Ei makseta vuokria nyt kun on monella huono aika, työttömyyttä, yrittäjillä ei ole asiakkaita. Kyllä vuokranantajat pärjää muutenki.
Vastaukset 4
- Anonyymi
Myös vuokranantajat voivat olla yrittäjiä.
- Anonyymi
Samathan ne on työttömällä tulot oli korona tai ei. Työllinen jos joutuu lomautetuksi niin tulot putoaa, mutta sitten onkin jo oikeutettu asumistukeen ym. Yrittäjältä jos loppuu työt ja tulot niin yrityksen vuokrahuoneisto syö koko ajan. Siihen olisi kohtuullista saada helpotusta, varsinkin kun huoneisto ei edes kulu sinä aikana kun ei ole toimintaa.
Tiedoksi vaan että maksa asuntosi vuokra, ettet joudu vaikeuksiin. - Anonyymi
Miksi vuokralle antaja jäisi ilman korvausta antamastaan asunnosta vuokralle ? Hän ei ole vastuussa asukkaan vaikeuksista VAI miten se menee , oletan että imetysvelvollisuutta ei ole
Asunto sen enempää kuin liikehuoneistokaan ei ole mikään kuluvapaa entiteetti omistajalleen, johon vain otetaan joku hyväuskoinen hölmö sisään vuokraa maksamaan. Huoneistosta on aina kuluja omistajalleen ja yleensä ne ilmenevät hoitokuluina taikka jonkinlaisina vastikkeina.
Jos huoneiston omistajan kulut nollataan, ei huoneistoon enää sen jälkeen tule vettä eikä lämpöä, eikä myöskään jätehuolto taikka yhteisten tilojen huolto ja puhtaanapito toimi. Maapohjasta maksetaan kiinteistöveroa taikka vuokraa, mikä jää myöskin suorittamatta.
Jos joku haikailee ilmaisen asumisen perään, voi kokeilla telttamajoitusta, joskin sitäkin varten täytyy ensin sijoittaa pääomaa teltan ostamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 131831
- 81726
- 56708
- 46603
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40587- 60552
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71536Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35505- 26501