Anteeksianto

https://www.youtube.com/watch?v=5W8oLU5zZvw

Tänään puhumme anteeksiannosta ja yhdestä sen ratkaisevasta näkökohdasta, sellaisena kuin Ihmeiden Kurssi siitä kertoo meille. Oppilaan työkirjan toisessa osassa on usein siteeraamani lause kappaleessa ”Mitä anteeksianto on” (s. 440), jossa sanotaan: ”Anteeksianto…pysyttelee hiljaa ja rauhallisena, eikä tee mitään. …Se pelkästään katsoo ja odottaa eikä tuomitse.” Anteeksiannon näkökohta, johon haluan tänään keskittyä, on katsominen, joka on avain koko asiaan. Yhä uudelleen ja uudelleen Jeesus kehottaa, että meidän tulee katsoa yhdessä hänen kanssaan ja että meidän tulee katsoa yhdessä Pyhän Hengen kanssa. Meidän tulee tuoda illuusiomme (harhamme) Pyhän Hengen totuuteen. Meidän tulee tuoda syyllisyytemme ja vihamme pimeys Jeesuksen Valon täyteiseen rakkauteen ja rauhaan ja meidän tulee aina katsoa egoa yhdessä Jeesuksen kanssa. Tämä on tapa, jolla päästämme egosta irti.
Luvun 11 kappaleen viisi Egon ”dynamiikka” alussa on mielestäni ehkä selkein toteamus, jossa kuvataan Jeesuksen kanssa katsomisen koko prosessia ja selitystä siitä, mitä tarkoittaa avun pyytäminen Jesukselta. Todellisuudessa tässä puhutaan siitä, millä tavalla voimme murtaa tai purkaa mielemme aikaansaaman samaistumisemme kehoihimme. Hyvin usein, kun meitä kehotetaan katsomaan ja tajuamaan, että olemme mieliä eikä kehoja, ihmiset sanovat, että minä en tiennyt, että minulla on mieli. Kun Jeesus vie meidät matkalle mieltä vailla olevasta tilastamme (mindless) kohti tiedostavaa mieltä (mindful), ihmiset sanovat: En tiedä miten tämä tehdään. Tässä siis ohje: sinun ei tarvitse edes tietoisesti tietää, että sinulla on mieli, eikä sinun tarvitse myöskään älyllisesti ymmärtää, että sinulla on mieli. Egon strategiana on pitää meidät kaikki pysyvästi tilassa, jossa meillä ei ole ollenkaan mieltä. Kaikki mitä sinun tulee tehdä, on olla halukas katsomaan. Eikä sinun tarvitse edes tehdä sitä yhdessä Jeesuksen kanssa tietoisella tasolla. Kaikki mitä sinun tulee kyetä tekemään, on astua syrjään ja katsoa, mitä ego tekee, siinä kaikki. Egoa tulee katsoa egon tekemisiä kuitenkaan syyttämättä ja arvostelematta. Muistuta itseäsi uudelleen, että anteeksianto pysyttelee hiljaa ja rauhallisena, eikä tee mitään. Anteeksianto ei tee mitään käyttäytymisen tasolla. Se pelkästään katsoo ja odottaa kärsivällisesti, mikä tarkoittaa sitä, että se odottaa sitä, että pelkomme vähentyy riittävästi, jotta voimme todella hyväksyä, että olemme mieliä ja että emme arvostele emmekä tuomitse.
Koko anteeksiannon idea on siinä, että katsomme egoa oikean mielemme läpi ja että Kurssin keskeiset symbolit, Jeesus että Pyhä Henki, ovat myös oikean mielemme symboleja. Voisimme kuitenkin käyttää myös jotakin muuta kodikkaaksi kokemaamme symbolia, tai olla käyttämättä mitään symbolia, kunhan vain egon katsomisen prosessi tapahtuu ilman arvostelemista ja tuomitsemista. Mitä me silloin katsomme? Me katsomme sitä tosiasiaa, kuinka me teemme ongelman toisensa jälkeen ja harhautamme itsemme siitä, mikä todellinen ongelma on. Kuten Oppilaan työkirjan tehtävissä 79 ja 80 todetaan: on vain yksi ongelma, joka on uskomme erillisyyteen ja on vain yksi vastaus, joka on Sovituksen hyväksyminen ja Pyhän Hengen periaatteen hyväksyminen, jonka mukaan mitään erillisyyttä ei koskaan ole tapahtunut. Yksi ongelma – erillisyys, yksi ratkaisu – Sovitus. Yksi ongelma – ego, yksi ratkaisu – Pyhä Henki. Tämä tarkoittaa todellisuudessa sitä, että mielemme on valinnut egon ja on yksi ratkaisu mielemme tekemän virheen oikaisemiseksi: Jeesuksen tai Pyhän Hengen valitseminen opettajaksemme. Siinä kaikki!
Aina kun tunnemme houkutusta järkyttyä tai huolestua jostakin, aina kun heräämme yöllä johonkin meitä kiusaavaan ajatukseen – johonkin asiaan, joka tapahtui edellisenä päivänä tai asiaan, joka tulee tapahtumaan tänään. Aina kun kehomme kiusaa meitä, tai kun kehon kivut tai nautinnot riivaavat meitä ja niistä tulee elämämme absoluuttisia keskipisteitä, meidän tulisi tajuta, että en koskaan ole poissa tolaltani siitä syystä kuin luulen. Tätä Jeesuksen kanssa yhdessä katsominen tarkoittaa. Se merkitsee syrjään astumista ja sen tajuamista, että ongelma, josta olen tehnyt itselleni todellisen ja jonka koen olevan itseni ulkopuolella, ei ole tämä ongelma. Katson siis hätääntynyttä itseäni tietäen, että jollakin tasolla olen kirjaimellisesti turhaan poissa tolaltani. Tämä perustuu Kurssin metafysiikkaan, jonka mukaan mitään maailmaa ei kirjaimellisesti ole olemassa. Maailma on mielessä olevan ajatuksen projektio, eikä myöskään maailmaa projisoimaa ajatusta ole olemassa, sillä emme ole erillisiä Lähteestämme. Myöskään sitä että ”en koskaan ole poissa tolaltani siitä syystä kuin luulen” ei tarvitse ymmärtää, eikä sitä tarvitse myöskään pohdiskella, sillä jos tajuamme asian, koemme sisimmässämme syvää rakkautta.

1

312

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tällaisen rakkauden voimme ymmärtää Jumalan rakkautena, Jeesuksen tai Pyhän Hengen rakkautena, tai vain rakkautena yleensä, jolloin voimme kokea sellaista syvää ja pysyvää rauhaa, ettei mikään ulkopuolinen asia voi meitä häiritä. Mikään ei voi ottaa meiltä pois tätä rakkautta ja rauhaa.
      Katsominen siis tarkoittaa sitä, miten olen antanut mielelleni vallan valita rakkauden, joka on peräisin jostakin ulkopuolisesta kohteesta, henkilöstä, olosuhteesta tai tapahtumasta. Silloin olen antanut tämän vallan jollekin ulkopuoliselle asialle, ottaakseni itseltäni pois Jumalan rauhan ja rakkauden. Näin ei todellisuudessa voi tapahtua. Siis anteeksiannon ydinasia - Jeesuksen kanssa katsominen – merkitsee sitä, että astun syrjään, jolloin tajuan sen, mitä olen tehnyt. Ei sen takia, että olisin huono, tai paha, tai että olisin tyhmä, vaan siksi, että olen alkanut pelätä oikeassa mielessäni olevaa rakkautta. Koska tiedän, että jossakin sisimmässäni rakkauden läsnä ollessa, minun erityinen, ainutlaatuinen, itsenäinen itseni, jota kutsun omalla nimelläni, sulautuu tyhjyyteen. Estääkseni tämän, olen poistunut kokonaan mielestäni, ottanut itselleni kehon ja mennyt maailmaan. Olen harhauttanut itseäni jatkuvasti kaikenlaisilla ongelmilla ja olosuhteilla, joiden olen uskonut olevan ulkopuolellani ja edellyttävän huomioimistani. Tämä ei yksinkertaisesti ole totta.
      Katsominen on siis egon strategian tajuamista ja sen sanomista, että en ole koskaan poissa tolaltani siitä syystä kuin luulen. Olen hiljaa. Olen levollinen ja katson egoani arvostelematta ja tuomitsematta. Tämä on Ihmeiden Kurssin ydin ja tällä tavalla palaamme kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe