Näinhän siinä kävi!
Ruotsissa muun muassa kaupoissa kerrallaan asioivien asiakkaiden määrää rajoitetaan.
Ruotsi on tähän asti noudattanut muusta Euroopasta poiketen melko lievää linjaa koronaviruksen vastaisessa taistelussa. Meno muuttuu nyt.
Ruotsissa on keskiviikon aikana kuollut 59 henkeä koronaviruksen seurauksena, ja se on saanut Ruotsin kiristämään koronalinjaansa selvästi.
Kaikkiaan Ruotsissa on kuollut koronavirukseen 239 henkeä. Määrä on yli kaksinkertaistunut vain kolmen vuorokauden aikana, sillä 29. maaliskuuta Ruotsissa oli menehtynyt koronavirukseen 111 henkeä
Ruotsissa muun muassa kaupoissa kerrallaan asioivien asiakkaiden määrää rajoitetaan.
Ruotsi on tähän asti noudattanut muusta Euroopasta poiketen melko lievää linjaa koronaviruksen vastaisessa taistelussa. Meno muuttuu nyt.
Ruotsissa on keskiviikon aikana kuollut 59 henkeä koronaviruksen seurauksena, ja se on saanut Ruotsin kiristämään koronalinjaansa selvästi.
Kaikkiaan Ruotsissa on kuollut koronavirukseen 239 henkeä. Määrä on yli kaksinkertaistunut vain kolmen vuorokauden aikana, sillä 29. maaliskuuta Ruotsissa oli menehtynyt koronavirukseen 111 henkeä
Vastaukset 17
Vanhimmat
Harvinaisen viisaita miehiä Ruotsissa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006459172.html
Toinen viisas mies Anders Tegnell sanoi, että ruotsi ei rajoita ja sulje ihmisiä neljän seinän sisään.
Juttu on viime kuun lopussa. Siinä jo hehoitettiin ihmisiä pysymään kotona.
Eilen Ruotsissa havahduttiin ja nyt tiukemmat ohjeet käyttöön.
Ovat jo pyytäneet ruoka apua Suomesta.
Tsemppiä kaikille!
Virus on saanut Ruotsissa etsiä uhreja suhteellisen vapaasti viikkojen ajan. Jos sama kaava, joka toteutui muissa maissa toimii Ruotsissa, jälki on pian tuhoisaa. On vaikea nähdä mitään järjellistä syytä, että se ei toteutuisi myös Ruotsissa.
Ruotsin linjavalintaa on selitetty kansanterveyslaitoksen eli Folkhälsomyndighetenin suurella itsenäisyydellä. Hallituksen on vaikea puuttua sen linjauksiin. Vuosisatoja rauhassa eläneessä Ruotsissa on ylipäätään varauduttu huonommin poikkeusoloihin kuin kovempia kokeneissa maissa.
Stefan Löfvenin hallituksen hyväksymää linjaa ei ole maassa suuresti kyseenalaistettu tähän asti. Taustalla on myös ajatus talouden pelastamisesta.
On vaikea kuvitella, että Ruotsi selviäisi pahenevasta kriisistä lopulta ilman kovempia rajoituksia kuin ne, jotka ovat Suomessa nyt voimassa. Eli se taloudesta.
Ikävää luettavaa, mutta toivotaan, että tilanne helpottuu, kaikkialla!
vakava varoitus: Koronavirus voi levitä keskustelun ja pelkän hengityksen kautta
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006462671.html
Tämähän on jo tiedetty! Siksi juuri turvaväli ja ei kannata tukkia suljettuihin tiloihin henkilön kanssa, joka on useiden tyyppien kanssa päivittäin. Pinnoilta virus voi myös helposti tarttua.
Nyt on Ruotsissa 687 kuollutta, ja pelkästään tämän päivän aikana jo 96 eli yli 2.5 enemmän kuin Suomessa koko epidemian aikana. Eikä päivä vielä edes ohi.
Ei mennyt ihan nappiin siellä tämän hoito..
Ruotsissa yhden miehen takana tieto koronaan kuolleista ja tähänkin asti siistitty tilastoja kovalla kädellä.
Noihin Ruotsin lukuihin ei usko erkkikään.
Tässä on lyhyesti sanottu koko totuus.
" Me tartuntatautien parissa työskentelevät tiedämme, että tämäntyyppinen sairaus jatkaa leviämistään niin kauan, kunnes väestö on saanut immuniteetin.
Ei ole mitään muuta keinoa pysäyttää sitä, kertoi Ruotsin valtionepidemiologi Anders Tegnell"
Lainaus IS
Suomessa hallituksen on aika unohtaa huuhaa-päiväunet ja myönnettävä tosiasiat.
Hallituksen on poistettava kansalta koronaa koskevat määräykset paitsi ne, jotka koskevat riskiryhmiä ja heidän kanssaan kosketuksissa olevia.
Ihmiset on peloteltu riittävän kuuliaisiksi suojelemaan itsensä koronan suhteen.
Nyt pitää antaa vastuu ihmisille itsestään, riskiryhmien suojelua lisättävä ja näin korona kulkee sopivasti hidastellen matkoihinsa
106 kuollutta lisää päivässä, Suomessa kaksi. Pitäisi miettiä tuota länsirajan sulkemista.
Yli 700 jo kuollut Ruotsissa, täällä 42. Liian suuren hinnan joutuvat tavalliset kansalaiset maksamaan Ruotsissa.
On hyvin turhaa -mutta varmasti viihdyttävää- huomioida kuolemat yhden päivän tai yhden kuukauden ajalta.
Koko koronan saldon voi laskea sitten, kun korona on varmasti ohi.
Siihen yhteenvetoon on otettava mukaan hyvin monta asiaa eri aloilta.
Annetaan mahdollisuus vanhuksille. Immuneteetin voi väestöön tehdä myös rokotteella.
Kehitetään lääkehoito ja rokote niin moni säästyy vakavalta kohtalolta, Jo se, että hidastetussa tahdissa tulee potilaat sairaalaan, on suuri etu.
On suuri onnettomuun, kun sairaalassa pitää priodisoida potilaat, kenen annetaan kuolla ja kenen elää.
Näim ollen Ruotsin valitsema toimintalinja on tyystin väärä.
Älä saadana. Rokotteen kehittäminen ei olekaan tullut mieleen.
Oliskohan sen Lätsä-Pekan piikittäjä- talonmies vielä työkunnossa ?
Nautakarja märehtii!
Ei piikittäny lätsäpekkaa vaan Martti Vainiota
Niin olikin. Mutta mahtaako talkkari olla vielä työkunnossa, jos vaikka sais koronatropit sekoitettua ?
Kotkoti kotkoti korona! 🐔🐓🐔🐔🐔