Mitkä päätekijät vaikuttavat auton huoltovälin valintaan?
Ajoneuvotekniikka
3
121
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoitatko tarkemmin mitä huollolla tarkoitat?
13 vuotta eikä kertaakaan koskettu moottoriin, samat jarrunesteet ja jäähdyttäjän nesteet. Laturi ja polttoainetankki vaihdettu, ei huollettu.
Kahdet jarrupalat, useampi H7 lammpu ja pyyhkijän sulat, ei huollettu vaan vaihdettu rikkoutuneina. Autolla ajettu vasta hieman alle 300 tkm.
400 tkm kohdalla myyn auton hyvillä mielin jollekin nuorelle, täysin kunnossa olevana autona. aivan kuten aikaisemman autoni. Ensimmäinen vei auton, koska hinta oli kohdallaan. Katsastusmiehelle kerron aina, etten ole tehnyt autolle mitään edellisenäkään vuonna. Nauravat vain ja sanovat auton olevan todella kunnossa.
Siis ei ainuttakaan säätöä, ellei käsijarrun ruuvia lasketa huomioon. Tämä on varmaan se huoltoväli 5 vuotta ja 15 tkm öljy suodatin.
Oven saranoita voi huoltaa, tippa öljyä keväisin ja syksyisin riittää auton huolloksi edellisten lisäksi. Tosin en ole tiputtanut öljyä saranoihin. Näin auto on 364 (varaus 1 päivä joinakin vuosina) päivää vuodessa ajossa vähäisen noin 22 000 km ajosuoritteeni toteuttamiseksi.
Vika autossa on yleensä ratin ja penkin väiissä. Eikä kirjoittamani ole poikkeus, sillä täällä on kirjoitettu ensimmäisistä jarrupaloista 320 tkm ajetussa autossa, ei mitään muuta tehtynä. - Anonyymi
Vikalista edelliseen kirjoitukseen lisääntyy, sillä rikoin itse tuulilasin ja etupyörän laakeri jurrasi, jonka vaihdatin korjauksena.
- Anonyymi
Kuormitus, ajo-olosuhteet ja jossain määrin myös ajotapa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501447
- 591381
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 60791
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118607Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32587Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit81582- 38556