PUTKIREMONTIN TIEDOITUSTILAISUUS Sleyn Lahden Lutherin kirkon malliin

Olen pannut merkille seurattuani 70-luvun vaihteesta lähtien kuinka nykynuoret koulunpenkiltä juuri päässeet hoitavat ammattitaitoisesti tiedoitustilaisuudet ja kokoukset yritysten edustajina. Ovathatpahan sitten mitä sukupuolta tahansa.

Toisin on varmaankin Sleyn ja Lahden Lutherin kirkon hoitamissa tilaisuuksissa.

Tilaisuuden kutsussa oli viesti yhtiön hallituksen jäsenten mukaan tulosta tilasuuteen. Missä olivat?
Herätti huomiota hallituksen puheenjohtajan, kirkon pastorin
toiminta. Hallitushan vastaa isännöinistä taloyhtiössä. Puheenjohtajan vastuu asioiden hoidosta on suuri.
Kokouksen alussa suunnitelman tekijät esittelivät itsensä. Kuitenkaan pastori ei esiintynyt eikä esitellyt itseään. Jotkut osallistujat kysyivät tilaisuuden loputtua missä oli hallituksen puheenjohtaja? Kerroin, että iso henkilö joka seisoi oven raossa. Tilaisuus Hänen kohdallaan muistutti tiedoitustoiminnan pohjanoteerausta, jota alemmaksi ovat käsittäkseni vain edellinen puheenjohtaja ja isännöijä toiminnoillaan päässeet. Myöskin havannoija voi ihmetellä puheenjohtajasta oliko pastori vai portsari, ei varmaankaan mikään hallituksen puheenjohtaja.

Isännöinnöijälle voisi huomauttaa, että esittäessään asioita voisi nousta pystyyn, että tilaisuudessa takarivilläkin olevalla olisi jokin havainto asioiden esittämisestä. Myöskin laskelmat selvin numeroin voi ennalta valmistella ja esittää ne tilaisuudessa läsnäolijoille. Esityksistä jää lähinnä mieleen sanonta 'kuvaus voi alkaa, nostakaa Tarzan puuhun'. Muutenkin pienenä vinkkinä voisi sanoa, että isännöijän tehtävä on vastata kysyjälle, eikä arvostella kysyjän kysymystä.

Junnupastori ohjaa nuorisoa. Mieleen tulee kuitenkin onkohan asia päinvastoin? Siis junnut ohjaavat pastoria?? Ainakin käytöksen perusteella. Herää kysymys, mitkä Hänen pätevyytensä ja kykynsä ovat hallituksen puheenjohtajaksi. Jo nyt on osoittanut kykenemättömäksi asiaan salailemalla kysyttyjä asioita. Hörhelöiköön mitä tahansa kirkon pyhien seinien sisällä. Maallisessa asioissa toimitaan rehellisesti ja Suomen lakien mukaan.

Siis kysymyksessähän olivat Sleyn ja Lutherin kirkon loistavat edustajat???

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedoitustilaisuudessa pyysin tietoja kilpailutuksesta. Niitä en ole kuitenkaan vielä saanut kahteen viikkoon. Kysynkin miksi asioita pitää salailla? Tätä salailua ja kieroilua on vuosien varrella tapahtunut paljon. Se, että joudun yleisesti näitä tuomaan esille on, että kirkko pyrkii myös kaikella tavalla estämään arvosteluja ja kysymyksiäni. Todella valitettavaa!
      Voinko tästä tehdä sen johtopäätöksen että Sley ja Lutherin kirkko rahoittavat toimintaana osakkeen omistajien ja asukkaiden kukkarolla.

      Onko tämä tyypillistä toimintaa tällaisten kirkkokuntien keskuudessa?

      • Anonyymi

        SLEY:ssä joo, mitä turhia kilpailuttamaan. Sinne pitäis palkata talon ulkopuolelta ammattilainen talouspäälliköksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3505
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      199
      2248
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1832
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1098
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      850
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      50
      847
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      783
    Aihe