Orionin osakkeen hinnassa kauheasti läskiä

Anonyymi

6

67

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laatu maksaa. Väestö ikääntyy, lääkkeitä kuluu ja hyvinvointiin satsataan. Koronakriisi lisää monien tuotteiden kysyntää hurjasti, joten positiivista tulosyllätystä luvassa keväälle? Yhtiölle ropisee myös etappimaksuja. Lupaavia uusia tuotteita on myös tulossa, varsinkin parin kolmen vuoden tähtäimellä..

    • Anonyymi

      Jos mielestäsi se on kallis niin sun pitää tarjota sellaista hintaa joka on mielestäsi oikea. Jos kauppoja ei synny, niin jotain oli pielessä ajatuksessasi.

      Jostakin syystä orionkin on yksi näistä osakkeista jotka on viiden tai kymmenen vuoden syklin suurimpia nousijoita. Miksei se olisi sitä tulevaisuudessakin?

      Nokia, Stockmann, outokumpu ja YIT ovat vastaavasti pitkän ajan suurimpia laskijoita, oletettavasti ne ovat sitä vastaisuudessakin.

      Voihan noiden kanssa käydä "munkki" että yhtäkkiä tapahtuu jotakin joka nostaa osakkeen arvoa, mutta jos 10 tai 20 vuottakin tuota pomppua odottelee, on nuo "kalliit" osakkeet tuottaneet omistajalleen moninkertaisesti iloa (=rahaa).

      • Anonyymi

        YIT on kyllä melkoinen läjä. Taitaa tulla kohta asuntomarkkinoille ROM ROM muutenkin ja sitten on a$untosi8oittajat huuli pyöreänä kun 10 k€ hinnalla ostetut vanhat neukkuläävät arvostetaan max. 50 % entisestä arvosta ja pankki alkaa vaatia lisävakuuksia lainoille.


    • Anonyymi

      Huomaavatko ihmiset, että suurin osa noista länsimaiden (Suomi mukaan luettuna) tuhansista miljardeista dollareista menee pääasiassa pörssiyhtiöille.

      Ts. pörssiromahdus ja BKT:n supistuminen estetään niin, että valtiot ja keskuspankit "tekevät" uutta rahaa, joka jaetaan pääasiassa pörssiyhtiöiden hyväksi (eli pörssiosakkeiden omistajien varallisuuteen).

      Mitä enemmän omistaa suuryritysten osakkeita, sen enemmän saa "koronakriisin varjolla" valtion jakamaa varallisuutta itselleen.

      Orionin osakkeen hinta saattaa siis olla ihan kohdillaan, jos valtiot jatkavat samaan tapaan "elvytystoimiaan" tulevaisuudessakin.

      • Anonyymi

        Inflaatiotahan tuo vaan kiihdyttää.

        Parempi sittenkin vähän suurempi inflaatio kuin se, että ajaudutaan suurtyöttömyyteen ja syvään lamaan.


    • Anonyymi

      Hieman ylihintaa, koska lääkkeiden kokonaishinnat romahtaa mailmantalouden mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      222
      4098
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2315
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      886
    Aihe