10 osakkeen portfolio

Anonyymi

Millaisen salkun kokoaisit vaiheittain nyt huhtikuusta alkaen, jos saisit valita siihen kuukauden välein ostaen viisi suurta yhtiötä Helsingin pörssistä ja viisi USA:sta? Noita samoja olisi tarkoitus ottaa uudet erät sitten 2021 aikana. Ostojärjestyksellä ei väliä. Osa yhtiöistä jo päätetty, osa mietinnässä.

25

1419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Boeing ja Finnair nyt ainakin.

      • Anonyymi

        Indeksi rahasto on ok.


      • Anonyymi

        Älä unohda : Noho Partners, SRV ja Stockka. Näihin kun laittaa 10k€/lappu niin loppuvuodesta on miljonääri


    • Anonyymi

      Apple, Facebook (Oculus), Nvidia, Amazon.
      Handelsbanken USA Indeksi ja joitain Kehittyvien maiden ETF:iä
      En itse tiedä Suomen markkinoista, joten en ota kantaa niihin.

    • Anonyymi

      Kesko A, Fiskars, Neste, Kone, Olvi, HD, MSFT, MMM, AMAT ja AMZN.

    • Anonyymi

      Suomi:
      Huhtamäki
      Kesko
      Kone
      Olvi
      Wärtsilä

      - myönnän, olen puolueellinen koska Konetta lukkunottamatta nämä jo Suomi-salkussani (ei suositus).
      Yhdysvalloista en tiedä mitään, mutta ihan vähän Ruotsista (tiedän, vaihdan puheenaihetta, joten sormeni pitäisi leikata!)
      Ruotsi-salkkuni viidellä yhtiöllä:
      Cloetta
      Investor
      Lundbergs
      Securitas
      Svolder

      (en vedätä enkä kehoita,mutta kerron että kaikki nämä viisi ovat jo salkussani).

      Hyvää jatkoa kaikille!

    • Anonyymi

      Eilen Yleltä tuli uutinen:
      Teollisuusneuvos Reijo Vauhkonen on ostanut perustamansa pörssiyhtiön osakkeita harmistuksesta. Tulikiven osakkeet ovat niin pohjalukemissa ja alihintaisia, että harmittaa, Reijo Vauhkonen perustelee tuoretta ostostaan.

      • Anonyymi

        Eli siitä sen "kymmenen osakkeen paletti"? hah-hah


      • Anonyymi

        Hienoa huomata, että vaikeista poikkeustilaoloista huolimatta edelleenkin on jotain pysyvää - jo vuosikausia jatkunut Tulikiveen rahansa sotkeneen reppanan epätoivoisuudessaan säälittävä yritys manipuloida kurssia ylös :D


      • Anonyymi

        Harmistuminen on aina hyvä syy ostaa osakkeita.


    • Anonyymi

      Elisa, Fortum, Telia, Orion, Huhtamäki nyt ainakin.
      Rahkaa ja mämmiä syöty kohta neljättä päivää, koronakaranteeni ja helvetin pitkät pyhät päälle ei ikuinen vappu vaan ikuinen pääsiäinen..

      • Anonyymi

        Indeksi rahasto on ok. Norja myös .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Indeksi rahasto on ok. Norja myös .

        Mikä ”indeksi rahasto”? Mikä yhtiö ”Norja”?


    • Anonyymi

      fortum.....faron.....kesko....sampo....neste.... och .....apple....amazon....microsoft..coca cola...ja tesla

      • Anonyymi

        Tesla muuttuu vasta siinä vaiheessa kiinnostavaksi kun markkinat saavat ensin osakekurssin 52 week low tasolle.


    • Anonyymi

      Suomessa eletään vielä korona-arkea useiden rajoitusten kanssa, eikä vielä ole tietoa, milloin ja miten normaaliin arkeen palataan. Monia varmasti kuitenkin mietityttää, onko realistista unelmoida kesälomasta Suomen ulkopuolella? Moni tulee mökkeilemään Suomessa tulevan kesän ja unohtaa ulkomaanmatkat. Nyt tullaan remontoimaan ja rakentamaan mökkejä (Honkarakenne), uudistamaan takkoja ja kiukaita (Tulikivi) ja laittamaan maalia mökin seinään (Tikkurila). Itselleni on juuri rakentumassa tuon ison veden ääressä olevan perityn lautamajan tilalle Honkarakenteen talviasuttava hirsimökki, missä Tulikiven takka ja kiuas sekä Tikkurilan säänkestävät maalit seinissä.

    • Anonyymi

      Suomiosakkeihin sijoitan indeksirahaston muodossa. Ei ole periaatteessa kiinnostusta osakkeisiin pikkumarkkinoilla. Yhdysvalloista on perus teknologiajättien lisäksi kaksi kannabisfirmaa ja kaksi vaihtoehtoisiin energiamuotoihin panostavaa sähköyhtiötä. Lisäksi terveysalan firma ja Kanadasta niin ikään kolme firmaa edellä mainituilta aloilta.

      • Anonyymi

        Indeksi rahasto on ok ei tartte miettiä yhtlötä mihin sijoittaa. Samoin verotus hoituu, osingot sijoitetaan eteenpäin.

        Jäljelle jää ajoitus, nyt onkin tuhannen taalan kysymys. Itse odottelen, jos börsä tulee vielä alemmaksi silloin osto.

        Jos pohja saavutettu pitää odottaa nousuun lähtöä, sitten osto.

        Eli viisainta olla nyt off markets tilassa.


    • Anonyymi

      Pörssikurssit eivät ole koskaan kohdanneet pandemiaa. Kaupankäyntirobotit ajavat päin seinää ja tekninen analyysi antaa puutteellisilla tiedoilla V:n muotoisen kuvan pörssikurssien kehityksestä. Pandemia joka laukaisee maailmanlaajuisen laman saattaa kuitenkin piirtää aivan erinäköistä toipumiskäyrää...tauti on vielä nuori...
      Suomesta ostaisin tällä hetkellä vain hyvin kuluttajapainotteisia osakkeita, elintarvikesektoria ja kauppaa, ehkä myös näitä kodin kohentamisen firmoja kuten Tikkurila, Harvia ja Fiskars, vaikka erityisesti tikkurila saattaa kärsiä rakentamisen vähenemisestä, kuluttajakaupassa maalaaminen tuntuu olevan corona-aikana kasvussa, rakennusliiketuotteita parempikatteisissa tuotteissa.
      Amerikkalaisissa osakkeissa on ongelmia nimen omaan tuon robottien sekoilun takia, enkä sieltä tällä hetkellä ostaisi mitään, joskin pari tässäkin ketjussa mainittua osaketta on kiinnostavia: 3m on hyvässä tilanteessa suojainten tuottajana ja Applied Materials on varma veto mikäli haluaa olla voittajan mukana 5G rakentamisessa, oli voittaja laitetoimittajana kuka tahansa.

    • Anonyymi

      Otin viimeksi Sampoa ja Wärtsilää, halpaa on.

    • Anonyymi

      Pyrin ostamaan toimialansa parasta yritystä. Toimialan valitsen sen mukaan mikä on vähiten muodissa. Nyt vaikkapa lentoyhtiöt ovat alennuksessa. En osta Norwegiania.
      Näillä spekseillä en voi suositella mitään. Viimeisin ostos oli ruotsalainen.

      • Anonyymi

        Sitten kai ostat Tulikiveä. Ala ei ole muodissa, mutta Tulikivi on alansa suurin ja kannattavin Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitten kai ostat Tulikiveä. Ala ei ole muodissa, mutta Tulikivi on alansa suurin ja kannattavin Suomessa.

        Heh, tämä tulikiven tunkittaja alkaa olemaan aikamoisessa ”kylähullun” maineessa näillä palstoilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heh, tämä tulikiven tunkittaja alkaa olemaan aikamoisessa ”kylähullun” maineessa näillä palstoilla.

        Norjan pörssi laskee, nyt ei kannata vielä ostaa Nordnetin indeksi rahastoa.

        Seppo Saariokin on sitä mieltä että indeksi rahastot ovat hyviä.

        Kantsii ootella, varmistaa että trendi lähtee nousuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Norjan pörssi laskee, nyt ei kannata vielä ostaa Nordnetin indeksi rahastoa.

        Seppo Saariokin on sitä mieltä että indeksi rahastot ovat hyviä.

        Kantsii ootella, varmistaa että trendi lähtee nousuun.

        Suomesta parasta yritystä, eli KONE oyj.

        Keskiviikkona tulee osari joka ei oo posari.

        Eli odotellaan...KONE on huippu.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1886
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1534
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1173
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe