Kokoomuksen Seppo Kuvaja kiistää ajavansa Keskustalon yhtiön etua. Kuitenkin laki sanoo näin:"Isännöitsijän tärkeä tehtävä on myös valvoa taloyhtiön etuja, tehtyjen päätösten lainmukaisuutta sekä osakkaiden yhdenvertaista kohtelua".
Eli siis valtuutettu, Seppo Kuvaja ei tunne lakia, vaikka on Keskustalon isännöitsijä, tai sitten hän valehtelee, ettei toriparkki-äänestystä tarvitsisi suorittaa uudestaan lautakunnassa. Tässähän on niin selkeä eturistiriita, että sen ymmärtää jo vasemman jalan saapaskin. Valtuuston puheenjohta Sari Myllykangas ei näytä Raution ohella, olevan selvästikään penaalin terävimpiä kyniä, koska facessa molemmat julistivat jo tuomionaan, ettei Kuvaja ollut esteellinen äänestyksessä.
Tässä on nyt tasan kaksi vaihtoehtoa; helpompi ja vaikeampi, joko Rautio ja Myllykangas nöyrtyvät ja äänestys järjestetään uudestaan ilman kuvajaa, tai sitten koko valtuustonkin tuleva päätös toriparkista kaatuu oikeudessa esteellisyyteen. Vaikemman kaavan mukaisessa menettelyssä voi mennä hyvinkin parisen vuotta, joten nyt hattu kourassa sarit myöntämään, että tuli jälleen kerran vähän mokailtua. Mutta älkää olko pahoillanne, koska tähän me Hämeenlinnassa olemme, jo niin tottuneet
Eli siis valtuutettu, Seppo Kuvaja ei tunne lakia, vaikka on Keskustalon isännöitsijä, tai sitten hän valehtelee, ettei toriparkki-äänestystä tarvitsisi suorittaa uudestaan lautakunnassa. Tässähän on niin selkeä eturistiriita, että sen ymmärtää jo vasemman jalan saapaskin. Valtuuston puheenjohta Sari Myllykangas ei näytä Raution ohella, olevan selvästikään penaalin terävimpiä kyniä, koska facessa molemmat julistivat jo tuomionaan, ettei Kuvaja ollut esteellinen äänestyksessä.
Tässä on nyt tasan kaksi vaihtoehtoa; helpompi ja vaikeampi, joko Rautio ja Myllykangas nöyrtyvät ja äänestys järjestetään uudestaan ilman kuvajaa, tai sitten koko valtuustonkin tuleva päätös toriparkista kaatuu oikeudessa esteellisyyteen. Vaikemman kaavan mukaisessa menettelyssä voi mennä hyvinkin parisen vuotta, joten nyt hattu kourassa sarit myöntämään, että tuli jälleen kerran vähän mokailtua. Mutta älkää olko pahoillanne, koska tähän me Hämeenlinnassa olemme, jo niin tottuneet
Vastaukset 43
Vanhimmat
Näin kirjoittaa nimimerkki "Kari Tampereelta".
saripari toimii kuin tohelo ja torvelo, kaikkeen sännätään posket punaisina, kunnes joku sanoo että hei hei miettikääs nyt vähän
Toisella ei ole älyä ja toiselta puuttu järki - tässä ollaan, mutta ei enää vuoden päästä se on varmaa
Ken uskoo?
Kuvaja puhuu omassa asiassaan ja ei edes ymmärrä, että on itse jäävi arvoimaan omia sidonnaisuuksiaan.
Oikeus korjaa Kuvajan erheen.
Kukas sen osaa arvioida ellei Kuvaja itse? Oikeusjärjestelmä siiten korjaa mahdolliset virheet arvoinnissa.
Kari ei voi valittaa mutta Lulu voi. Valitusta vaan jättämään sillä nyt on paljon aikaa, sillä torin kaavan suunnittelussa kuluu 5 vuotta. Kari hävisi jo kaikki valitukset Vekan kaavasta joten sille tielle.
Valitusten ja kanteluiden voittamaton kaksikko. Viva persSut!
Joku paikallinen hallinnon pikkusieluinen Demuli valitti Eu:n ihmisoikeuskomiteaan asti siitä vääryydestä mikä itse koki kokeneensa ja hänen mukaansa vääryys huutaa taivaaseen asti unohtaen kuitenkin itse olleensa pääriitelijänä ja- rienaajana kaikki kaksi kauttaan! Ei osannut olla ihmisiksi ja itse kaatoi itse itsensä omaan, poliittiseen hautaansa!
En muista nyt tyypin nimeä mutta joku pikkupamppu se nyt on jossain toisessa peitetoimessa ja pakkomuutto tuli toiselle paikkakunnalle, en muista edes sitä minne paikkakunnalle joutui muuttaan!
Hämeenlinnassa sallitaan sellaiset jääviydet, jotka muualla katsotaan kielletyiksi.
Kuvaja on jäävi. On väärin vaatia kaupunkilaisia valittamaan oikeuteen, kun jääviyssääntely perustuu siihen, että henkilö ITSE jäävää itsensä.
Jos ei ymmärrä tätä, on väärässä paikassa.
Kun vielä valvonta puuttuu, kuten Rimpelänkin osalta, ollaan villissä lännessä. Röyhkeät tekevät mitä haluavat ja muut maksaa viulut.
Kärkkäästi on ajanut toriparkkia, ei jatkoon.
Juttelu riittää jäävääminen olisi vähän liikaa.
Itse itseäni arvioiden. Hmmm.
Demokratioissa on kokemuksia useamman vuosituhannen ajalta, että itse itselle suoritettu omavalvonta ei ota onnistuakseen, ainakaan luotettavasti. Suomessakin ongelma tunnetaan jo Ruotsinvallan ajoilta asti.
Siksi myös meidän lainsäädännössämme on tarkasti määritelty jääviyden perusteet. Samat lainsäädännöt ovat voimassa myös Hämeenlinnassa.
Hätilän kokoomus ei petä!
Ei petä. Hoiteli Pilkkalan ulos kaupungista tuomio taskussa.
Täytyisköhän Timon nyt soittaa jo Sepollekin?
Kuvajalla on itsellään osa vapaakirkon kiinteistöstä. Eiköhän hänellä ole suurempi tai ainakin samanlainen tarve saada tälle kiinteistölle "pitkäaikaista" pysäköintitilaa. Vaikka isännöintitoimiston tarpeisiin riittäisi kadunvarsi, yläkerran hostelli tarvitsee tilaa pitkäaikaiselle pysäköinnille.
Mitä vielä löytyykään, kun vähän kaivellaan? Vai ei ole jäävi? Miksikäs tuota sitten kutsuisi? Ahne?
Kutsuisin luottamushenkilöksi. Persuista löytyy ns. talousnero joka on nyt entinen luottamushenkilö kun itse sotki asiansa. Kaupunkilaiset kiittää.
Mikähän+se+on+persujen+kannatus,+ai+niin+olisko+yli+22%.+Ota+lääkettä+jos+vi......
Nyt paljastui lehdestä, että Isotuho oli arvioinut, ettei Kuvaja ole esteellinen, joten ei ihme
Kaup, korjaan apulaiskaupunginjohtaja Juha Isosuo oli jutellut Seppo Kuvajan kanssa, ja he olivat tulleet tulokseen, ettei Kuvaja ole jäävi. Miten tämä on niin kovin tutun kuuloista?
😂Isosuo😂
Veljet auttaa toisiaan.
"Kuvaja sanoo varmistaneensa jo vuosi sitten apulaiskaupunginjohtaja Juha Isosuolta, ettei ole jäävi osallistumaan päätöksentekoon toriparkista."
Rimpelöinnillä on syvät juuret kaupungin hallinnon toiminnassa.
Mikähän firma suunnittelee mahdollisen keskustalon rakennuksen. Ettei vaan jäljet johda sylttytehtaalle. Markku voisi tietää.
Miksi minulta kysyt en voi tietää. Soita keskustalolle.
Isosuo onkin juuri oikea henkilö keneltä kannattaa kysyä neuvoa ja mielipidettä noissa jääviysasioissa.
Aivan oikein. Persuilta taasen ei tule kysyä koska sieltä tulee valheita.
Onneksi Isosuo ainakin pyrkii aina rehellisyyteen mahdollisuuksien mukaan. Saripari soveltaa käsitettä rehellisyys, aina tilanteen mukaan.
Persut syöttää pelkkää valhetta mutta tukee hyvää demarihallitusta.
Kun+on+yli+22%+kannatus+niin+voi+välillä+tukea+näitä+15%+puolueita,+anteeksi+piti+laittaa+10%+puolueita.
Vanhaa tietoa SDP on maan suurin puolue. Pers kohta pelkkä perskänni.
Voi+reppana+niinhän+sinä+ja+alle+15%+kannatuksen+omaavat+demarit.
luulette.
Hämeenlinnalla ei ole mitään hätää kun on rehellisiä virkamiehiä ja poliitikkoja.
Niin on ja pidetään rötöstelevät Pertut poissa.
Juu no kaikki menee hyvin kun pidetään huolta että demarit saavat vuokrata Hämeenlinnassa tilojaan rikollisjärjestölle, joka puolestaan rahoittaa huumekaupalla ja muilla rikoksilla kaupungin toimintoja
On sulla erikoinen bisnes.
Joillakin /jollakin puolueella kuulemma on.
Miksi minulta kysyt en voi tietää. Kysy puolueelta.
Taas peräkamaripoika kommentoi.
Se on tyypillistä persuille.