Sinuhe egyptiläisen huumori

Onko mielestänne Sinuhe Egyptiläisessä huumoria? Miten se ilmenee? Kertokaa kirjasta katkelmia joissa on mielestänne huumoria.
3704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sinuhessa ei ole vitsinomaista. Mutta ajattelepa esimerkiksi Kaptahia henkilönä, hänen selityksiään vaikkapa siitä miksi hän ei ole tallettanut herransa kultaa temppelin rahastoon, vaan pelannut sillä (ja rikastunut suunnattomasti) tai kuinka hän selittää aina varastaneensa tältä kohtuullisesti ja herransa edun huomioonottaen. Tai kuinka hän pelaa Gazan piirityksen aikana kertyneet "velkansa" takaisin.

Nefernefernefer-episodi on verrattoman humoristinen huipentuen Sinuhen kostoyritykseen, kun tämä vie naisen kuolleiden taloon, jonka tämä putsaa typötyhjäksi ja lupaa vielä vuoden kuluttua palata katsomaan mitä nämä ovat saaneet kootuksi... Kuinka Sinuhea haukutaan siitä, että hän on pilannut Kuolleiden talon aiemmin hyvän hengen.

Horemhebin puhe sontakärsöille kun hän on vienyt nämä autiomaahan ennen sotaa heettiläisten kanssa on karmean mustan huumorin mestarinäyte, samoinkuin Horemhebin elämän loppu, kun hän joutuu joka päivä katselemaan vaimonsa "rakennuttamaa" huvimajaa.

Edellä oli vain muutamia esimerkkejä. Sinuhe on kaiken muun ohessa verrattoman humoristinen kirja.

Äänestä
  • Enkö olekaan ainut, joka on lukenut Sinuhensa tarkkaan(: ...on se hieno kirja, ja oli hauska lueskella Sologdinin näkemyksiä Sinuhen huumorista. Lisäisin vielä tuohon, että olen tosiaan sun kanssa samoilla linjoilla siinä, että kyllähän Sinuhessa on huumoria, mutta ei sitä miksikään "vitsikirjaksi" voi kutsua. Mielestäni huumori muodostuu melkoisen mustaksi esim. juuri Sinuhen kyynisyyden varaan. Mutta kyllähän sitä saa naureskella Sinuhen henkilöiden ajatuksenjuoksua pitkin romaania...

    Äänestä

Mielestäni Sinuhessa huumori on kätkettyä ironiaa. Ehkä sarkastinen ote, mutta sekin hyvin pieninä palasina siellä täällä.
Hm. Täytyypä tässä selata kirjaa tarkemmin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sinuhe kirjoitti:

Onko mielestänne Sinuhe Egyptiläisessä huumoria? Miten se ilmenee? Kertokaa kirjasta katkelmia joissa on mielestänne huumoria.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu