Mikä olisi sopiva hinta isännöinnistä? Talossa 50 asuntoa ja pari liikhuoneistoa.
Isännöinnin hinta?
14
166
Vastaukset
- Anonyymi
perus kk hinta noin 1000 e/kk sis. alv on aika lähellä totuutta.
- Anonyymi
Näin pk-seudulla, maakunnissa paljon pienempi. Hgissä jotkut maksavat jopa 1.500 eur/kk, mikä on reilusti ylihintaa, koska ottavat lisäksi lisäveloitukset.
- Anonyymi
Sanoisin, että Hesassa 1200e/kk alv.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoisin, että Hesassa 1200e/kk alv.
Meinaat siis 1.500 eur/kk, tietysti alvi pitää maksaa, mutta on tuossa summassa. Ehdottomasti liikaa!!!
- Anonyymi
Ota etä isännöinti niitä saa halvalla. Kuitenkaan et oikeasti istu naamakkain isännöitsijän kanssa kun muutaman kerran vuodessa.
Vai tapaatko esim kirjanpitäjää edes vuosittai tai toiminnantarkastajaa? - Anonyymi
Hintaan vaikuttaa tietysti monet muutkin seikat kuin pelkkä asuntojen ja liiketilojen määrä
- Anonyymi
32 uuden taloyhtiön isännöinnin kilpailutuksessa pääkaupunkiseudulla (ei Helsinki, Vantaa, Espoo, eikä Kauniainen) peruslaskutuksen hinnat vaihtelivat 7857 - 10740 euron välillä muutama vuosi sitten. Tämän lisäksi tulevat kokouspalkkiot, kopiot, postitukset jne. jne....
- Anonyymi
299
Vähän riippuu, veikkaan n.1000. Asia kiinni hallituksesta joka joko tietää tai ei tiedä mitä ja miksi ja keneltä ostaa. Isännöinti on vain osa hallintokuluja. JOs hallitus ei tarkista hinnastoa niin kokoukset, %ostolaskuista, digijärjestelmä tai muut vastaavat piilokulut voivat epämukavasti ihmetyttää. Hallitus valitettavasti ei myöskään tarkista referensseja, ei tutustu isännöitsijöihin, ei muokkaa sopimusta jne. Järkevintä on valita sekä konkreettinen isännöitsijä että isän.firma.
- Anonyymi
1000 e/kk
- Anonyymi
Pyydä useampi tarjous niin saatte vertailupohjaa
- Anonyymi
Meillä täällä pienessä maalaiskaupungissa otettiin isännöinti op-isännöinniltä,sopimuksessa lukee että 250e vuosi,mutta totuus onkin sitten toinen.Kaikesta laskutetaan,viime vuodelta lähes 5000e!Että näin..
- Anonyymi
250 e vuosi ei voi pitää paikkaansa. Ei kukaan tee noin halvalla.
- Anonyymi
Onks sillä väliä maksaako 20 vai 22€/kk/asunto keskimäärin, jos on hyvä isännöitsijä?
Vai meinaatteko, että ei se välttämättä paras, mutta halvin se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle192600Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671649Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71597Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1121579Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.471483Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell911423Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681346Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001214Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311137En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521086