Orionin osakkeen hinnassa kauheasti läskiä

https://www.is.fi/taloussanomat/porssi/osake/15139024/

P/E 24 ja matkaa jopa 2018 pohjiin 10 euroa.

Toki lääkkeiden kulutus nyt kasvaa mutta on kyllä ylihinnoiteltu lappu tässä markkinassa.
686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Laatu maksaa. Väestö ikääntyy, lääkkeitä kuluu ja hyvinvointiin satsataan. Koronakriisi lisää monien tuotteiden kysyntää hurjasti, joten positiivista tulosyllätystä luvassa keväälle? Yhtiölle ropisee myös etappimaksuja. Lupaavia uusia tuotteita on myös tulossa, varsinkin parin kolmen vuoden tähtäimellä..

Äänestä

Jos mielestäsi se on kallis niin sun pitää tarjota sellaista hintaa joka on mielestäsi oikea. Jos kauppoja ei synny, niin jotain oli pielessä ajatuksessasi.

Jostakin syystä orionkin on yksi näistä osakkeista jotka on viiden tai kymmenen vuoden syklin suurimpia nousijoita. Miksei se olisi sitä tulevaisuudessakin?

Nokia, Stockmann, outokumpu ja YIT ovat vastaavasti pitkän ajan suurimpia laskijoita, oletettavasti ne ovat sitä vastaisuudessakin.

Voihan noiden kanssa käydä "munkki" että yhtäkkiä tapahtuu jotakin joka nostaa osakkeen arvoa, mutta jos 10 tai 20 vuottakin tuota pomppua odottelee, on nuo "kalliit" osakkeet tuottaneet omistajalleen moninkertaisesti iloa (=rahaa).

Äänestä
  • YIT+on+kyllä+melkoinen+läjä.+Taitaa+tulla+kohta+asuntomarkkinoille+ROM+ROM+muutenkin+ja+sitten+on+a$untosi8oittajat+huuli+pyöreänä+kun+10++k€+hinnalla+ostetut+vanhat+neukkuläävät+arvostetaan+max.+50+%+entisestä+arvosta+ja+pankki+alkaa+vaatia+lisävakuuksia+lainoille.

    Äänestä

Huomaavatko ihmiset, että suurin osa noista länsimaiden (Suomi mukaan luettuna) tuhansista miljardeista dollareista menee pääasiassa pörssiyhtiöille.

Ts. pörssiromahdus ja BKT:n supistuminen estetään niin, että valtiot ja keskuspankit "tekevät" uutta rahaa, joka jaetaan pääasiassa pörssiyhtiöiden hyväksi (eli pörssiosakkeiden omistajien varallisuuteen).

Mitä enemmän omistaa suuryritysten osakkeita, sen enemmän saa "koronakriisin varjolla" valtion jakamaa varallisuutta itselleen.

Orionin osakkeen hinta saattaa siis olla ihan kohdillaan, jos valtiot jatkavat samaan tapaan "elvytystoimiaan" tulevaisuudessakin.

Äänestä
  • Inflaatiotahan tuo vaan kiihdyttää.

    Parempi sittenkin vähän suurempi inflaatio kuin se, että ajaudutaan suurtyöttömyyteen ja syvään lamaan.

    Äänestä

Hieman ylihintaa, koska lääkkeiden kokonaishinnat romahtaa mailmantalouden mukana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.is.fi/taloussanomat/porssi/osake/15139024/

P/E 24 ja matkaa jopa 2018 pohjiin 10 euroa.

Toki lääkkeiden kulutus nyt kasvaa mutta on kyllä ylihinnoiteltu lappu tässä markkinassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu