Kenen on vastuu, jos osakkaan jälkiasentama sauna aiheuttaa vahingon

Anonyymi

Osakas rakentaa saunatilan kt-huoneistonsa vaatehuoneeseen. Sitä ennen osakas pyytää luvan ja tekee asiallisen selvityksen hankkesta, jonka taloyhtiön hallinto hyväksyy.

Hallitus kuitenkin edellyttää, että isännöitsijäntodistukseen laitetaan merkintä, ettei sauna kuulu huoneiston perusvarustukseen ja kulloinenkin (kyseisen asunnon) osakas vastaa sen kaikkinaisesta huollosta ja korjauksista sekä saunan mahdollisesti aiheuttamista vaurioista taloyhtiön rakenteille tai muille huoneistoille esim. kosteusvaurio tai veden valuminen naapurihuoneistoon.

Sen tiedän, että edellisten osakkaiden virheellisiä korjauksia ja niistä aiheutuvia kustannuksia taloyhtiö ei voi periä nykyiseltä osakkaalta, lähinnä koska uusi osakas ei ole voinut niistä tietää (ainakin teoriassa), mutta jos hanke ja tulevat vastuut kirjataan is-todistukseen em. tavalla, onko kirjaus pätevä ja lain voimainen? Olisihan se aika kohtuutonta, että jonkin osakkaan tekemä lisärakentamisen aiheuttamien (kustannuksiltaan isojenkin) vaurioiden maksumieheksi määräytyisi taloyhtiö.

Jos kaikkinaista vastuuta tällaisissa tapauksissa, myös rakennelman aiheuttamista vaurioista asunnon ulkopuolisille rakenteille ei voida osoittaa pitävästi osakkaalle, kannattaako taloyhtiön hyväksyä esim. juurikin saunan ymv. rakentamista ja voiko yhtiö sen kieltää?

10

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos saunasta kerta on varoitus isännöitsijäntodistuksessa, se pitää ottaa tosissaan ja varautua vastaamaan kaikista mahdollisista kauhuskenaarioista.

    • Anonyymi

      Vastuu on aina osakkaalla, vaikka yhtiön puolesta olisi valvottukin.
      Tarkistapa tietosi, ettei aikaisempien tekoja voisi periä uudelta osakkaalta.

      • Anonyymi

        Näin se juuri on. Esim. osakas tekee remppaa asunnossa ja tekee samalla suit sait salaa LVI-virityksiä, joista aiheutuu myöhemmin vesivuoto. Osake on myyty rempan jälkeen, eikä uudella osakkaalla ole mitään tietoa näistä TI-LVI-Virityksistä. Vesivuodosta koituu vaikkapa 50 000 € remppa, miten homma etenee: Taloyhtiö ottaa homman hoitaakseen. Jos on vakuutus (kuten yleensä), ihan ensin kun vuoto on saatu suljettua, taloyhtiö ottaa yhteyttä vakuutusyhtiöön. Vakuutus korvaa kustannuksista jotain väliltä 0-100% - omavastuu. Tämän jälkeen taloyhtiö hakee korvausta sille koituneista kustannuksista KENELTÄ? Vastaus: Siltä osakkaalta joka on osakkeen omistanut sinä aikana kun huolimaton remppa on tehty. As Oy Lain mukaan nykyinen osakas ei ole vastuussa viasta ja sen aiheuttamasta vahingosta koska ei ole sitä aiheuttanut eikä sen olemassaolosta tiennyt.

        Nyt kuitenkin jos osakkaan omat viritykset on kirjattu is-todistukseen, voiko taloyhtiö sillä siirtää vastuun ko. virityksistä ja niistä aiheutuvista vioista seuraavalle osakkaalle?


    • Anonyymi

      Jälkeenpäin tehdystä huoneiston muutostyöstä vastaa osakas

    • Anonyymi

      Isännöitsijäntodistuksessa on mainittava huoneistossa tehdyt remontit. Vastuu muutostyöstä siirtyy uudelle osakkaalle.

      Jos kuitenkin edellinen osakas on tehnyt tai teettänyt työn virheellisesti, uusi osakas ei vastaa näistä vahingoista. Taloyhtiön pitää vaatia vahingonkorvausta remontin teettäjältä. Tämä vahingonkorvausvastuu vanhenee kymmenessä vuodessa.

      Ylläolevat lauseet Kiinteistöliiton jutuista.

      Vastuu siis siirtyy maininnalla isännöitsijäntodistuksella. Virhevastuu ei siirry. Lisäksi virhevastuu vanhenee 10:ssä vuodessa, joten tämän jälkeen ei edellinenkään omistaja vastaa, joten menee taloyhtiön tappioksi.

      Tämän takia on ensiarvoisen tärkeää ymmärtää nämä asiat ennen luvan myöntämistä. Ainakin käyttää hyvää teknistä asiantuntijaa apuna.

      • Anonyymi

        Eli jos osakas rakentaa salaa vaikka uima-altaan kerrostalon kattohuoneistoonsa, joka 11 v kuluttua lorauttaa muutaman tonnin vettä kastellen koko kerrostalon käyttö- ja korjauskelvottomaksi, koko vastuu vahingosta on nyt taloyhtiöllä. Ei kai?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli jos osakas rakentaa salaa vaikka uima-altaan kerrostalon kattohuoneistoonsa, joka 11 v kuluttua lorauttaa muutaman tonnin vettä kastellen koko kerrostalon käyttö- ja korjauskelvottomaksi, koko vastuu vahingosta on nyt taloyhtiöllä. Ei kai?

        Sinun jutussasi rakensi salaa, miten taloyhtiö voisi vastata siitä, edes 11 vuoden kuluttua.

        Kas ei rakentanut salaa viittä kerrosta lisää kerrostaloon...


    • Anonyymi

      Tämä näkyy menevän Nick Nailerin osaamisen ja tietämisen alueelle

    • Anonyymi

      Jos isännöitsijä on itse ollut teettämässä luvattomia remontteja ,ja saalaa vielä tiedot isännöitsijätodistuksessa. Kuka silloin vastaa?

    • Anonyymi

      Kuka sitten vastaa kun tehdään isot remontit Suomi24 luvilla ja neuvoilla ja talo vajoaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6587
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4646
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3723
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe