Oletteko huomanneet että joillakin yhtiöillä on kassa jo niin tyhjä etteivät pysty maksamaan kevään osinkoja?
Tällaiset osakkeet pitää laittaa myyntiin välittömästi, että saa edes jotain käteen ennen väistämätöntä yhtiön konkurssia. Tämä koronalama ei nimittäin ole ihan pikaisesti ohi.
Osinkokevät
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tiettävästi suuremmista pörssiyhtiöistä ei ole konkurssin vaarassa muita kuin ehkä NoHo. Ehkä tässä tilanteessa olisi vaihtoehtona myynnille osakkeiden pitäminen odottamassa parempia aikoja. Makuasia kummalla tavalla toimii.
- Anonyymi
Ei kaikilla yhtiöillä huonosti mene. Seuraavat ovat pystyneet maksamaan osingot ajallaan: Kone, Wärtsilä, Fiskars, Uponoor, YIT, Raute, Rovio, Telia ja muitakin.
Seraavilla kassa kumisee tyhjyyttään, eikä osinkoja ole pystytty maksamaan: Fortum, StoraEnso, Metso, Raisio, Nordea, Orion, Tokman, Valmet, Tieto,Tikkurila, Kemira, Outokumpu, noin poimintana.- Anonyymi
Tietääkseni maksavat, mutta eivät ole pystyneet pitämään yhtiökokouksiaan vielä vaan ovat siirtäneet niitä.
- Anonyymi
Valeuutinen! Esim Fortumilla pekästään likvidejä 1,4 MrdE.
"Seraavilla kassa kumisee tyhjyyttään, eikä osinkoja ole pystytty maksamaan: Fortum"
kyllä minä aiankin odotan Fortumilta ihan kivasti osinkoa- Anonyymi
ErkkiSi kirjoitti:
"Seraavilla kassa kumisee tyhjyyttään, eikä osinkoja ole pystytty maksamaan: Fortum"
kyllä minä aiankin odotan Fortumilta ihan kivasti osinkoaNiin varmaan kaikki odottivat.
- Anonyymi
Harva yhtiö tuollaista "kassa tyhjä" signaalia liputtaisi sijoittajille, jos ei olisi todellisissa talousvaikeuksissa.
- Anonyymi
Sijoittajalle hyvä tilaisuus erotella jyvät akanoista...
- Anonyymi
Se nyt on selvä positiivinen signaali yhtiön tilasta, kun pystyy vastaamaan velvoitteistaan tässäkin markkinatilanteessa.
- Anonyymi
Osinkosijoittajan kannattaa hajauttaa maantieteellisesti. Ihan normaalisti ovat ainakin omistamani amerikkalaiset ja aasialaiset firmat maksaneet osinkoja neljännesvuosittaiseen tapaansa. Ei mikään osingonmaksun peruminen ole siellä ollut esillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921135
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116948- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 80679
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483