PUTKIREMONTIN TIEDOITUSTILAISUUS Sleyn Lahden Lutherin kirkon malliin

Olen pannut merkille seurattuani 70-luvun vaihteesta lähtien kuinka nykynuoret koulunpenkiltä juuri päässeet hoitavat ammattitaitoisesti tiedoitustilaisuudet ja kokoukset yritysten edustajina. Ovathatpahan sitten mitä sukupuolta tahansa.

Toisin on varmaankin Sleyn ja Lahden Lutherin kirkon hoitamissa tilaisuuksissa.

Tilaisuuden kutsussa oli viesti yhtiön hallituksen jäsenten mukaan tulosta tilasuuteen. Missä olivat?
Herätti huomiota hallituksen puheenjohtajan, kirkon pastorin
toiminta. Hallitushan vastaa isännöinistä taloyhtiössä. Puheenjohtajan vastuu asioiden hoidosta on suuri.
Kokouksen alussa suunnitelman tekijät esittelivät itsensä. Kuitenkaan pastori ei esiintynyt eikä esitellyt itseään. Jotkut osallistujat kysyivät tilaisuuden loputtua missä oli hallituksen puheenjohtaja? Kerroin, että iso henkilö joka seisoi oven raossa. Tilaisuus Hänen kohdallaan muistutti tiedoitustoiminnan pohjanoteerausta, jota alemmaksi ovat käsittäkseni vain edellinen puheenjohtaja ja isännöijä toiminnoillaan päässeet. Myöskin havannoija voi ihmetellä puheenjohtajasta oliko pastori vai portsari, ei varmaankaan mikään hallituksen puheenjohtaja.

Isännöinnöijälle voisi huomauttaa, että esittäessään asioita voisi nousta pystyyn, että tilaisuudessa takarivilläkin olevalla olisi jokin havainto asioiden esittämisestä. Myöskin laskelmat selvin numeroin voi ennalta valmistella ja esittää ne tilaisuudessa läsnäolijoille. Esityksistä jää lähinnä mieleen sanonta 'kuvaus voi alkaa, nostakaa Tarzan puuhun'. Muutenkin pienenä vinkkinä voisi sanoa, että isännöijän tehtävä on vastata kysyjälle, eikä arvostella kysyjän kysymystä.

Junnupastori ohjaa nuorisoa. Mieleen tulee kuitenkin onkohan asia päinvastoin? Siis junnut ohjaavat pastoria?? Ainakin käytöksen perusteella. Herää kysymys, mitkä Hänen pätevyytensä ja kykynsä ovat hallituksen puheenjohtajaksi. Jo nyt on osoittanut kykenemättömäksi asiaan salailemalla kysyttyjä asioita. Hörhelöiköön mitä tahansa kirkon pyhien seinien sisällä. Maallisessa asioissa toimitaan rehellisesti ja Suomen lakien mukaan.

Siis kysymyksessähän olivat Sleyn ja Lutherin kirkon loistavat edustajat???

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedoitustilaisuudessa pyysin tietoja kilpailutuksesta. Niitä en ole kuitenkaan vielä saanut kahteen viikkoon. Kysynkin miksi asioita pitää salailla? Tätä salailua ja kieroilua on vuosien varrella tapahtunut paljon. Se, että joudun yleisesti näitä tuomaan esille on, että kirkko pyrkii myös kaikella tavalla estämään arvosteluja ja kysymyksiäni. Todella valitettavaa!
      Voinko tästä tehdä sen johtopäätöksen että Sley ja Lutherin kirkko rahoittavat toimintaana osakkeen omistajien ja asukkaiden kukkarolla.

      Onko tämä tyypillistä toimintaa tällaisten kirkkokuntien keskuudessa?

      • Anonyymi

        SLEY:ssä joo, mitä turhia kilpailuttamaan. Sinne pitäis palkata talon ulkopuolelta ammattilainen talouspäälliköksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      340
      12120
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      46
      3570
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      82
      3159
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      121
      2919
    5. 99
      2824
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      61
      2608
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2526
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2419
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1498
    Aihe