Koronaviruksen aiheuttama kriisi pienille ja suurille yrityksille on katastrofaalinen. Yrityksiltä loppuivat asiakkaat ja moni menee konkurssiin. Suurin osa Lomallo PKY myynnistä tulee jäsenyys myynnistä yrityksille. Nyt kun yritykset ovat kriisissä ne ensinmäisenä karsivat, eli pistävät jäihin turhat kuluerät, kuten esim. tällaiset Lomallo PKY kalliiden jäsenyyksien hankinnan. Lomallo PKY on tappiollinen ja velkainen yritys. Kestääkö Lomallon kassa sitä että kauppa ei enään käy? Onko Lomallon henkilökuntaa jo lomautettu? Miten käy niiden tuhansien jo Lomallo PKY jäsenyyden hankkineiden jäsenyyden jos Lomallo menee konkurssiin? Menettävätkö Maija ja Mauri jäsenyyteen sijoittamansa 10 000 euroa?
Lomallo PKY korona konkurssit
19
4196
Vastaukset
- Anonyymi
Tottakai ne menettää sijoittamansa rahat. Kuka niitä heille palauttaa takaisin jos ne on käytetty vaikka uusien autojen ostoon. Varmaan lomallolla loppu eessä häämöttää. Vai miten käy se nähdään varmaan vielä tänä vuonna.
- Anonyymi
Kallein matka on sellainen matka joka on etukäteen maksettu ja jota ei voi tehdä ja rahoja ei saa takaisin. Tässä tapauksessa 10 000 euroa kankkulan kaivoon jos Lomallo PKY ajautuu konkurssiin.
- Anonyymi
En usko että jäsenyyden omistajia on tuhansia. Voi olla käyttäjiä mutta omistajia muutama sata. Noilla jäsenmaksuilla rahat on pian syöty.
- Anonyymi
Nyt kiiruusti kaikki mahdolliset koronatuet hakuun. Kai näin terveen lomaklubin toiminta kannattaa turvata vaikka verovaroin.
- Anonyymi
Ei ne tartte almuja tämän takia. Niillä on rahnaa niin perkeleesti. Jelppkvät tai ostavat holidayn pois markkinoita pilaamasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ne tartte almuja tämän takia. Niillä on rahnaa niin perkeleesti. Jelppkvät tai ostavat holidayn pois markkinoita pilaamasta.
Ei Lomallo mitään Holiday Clubia pysty ikinä ostamaan. Lomallo on kärpäsen paska valtameressä vrt Holiday Club. Tengman ja Vienolat varmaan joutuvat kaivamaan taskujaan loppujenlopuksi ettei koko paska Pajuniemen-kartano joudu Sotkamon kaatopaikan pohjaksi.
- Anonyymi
Kaveri myy näitä ja sanoi että myynti loppui kuin seinään kun korona kriisi alkoi. Kattelee jo muita hommia tai hakee Holiday Clubille.
- Anonyymi
Parempi holiday clubilla kun lomallon kupilla.
- Anonyymi
Nyt on lomallolla hyvä tilanne vallata holiday clubilta koko markkina. Ei muuta, kun isolla kädellä pökköä pesään.
- Anonyymi
Kyllä niillä isot kädet on. Mutta mutta rahaa niillä ei ole eivätkä pankit niille anna lisää koska pitäis jo näkyä sitä tulosta. Tulos tai ulos.
- Anonyymi
Ei taida pankit rahoittaa firmaa mikä ei omista mitään muuta kuin sen Pajuniemen kartanon. Loput onkin sitten mitättömiä sopimuksia mitättömillä alennuksilla majoitusta tai joitakin vuokrattuja kiinteistöjä jäsenien käyttöön. Ei ole firmassa taseessa muuta kuin velkaa. Sillä ei pitkälle pötkitä kun kaupankäynti loppuu. Pankeilta ei rahaa heru. Omistajien täytyy laittaa kättä taskuun. Laittaako tenkku kättä taskuun jää nähtäväksi vai kirjaako tappion. Jos olisin Lomallo myyjä niin ottasin nöyrästi lakin käteen ja alkaisin soitteleen holidaylle josko tarttis myyjää. Niin minä tekisin.
- Anonyymi
Minä en tekisi että soittaisin hcr:lle. Ei sielläkään ole töitä kun ne soittavat lomallolle että eikö mitenkään olis. Taitaa hcr:llä alkaa myymättömien osakkeiden ale myynti alkavan. Esim. Sesonkiviikot - 70%ale ja silleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä en tekisi että soittaisin hcr:lle. Ei sielläkään ole töitä kun ne soittavat lomallolle että eikö mitenkään olis. Taitaa hcr:llä alkaa myymättömien osakkeiden ale myynti alkavan. Esim. Sesonkiviikot - 70%ale ja silleen.
Tää sun kommentti on yhtä järjetön kuin ostaa Lomallo jäsenyys.
- Anonyymi
Taitaa Lomallo PKY verkostotapaamiset mennä yhtä keturalleen kuin firman jäsenyysmyyntikin nykyään.
- Anonyymi
Ei tuollaisia jäsenyyksiä kukaan osta. Kehuvat vaan kun sarasvuon koulutuksessa etämyyntiin perehdytty. Tuossa ei ole pärjännyt muut kuin JariSarasvuo-kuitunen. Lomallo=lomal loppu.
- Anonyymi
Yritykset pistäneet 10te Lomalloon ja nyt haluais luopua. Et saa euroja takaisin valitettavasti. Vaikka tonnilla kauppaat ei ostajia mahda löytyä. Ostit vain jäsenyyden. Arvoton.
- Anonyymi
Nyt on lopulta suomalaistenkin hyvä olla. Kahden metrin turvavälit ja kaikki yritykset konkurssiin.
- Anonyymi
Uusi hallitus nosti riskipisteet tuplaksi.
- Anonyymi
Nyt kielto että ei kuljeta muualla kuin omissa mökeillä ja jos ei mökkiä omaa ole niin sitten ollaan kotona. Ei saa mennä lomallon kohteisiin eikä holidayn.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837