Naisvaltainen ala jossa naiset on liittojen johdossa ovat täysin hampaattomia.
Jokaiselle hoitajilla pitää olla aina valmiina hengitysteiden suojaimet, täydelliset jo ammattista johtuen. Ei mitään läpinäkyvään harsoa jota sanotaan kirurgin suojaksi.
Ajakaa hoitoalalle lisää työntekijöitä niin kuormitus vähenee. Ette saa kuormitusta vähennettyä koskaan palkkoja nostamalla vaikka siinäkin on nostovaraa.
Kotihoito, jokaiseen kuntaan lisää työntekijöitä
Naisvaltainen hoitoala on aivan hampaaton ja kusessa
16
186
Vastaukset
- Anonyymi
Hoitoalan tulee kiristää mitä ankarammin yhteiskuntaa, kuntapäättäjiä sekä poliitikkoja keinoja kaihtamatta, kuten tekevät Lääkäri- ja Hammaslääkäriliitto valvoessaan lääkäreiden ja hammaslääkäreiden etuja.
- Anonyymi
Kyllä olen täysin samaa mieltä ja tuollaiset Piekkalat hut helevettiin esityksiään tekemään , järkikö siltä puuttuu vai mikä on ………….
- Anonyymi
Palkat Ruotsin tasolle koronakriisin jälkeen! Se on vähintä, mitä hoitoalan Suomessa tulee vaatia tämän jälkeen kiristystä ja likaisia keinoja kaihtamatta. On aika itkettää kuntatyönantajaa, hallitusta ja päättäjiä. Valtiolla on varaa ja luottokelpoisuutta. Jos nyt ette käytä tilaisuutta hyväksi, vttumainen kuntatyönantaja vaatii kohta yleistä palkanalennusta ja laajamittaista halpatyövoiman tuontia Filippiineiltä.
- Anonyymi
Muuta ruotsiin. Ei paskavaipan vaihtamisesta ja siivouksesta enempää tarvitse maksaa kuin nyt.
Jos hävittäjistä luovutaan, niin pääset Venäjän palkkatasolle. Sen Siperia odottaa jos palkka ei kelpaa.
- Anonyymi
Halpatyövoiman massiivinen maahantuonti hoitoalalle on käynnistynyt. Saatte nähdä, että vttumainen kuntatyönantaja tulee ehdottamaan valtakunnallisesti palkanalennusta hoitoalalle. Korona-tilanteen rauhoituttua on laitettava kova kovaa vastaan mitä likaisimpia ja rumimpia keinoja käyttäen, niin että kuntatyönantajan ja hallituksen ohella vapisee jopa kaikista ahnein Lääkärilittokin.
https://yle.fi/uutiset/3-11233650- Anonyymi
Ihan hyvä. Kauniita hoitajia Filippiineiltä tai Itä-Euroopasta. Ovat palvelualttiita, tulevat mielellään eivätkä mussuta palkasta.
- Anonyymi
Kuntatyönantaja voinee varautua sodanjulistukseen jo ennen vappua.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006482178.html - Anonyymi
Jos neuvotteluissa ei päästä kiitettävään lopputulokseen, niin kuntatyönantaja, hallitus ja valtakunnansovittelija on laitettava polvilleen armoa rukoilemaan ennennäkemättömällä lakolla. Hoitoalalle korvamerkittyä rahaa saadaan runsaasti ottamalla se suoraan toissijaisista kohteista, esim. Suomen maahanmuutto- ja pakolaispolitiikkaan, kehitysyhteistyöhön ja hävittäjähankintoihin kohdennetuista varoista. Turhimpia tiedekuntia ja laitoksia voi lakkauttaa yliopistoista huoletta. Lisäksi Suomen luottoluokitus on huipputasoa, joten kyllä valtio nopeasti rahaa rittävästi saa.
- Anonyymi
"Hoitoalalle korvamerkittyä rahaa " näyttäsi olevan vain hoitsukunnan märissä päiväunissa.
Oikeasti sellaista ei edes ole olemassa eikä sellaista edes tarvita. Hoitsun koulutuksella alanvaihto onnistuu, mutta matalapalkka-alalle. Vaikka kauppaan kassaksi.
- Anonyymi
Oikea päätös Tehyltä ja Superilta tässä tilanteessa! Hatunnosto puheenjohtajille. Myös hävittäjähankinnat voidaan laittaa jäihin ja ottaa siitä huoletta hoitoalan korvamerkityt rahat. Mitäpä Suomi tekisi kourallisella hävittäjiä muutenkaan, koska Nikitalla on ydinase, Puna-armeija sekä moninkertainen määrä hävittäjiä.
- Anonyymi
Mitkä ihmeen "hoitoalan korvamerkityt rahat". Ei sellaisia edes ole ja juna meni jo.
Syksyllä on tarjolla vähemmän. - Anonyymi
Hoitajia näköjään kiinnostaa näin kriisin hetkelläkin vain oma palkka.
Isänmaasta ja maanpuolustuksesta nämä hoitajat eivät välitä. Oma napa on tärkein.
Toivotaan, että Tehylle ja Superille jää syksyllä luu käteen.
- Anonyymi
Hoitsut ylistivät itsensä taivaisiin. Tuli lunta tupaan kun totuus valkeni.
Syksyllä ei ole enää tarjolla edes sitä, mitä nyt olisi saanut.
Yksi asia on oikein: millariikan violetti huulipuna - se on hullun väri.
Onneksi olkoon bimbot: sitä saa mitä tilaa.- Anonyymi
Ei ole valtiolla enää varaa. 20 miljardia velkaa. Kohta aletaan maksaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole valtiolla enää varaa. 20 miljardia velkaa. Kohta aletaan maksaa.
Kerropa valtioita, joilla ei ole velkaa.
- Anonyymi
Kerron valtioita, joilla on vielä enemmän velkaa: Espanja, Italia. Ja nyt Suomi takaa EU:n kautta myös näitä. 800 miljardia on ranskalaispankkien velkoja kaatumassa myös suomalaisten niskaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958617Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205892Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2874901Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724189Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643962SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901731
- 991292
- 47899