Osinkokevät

Anonyymi

Oletteko huomanneet että joillakin yhtiöillä on kassa jo niin tyhjä etteivät pysty maksamaan kevään osinkoja?
Tällaiset osakkeet pitää laittaa myyntiin välittömästi, että saa edes jotain käteen ennen väistämätöntä yhtiön konkurssia. Tämä koronalama ei nimittäin ole ihan pikaisesti ohi.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiettävästi suuremmista pörssiyhtiöistä ei ole konkurssin vaarassa muita kuin ehkä NoHo. Ehkä tässä tilanteessa olisi vaihtoehtona myynnille osakkeiden pitäminen odottamassa parempia aikoja. Makuasia kummalla tavalla toimii.

    • Anonyymi

      Ei kaikilla yhtiöillä huonosti mene. Seuraavat ovat pystyneet maksamaan osingot ajallaan: Kone, Wärtsilä, Fiskars, Uponoor, YIT, Raute, Rovio, Telia ja muitakin.
      Seraavilla kassa kumisee tyhjyyttään, eikä osinkoja ole pystytty maksamaan: Fortum, StoraEnso, Metso, Raisio, Nordea, Orion, Tokman, Valmet, Tieto,Tikkurila, Kemira, Outokumpu, noin poimintana.

      • Anonyymi

        Tietääkseni maksavat, mutta eivät ole pystyneet pitämään yhtiökokouksiaan vielä vaan ovat siirtäneet niitä.


      • Anonyymi

        Valeuutinen! Esim Fortumilla pekästään likvidejä 1,4 MrdE.


      • "Seraavilla kassa kumisee tyhjyyttään, eikä osinkoja ole pystytty maksamaan: Fortum"

        kyllä minä aiankin odotan Fortumilta ihan kivasti osinkoa


      • Anonyymi
        ErkkiSi kirjoitti:

        "Seraavilla kassa kumisee tyhjyyttään, eikä osinkoja ole pystytty maksamaan: Fortum"

        kyllä minä aiankin odotan Fortumilta ihan kivasti osinkoa

        Niin varmaan kaikki odottivat.


    • Anonyymi

      Harva yhtiö tuollaista "kassa tyhjä" signaalia liputtaisi sijoittajille, jos ei olisi todellisissa talousvaikeuksissa.

    • Anonyymi

      Sijoittajalle hyvä tilaisuus erotella jyvät akanoista...

      • Anonyymi

        Se nyt on selvä positiivinen signaali yhtiön tilasta, kun pystyy vastaamaan velvoitteistaan tässäkin markkinatilanteessa.


    • Anonyymi

      Osinkosijoittajan kannattaa hajauttaa maantieteellisesti. Ihan normaalisti ovat ainakin omistamani amerikkalaiset ja aasialaiset firmat maksaneet osinkoja neljännesvuosittaiseen tapaansa. Ei mikään osingonmaksun peruminen ole siellä ollut esillä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4516
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2069
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      159
      1455
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      164
      1436
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1422
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      253
      1214
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      188
      1137
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1102
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1017
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      61
      978
    Aihe