Akavan johtava asiantuntija Emmi Venäläinen kirjoittaa:
"Jos tämänhetkiset rajoitteet pysyvät voimassa ja koronavirus leviää asiantuntijoiden ennusteiden mukaan, kevään valintakokeita ei pidä järjestää niiden totutussa muodossa yliopistoissa. Kyse on hakijoiden ja yliopistojen henkilöstön turvallisuudesta.
Yliopistoissa ja ammattikorkeakouluissa on pohdittava vakavasti, miten fyysiset valintakokeet voitaisiin korvata esimerkiksi jollakin sähköisellä menettelyllä. On todella varauduttava tilanteeseen, jossa totuttu tapa ei ole mahdollinen. Pelkkä aikataulun venyttäminen ei ole kestävä ratkaisu, sillä emme rehellisesti sanoen osaa arvioida, kauanko poikkeustila jatkuu. Vältettävissä olevia riskejä ei missään nimessä pidä ottaa.
Opiskelijavalinnat ovat korkeakoulujen omassa päätösvallassa. Tärkeintä on, että opiskelijavalinnat pystytään toteuttamaan turvallisesti ja hakijat saavat tiedon mahdollisista muutoksista kohtuullisessa ajassa. Kevään yhteishaussa on monella nuorella paljon kiinni."
Pääsykoe ja koronavirus!
1
188
Vastaukset
- Anonyymi
Itse olen samaa mieltä kuin Emmi Venäläinen. On haastavaa yliopistoille järjestää kokeet niin, että tiloissa ei olisi monta henkilöä ja turvavälit olisivat vähintään sen 2m. En itse jotenkin jaksa uskoa, että jokainen kokelas olisi niin fiksu, että jäisi kotiin silloin kun olisi pieniäkin flunssan oireita tms. Jos ei kokeeseen pääse, vuosi on pitkä aika odottaa uutta koetta. Nämä tilanteet luo riskejä. Itse pyrin kauppakorkeaan, on nähty jo että sat-testin väylähaku tylysti peruttiin siltä osin, että hakija joka olisi tänä vuonna kokeen suorittanut, ei voi enää hakea väylällä, sat-testit kun peruttiin. Eli Aaltoon pääsee nyt he, jotka ovat aiemmin sat-testillä hakeneet, mutta pisteet eivät riittäneet. Olisin itse kannattanut sitä, että kaikki väylän kautta hakeneet oltaisiin asetettu saman arvoiseen asemaan. Mutta näille peruutuksille ei voi mitään. Jos ei yliopistolla ole halua keksiä vaihtoehtoisia toimenpiteitä, niin onhan se hieman harmi. Pelkkään todistusvalintaan on kuitenkin yliopistojen hankala mennä. Yhteishaut ohi jo, eikä suurimman osan hakuja voi enää peruuttaa. Eli saa nähdä mitä tässä käy. Itse kannata sitä, että pääsykokeet suosiolla siirettäisiin esim heinäkuulle ja valintatulokset julkaistaisiin vasta myöhemmin. Ei kannata leikkiä nyt ihmisten turvallisuudella. Mutta sellainen tuntuu olevan aika ison kynnyksen takana..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1602108Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3101793- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois811254Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671170
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972