku alat huolestua. Ja tuskin sillon on mitään aihetta huoleen.

    • Anonyymi

      Pystyn samaistua ja oon 15v

      • Anonyymi

        :DDDDDD


    • Anonyymi

      Moikka,

      sulla ei oo mitään hätää vielä. Muistan, että mulla oli samanlaisia pohdintoja 13-vuotiaana. Tuntui, että kaikki kaverit on paljon miehekkäämpiä ja isompia, mutta totuus on se, että jokaisella kasvu tapahtuu eri ajassa. Se ei tunnu lohduttavalta, mutta se pitää paikkaansa.

      Oot vasta 13-vuotias, ja kaikilla samanikäsillä on murrosikä vasta todella alussa. Mulla murrosikä alko äänenmurroksella vasta n. 15-vuotiaana, mutta ne muutokset pojasta mieheks oli tosi nopeita.

      Älä huolehdi liikaa, olet hyvä noin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      108
      9463
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5909
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      154
      5349
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      26
      5311
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      43
      4263
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2881
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      114
      2878
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      46
      2808
    Aihe