Ei makseta vuokraa korona aikana

Anonyymi

Ei makseta vuokria nyt kun on monella huono aika, työttömyyttä, yrittäjillä ei ole asiakkaita. Kyllä vuokranantajat pärjää muutenki.

4

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myös vuokranantajat voivat olla yrittäjiä.

    • Anonyymi

      Samathan ne on työttömällä tulot oli korona tai ei. Työllinen jos joutuu lomautetuksi niin tulot putoaa, mutta sitten onkin jo oikeutettu asumistukeen ym. Yrittäjältä jos loppuu työt ja tulot niin yrityksen vuokrahuoneisto syö koko ajan. Siihen olisi kohtuullista saada helpotusta, varsinkin kun huoneisto ei edes kulu sinä aikana kun ei ole toimintaa.
      Tiedoksi vaan että maksa asuntosi vuokra, ettet joudu vaikeuksiin.

    • Anonyymi

      Miksi vuokralle antaja jäisi ilman korvausta antamastaan asunnosta vuokralle ? Hän ei ole vastuussa asukkaan vaikeuksista VAI miten se menee , oletan että imetysvelvollisuutta ei ole

    • Asunto sen enempää kuin liikehuoneistokaan ei ole mikään kuluvapaa entiteetti omistajalleen, johon vain otetaan joku hyväuskoinen hölmö sisään vuokraa maksamaan. Huoneistosta on aina kuluja omistajalleen ja yleensä ne ilmenevät hoitokuluina taikka jonkinlaisina vastikkeina.

      Jos huoneiston omistajan kulut nollataan, ei huoneistoon enää sen jälkeen tule vettä eikä lämpöä, eikä myöskään jätehuolto taikka yhteisten tilojen huolto ja puhtaanapito toimi. Maapohjasta maksetaan kiinteistöveroa taikka vuokraa, mikä jää myöskin suorittamatta.

      Jos joku haikailee ilmaisen asumisen perään, voi kokeilla telttamajoitusta, joskin sitäkin varten täytyy ensin sijoittaa pääomaa teltan ostamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      80
      4356
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      24
      2801
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2768
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2484
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2479
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      635
      2044
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1975
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1908
    Aihe