Kauppakorkea pääsykoe 2020

Anonyymi

Tervehdys vuoden 2020 kokelaat,

Kirjoitelkaa ajatuksia (jos niitä löytyy) tänne tulevista pääsykokeista. Miten luulette koronan vaikuttavan pääsykokeeseen vai vaikuttaako ollenkaan? Itseä kiinnostaisi kuulla miten luvut on edenneet sellaisilla, jotka pyrkivät jo toistamiseen pääsykokeiden kautta? Tuntuuko materiaalit jo liiankin tutuilta?

Tsemppiä kaikille lukuihin!

3

1434

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No vituiksa tää menee

    • Anonyymi

      Itse haen ensimmäistä kertaa kauppikseen, mutta kyllä ärsyttää tää päätös, ettei pääsykokeita järjestetä normaalisti. Pelkkona on se, että koe olisi etäänä jolloin sen voi tehdä porukassa. Sisälle pääsee niitä, jotka ei oo oikeasti panostanut paljon pääsykokeisiin.

      • Anonyymi

        Mua mietityttää myös se, että miten mahdollinen vilpin käyttäminen pystyttäisiin estämään. Ei varmaan mitenkään. Eniten tässä nyt kuitenkin mietityttää Aalto yliopiston vararehtorin sanat, että on mietitty mallia, joka muodostuisi esikarsintavaiheesta, jossa hakijat rajataan erinäisten kriteerien perusteella niin pieneksi joukoksi, että teknisesti valvottu etäkoe olisi mahdollista suorittaa. Mitä siis tarkoitetaan esikarsintavaiheella, millainen se olisi? Eikai vain yotodistuksen perusteella rankattaisi ihmisiä paremmuusjärjestykseen? Itseä vähän harmittaa että jää niin vähän aikaa tottua siihen uuteen valintaperusteeseen. En ole tällä hetkellä kovin luottavainen pääsykoe väylän suhteen, mutta luvut jatkuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2249
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      154
      930
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      893
    5. 64
      891
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      879
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      868
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe