Lto suodattimet ja lavuaarien hajulukot kuuluvat taloyhtiön huoltovastuulle.
Isännöitsijä on kuitenkin ilmoittanut, että taloyhtiössä on päätetty, että kuuluvat asukkaille. Onko oikein? Pitääkö vuokralaisen hoitaa ko. hommat?
Isännöitsijä on kuitenkin ilmoittanut, että taloyhtiössä on päätetty, että kuuluvat asukkaille. Onko oikein? Pitääkö vuokralaisen hoitaa ko. hommat?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kenen mukaan ne kuuluvat taloyhtiölle? No Kiinteistöliiton vastuunjako taulukon. No onko se muuta kuin esimerkki? Onko sillä lainvoimaa?
Täten taloyhtiö voi päättää yhtiöjärjestyksen ja asunto-osakeyhtiö lain puitteissa mitä siihen kuuluu.
Vastuunjakotaulukkoa ei siis tarvitse taloyhtiössä noudattaa, ellei sitä ole yhtiökokouksessa hyväksytty, niinkö?
Koko vastuu jakotaulukko on vain asunto-osakeyhtiölain määräyksiä selventävä asia, mitään lainvoimaa sillä ei ole.
Millään yksittäisellä päätöksellä ei taas ole mahdollista poiketa kunnossapitovastuun muuttamisesta, pelkästään yhtiöjärjestykseen viety muutos pätee.
Hajulukkojen ja lattiakaivojen puhdistus kuuluu osakkaalle, ilmanvaihdon suodattimet ovat siinä rajalla.
Aloittajallahan ei ole mitään ongelmaa, ellei taloyhtiö niitä suodattimia vaihda, niin se on vuokranantajan vastuulla ellei vuokrasopimuksessa ole toisin sovittu.
Yhdenvertaisuuspykälä on ainakin lakiin kirjattu. Jos teet tai jätät tekemättä yhdelle, toimit samalla tavalla muillekin. Eikö?
Toki näin. Jos yhdelle puhdistetaan hajulukot tai vaihtetaan suodattimet niin sitten se sama pätee kaikkiin asuntoihin
Vastuunjakotaulukkoa kuitenkin noudatetaan jos ammattitaitoinen isännöitsijä ja valveutunut hallitus. Ellei noudateta on taloyhtiö ennenpitkää kuin siat pellossa. Uskokaa pois.
Normaalit lattiakaivojen ja hajulukkojen ouhdistukset kuuluu edelleen asukkaalle.
Ilmanvaihdon suodattimien huolto on yhtiön kannalta järkevää ottaa yhtiön vastuuulle. Muutoin voi tulla home/sisäilmaongelmia.
Mitä sinun vuokrasopimuksessa lukee