Suomessakin maaliskuun myynti romahti 18 %.
Koko VW tuotanto menee uusiksi ja VW hakee hätärahoitusta, mutta luottamus Dieselgaten myötä on mennyttä. Huijaamalla ei pitkälle pötkitä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/volkswagenilla-palaa-hirvittava-summa-rahaa-viikossa-joudumme-miettimaan-tuotantomme-uusiksi/7775252#gs.1s0qb7
VW surkea taloustilanne laukesi käsiin koronaviksen ja päästöhuijauksen aiheuttamien ongelmien takia.
Kanadassa torontolainen tuomioistuin on määrännyt autovalmistaja Volkswagenille 196,5 miljoonan Kanadan dollarin sakon päästöhuijausskandaaliin liittyvässä oikeuskäsittelyssä. Euroissa sakon summa on noin 135 miljoonaa.
Volkswagen oli myöntänyt huijanneensa päästömittauksissa ja päässyt korvaussummasta sopuun yhtiön oikeuteen haastaneen Kanadan hallinnon kanssa. Valtio syytti saksalaista autovalmistajaa lukuisista ympäristölakirikkomuksista.
VW hakee Euroopankeskuspankilta hätärahoitusta.
Aikamoisia aikoja eletään.
Volkswagen hakee hätärahoitusta
10
94
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikkihan tämän tietää, VW on ollut jo monta kuukautta konkurssin partaalla. Ensin lopettaa alihankkijat ja sitten itse emoyhtiö, näinhän se tapaa mennä.
https://www.motormagasinet.dk/article/view/699715/volkswagenforhandler_konkurs- Anonyymi
VW anoi hätärahoitusta, mutta sitä ei myönnetty. VW ensin laittaa tuotantonsa kannattavaksi ja myydä kaikki tuottamattomat rönsyt ja merkit, joissa ei enää ole tulevaisuutta. Pankit ja vakuutusyhtiöt ovat kieltäytyneet lisärahoituksesta ennen VW saneerausta.
- Anonyymi
Volkswagen pyytää Euroopan keskuspankkia kiirehtimään erityisrahoitusta
https://www.ts.fi/uutiset/talous/4908491/Volkswagen pyytaa Euroopan keskuspankkia kiirehtimaan erityisrahoitusta
- Anonyymi
Siis mitä, rikas huijari onkin rahaton pummi? Oho.
Menikö rahat sakkoihin?
Älkää nyt huijaria rahoittako - Anonyymi
Juu, jokainen valmistaja hakee tai on hakenut hätärahoittusta mm. Toyota.
Ja meilläkin myynti putosi, hihii!! Toyotan omasetä liekeissä tänäänkin.- Anonyymi
Eihän huijarvagenilla pitänyt olla mitään pulaa rahasta, vai oliko sittenkin? Varovainen arvioni on että jokin alli tai anssi taluttaa jatkossa koijaria.
- Anonyymi
VW ei saanu lisärahotusta, no kukapa velkaista huijaria rahoittais kun sillä on sakkojakin rästissä miljardeja 😁
Kyllä VW ajetaan alas nyt ryminällä. K-Auto haluais myydä Toyotaa ja Fordia, mutta kun niiden oikeudet on kilpailijoilla, auts!- Anonyymi
Hihii, Toyotan omasetä ei oikein ymmärrä mistä VW:n kohdalla on kyse.
Se on hieman suurempi firma kuin Suomi Oy ja pyörittää sellaista bisnestä ettei pieni pääsi voi sitä käsittää.
Uutta Golfia on odotettu kauan ja siksi vanhan myynti on hiipunut, kuten Toyotalla Yariksen, mutta nyt kun Golfia aletaan saada pikku hiljaa maahan, niin alkaa tuo sinun ahdistus realisoitua ja huomaat ettei Suolessa älyttömyyksien kirjoittaminen vaikuta yhtään mihinkään. Ainoastaan jotkut Toyotalla ajavat alkavat häpeämään valintaansa ja Toyotisti mielenlaatua ja laittavat autonsa kiertoon ja valitsevat paremman.
- Anonyymi
Saiko Toyota anomansa hätärahoituksen? Ainakin Euroopassa Toyotan myynti on sijalla 10, eli aika heikosti menee.
- Anonyymi
Vokkelo sukeltaa ja kohta sen nyrkkipaja tehdas on konkassa. Eipä ihme kaiken huijauksen ja tuotteitten laaduttomuuden jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai888123Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424708Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414361Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit442566Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.931412- 401286
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401227Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391140Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?631110Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1661070