Epäreilua jaottelua Sysmän kaupoissa.

Anonyymi

Puolet Sysmäläisistä on riskiryhmää, silti heille on kaupoissa vain aamuvarhaisella hetki omaa ostosaikaa ja toiselle puolikkaalle on koko päivä iltamyöhään asti. Tämä kokopäivän sakki se sitten kyylää jos joku harmaahapsi on päiväsaikaan ostoksilla ja moittii sitten heitä somessa.

Vanhukset pakotetaan aamuhämärissä kauppareissulle, hävetkää!

7

83

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika surkea provo. Ootko tehnyt kaikkien muidenkin paikkakuntien sivulle saman?

    • Anonyymi

      Ei voi mennä ennemmin kun viinakauppa aukee vasta klo 9.00 niin menee samalla reisulla !

    • Anonyymi

      Ja kaikille muistutus ottakaa ne lääkkeet, ja menkää lääkäriin jos tarvitsee tarkistaa lääkitys. Korona-virus on saanut ihmiset hysteerisiksi ja ihan ihme kyttääjiksi, tarvitsette todellakin muutakin hoitoa kuin happiviikset!

      • Anonyymi

        Höh! Ootpa vitsikäs.


      • Anonyymi

        Sysmässä lääkärille pääsy on yhtä vaikeaa kuin Mount Everstille kiipeäminen! Turhaa veronmaksajien rahojen haaskausta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sysmässä lääkärille pääsy on yhtä vaikeaa kuin Mount Everstille kiipeäminen! Turhaa veronmaksajien rahojen haaskausta!

        Paskapuhetta!


    • Anonyymi

      Hyvin näyttää mummojen syyllistäminen tepsivän. Aamulla viiden jälkeen näin vanhuksen kulkevan kepin kanssa kylällä, oli vielä lähes pimeä. Ajattelin että josko on eksynyt muistisairas, joten menin jututtamaan. Vanha rouva kertoi olevansa kävelylenkillä siksi niin varhain kun yli 70 vuotiailta on ulkona liikkuminen päivällä kielletty, oli myös hieman huolissaan ehtiikö vielä kauppaan ajoissa ENNEN IHMISIÄ ;(

      Selitin kyllä hänelle että lenkillä käynti on päiväsaikaan ihan jees, ja parempikin kuin aamupimeällä, kun silloin on muitakin liikenteessä, jos vaikka kaatuu tms. niin saa apua. Yritin myös selittää sitä aamun kauppa-aikaa, että se on pyhitetty vain riskiryhmille heidän oman turvallisuutensa vuoksi, heidän suojelemiseksi mahdollisilta taudin kantajilta, eikä siksi että muut heitä pelkäisivät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      385
      1729
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1266
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1255
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      157
      1197
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      26
      991
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      672
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      651
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      120
      569
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      563
    Aihe