Pääsykoe ja koronavirus!

Anonyymi

Akavan johtava asiantuntija Emmi Venäläinen kirjoittaa:
"Jos tämänhetkiset rajoitteet pysyvät voimassa ja koronavirus leviää asiantuntijoiden ennusteiden mukaan, kevään valintakokeita ei pidä järjestää niiden totutussa muodossa yliopistoissa. Kyse on hakijoiden ja yliopistojen henkilöstön turvallisuudesta.

Yliopistoissa ja ammattikorkeakouluissa on pohdittava vakavasti, miten fyysiset valintakokeet voitaisiin korvata esimerkiksi jollakin sähköisellä menettelyllä. On todella varauduttava tilanteeseen, jossa totuttu tapa ei ole mahdollinen. Pelkkä aikataulun venyttäminen ei ole kestävä ratkaisu, sillä emme rehellisesti sanoen osaa arvioida, kauanko poikkeustila jatkuu. Vältettävissä olevia riskejä ei missään nimessä pidä ottaa.

Opiskelijavalinnat ovat korkeakoulujen omassa päätösvallassa. Tärkeintä on, että opiskelijavalinnat pystytään toteuttamaan turvallisesti ja hakijat saavat tiedon mahdollisista muutoksista kohtuullisessa ajassa. Kevään yhteishaussa on monella nuorella paljon kiinni."

1

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen samaa mieltä kuin Emmi Venäläinen. On haastavaa yliopistoille järjestää kokeet niin, että tiloissa ei olisi monta henkilöä ja turvavälit olisivat vähintään sen 2m. En itse jotenkin jaksa uskoa, että jokainen kokelas olisi niin fiksu, että jäisi kotiin silloin kun olisi pieniäkin flunssan oireita tms. Jos ei kokeeseen pääse, vuosi on pitkä aika odottaa uutta koetta. Nämä tilanteet luo riskejä. Itse pyrin kauppakorkeaan, on nähty jo että sat-testin väylähaku tylysti peruttiin siltä osin, että hakija joka olisi tänä vuonna kokeen suorittanut, ei voi enää hakea väylällä, sat-testit kun peruttiin. Eli Aaltoon pääsee nyt he, jotka ovat aiemmin sat-testillä hakeneet, mutta pisteet eivät riittäneet. Olisin itse kannattanut sitä, että kaikki väylän kautta hakeneet oltaisiin asetettu saman arvoiseen asemaan. Mutta näille peruutuksille ei voi mitään. Jos ei yliopistolla ole halua keksiä vaihtoehtoisia toimenpiteitä, niin onhan se hieman harmi. Pelkkään todistusvalintaan on kuitenkin yliopistojen hankala mennä. Yhteishaut ohi jo, eikä suurimman osan hakuja voi enää peruuttaa. Eli saa nähdä mitä tässä käy. Itse kannata sitä, että pääsykokeet suosiolla siirettäisiin esim heinäkuulle ja valintatulokset julkaistaisiin vasta myöhemmin. Ei kannata leikkiä nyt ihmisten turvallisuudella. Mutta sellainen tuntuu olevan aika ison kynnyksen takana..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      115
      3366
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      125
      2532
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2066
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      23
      1562
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1540
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1485
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      27
      970
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      876
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe