Lapseni on nyt ala-asteen kuudennella ja koulussa on liikuntapäivä, jolloin voi joko mennä laskettelemaan tai luistelemaan. Lapseni ei ole ikinä lasketellut ja haluaisi nyt kokeilla. Matka suuntautuu Himokselle. Pitäisikö hänet päästää vai pitäisikö ensin harjoitella hieman pienemmässä mäessä vaikka kotiporukan kanssa? Olen kiitollinen vastauksista.
Kuinka nopeasti oppii...
äippä
21583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Himokslla on hyvät rinteet ihan aloittelijoillekin. Jos retkelle lähtee joku muu ensikertalainen niin yhdessä on aina kivempi harjotella.
Jos ehditte niin käykää ihmessä kokeilemassa jo jossain esim. etelässä messilä ja serena. Tai miksei ihan vaan johonki lähistön pulkkamäkeen. Sitä pitää vaan kivuta mäki sitten itse ylös, mutta jos saatte välineet lainaan jostain niin mikä ettei. Onhan se sitten kivempi mennä koulun kanssa kun pääsee muuallekin kun lasten rinteeseen.
Lasketteleminen ei ole vaikeaa, suksilla on tietääkseni helpompi alottaa. Aloitin itse suoraa laudalla ja ensimmäiset 3h meni kyllä lähinnä maassa maaten. Tutut jotka ovat aloittaneet suksilla ovat selvinneet hieman nopeammin isompiin rinteisiin.
Kannattaa ehdottomasti käydä kokeilemassa ennen reissua. Fiksuinta olisi ottaa tunti tai pari ihan hiihdonopettajan kanssa. Näin homma lähtee turvalliselta pohjalta ja ainakin perusteet on, jos ei nyt hallussa, niin ainakin tiedossa ennen kavereiden kanssa koheltamista. Porukassa tyhmyys tunnetusti tiivistyy ja vauhdit kasvavat helposti yli omien kykyjen. Kypärä kannattaa hankkia heti vaikkei muita vehkeitä heti ensimmäisenä talvena ostaisikaan.
Lautailu on lajina selvästi nopeampi oppia hyvin, mutta tasapainoilu ensimmäisenä päivänä on varmasti helpompaa suksilla.
Laskettelu on hieno laji, joten ei muuta kuin koko perheen voimalla rinteeseen kun kelitkin tuntuu suosivan.