Riittääkö pelkkä debit kortti

Anonyymi

Voiko pelkällä debit kortilla maksaa lennot ja hotelli vai tavitaanko credit kortti.

6

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuurista kiinni,debit-kortilla olen maksellut mutta aina ei onnistu

    • Anonyymi

      Lähes aina voi maksaa, mutta maksussa ei ole yhtä hyvää turvaa kuin luottokorttiostoksessa.

    • Anonyymi

      Huomioi, etta monet hotellit ottaa korttiin jonkun summan takaukseksi ja sitten jattaa sen laskuttamatta jos ei ole kaytta nyt joitakin palveluita tai ostanut mitaan. Taman summan palauttaminen ei onnistu depit tilille!
      Sama lentojen varauksissa. Minulla oli noita ongelmia joten oli pakko opttaa credit kortti. Norskilla on ilmainen jos avaa pienen saastotilin.

      • Anonyymi

        Niin, ja mulla kävi kerran Euroopan ulkopuolisessa maassa, kun unohdin luottokortin kotiin ja yritin yllättävien kulujen takia nostaa automaatista käteistä debit-kortilla, ei se onnistunutkaan.


    • debitillä aina menty

    • Anonyymi

      Mitä kauemmas matkustaa, sitä hullummalta tuntuu ajatus matkustaa ilman luottokorttia.
      Luottokortti on hyvä pari matkavakuutukselle. On monia suosittuja matkailumaita, joista ei satojen kilometrien säteeltä löydy yhtään kansainvälisen tason sairaalaa tai lääkäriasemaa, joka laskuttaisi suoraan matkavakuutusyhtiötä. Sairaalamaksu voi hyvin olla yllättävän tyyris, vaikka sen matkavakuutus jälkikäteen maksaisikin. Jos sairaalakäynti vielä aiheuttaa myöhästymisen paluulennolta, ei senkään järjestely ole kovin helppoa ilman, että maksaa lipun ensin itse ja perii sen sitten vakuutusyhtiöltä. Itse olen ollut reissussa mukana, jossa korttia jouduttiin vinguttamaan lähes luottorajan verran, jotta tervehtymisen lisäksi myös kotiinpaluu onnistui.
      Kaikki tämä saattaa onnistua myös debit kortilla, tai saattaa olla onnistumatta, mutta perusedellytys on se, että siihen liitetyllä tilillä on myös riittävästi katetta. Sairaalassa makoillessa ei voi oikein siihenkään luottaa, että voi täydentää debit kortin saldoa käymällä verkkopankissa. Onko tunnukset edes reissussa mukana, toimiiko internetyhteys?
      Luottokortti antaa tyypilliselle tallaajalle ylimääräistä, lähes kaikkialla hyväksyttyä maksukykyä 3 000-15 000€ ja pariskunnalle tuplaten, käytännössä kantajalleen ilmaiseksi. Itse en matkustaisi ilman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      176
      6446
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      77
      5329
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3725
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3355
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      179
      2715
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2325
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2088
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      39
      1665
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1586
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1326
    Aihe