Kauppakorkea pääsykoe 2020

Anonyymi

Tervehdys vuoden 2020 kokelaat,

Kirjoitelkaa ajatuksia (jos niitä löytyy) tänne tulevista pääsykokeista. Miten luulette koronan vaikuttavan pääsykokeeseen vai vaikuttaako ollenkaan? Itseä kiinnostaisi kuulla miten luvut on edenneet sellaisilla, jotka pyrkivät jo toistamiseen pääsykokeiden kautta? Tuntuuko materiaalit jo liiankin tutuilta?

Tsemppiä kaikille lukuihin!

3

1336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No vituiksa tää menee

    • Anonyymi

      Itse haen ensimmäistä kertaa kauppikseen, mutta kyllä ärsyttää tää päätös, ettei pääsykokeita järjestetä normaalisti. Pelkkona on se, että koe olisi etäänä jolloin sen voi tehdä porukassa. Sisälle pääsee niitä, jotka ei oo oikeasti panostanut paljon pääsykokeisiin.

      • Anonyymi

        Mua mietityttää myös se, että miten mahdollinen vilpin käyttäminen pystyttäisiin estämään. Ei varmaan mitenkään. Eniten tässä nyt kuitenkin mietityttää Aalto yliopiston vararehtorin sanat, että on mietitty mallia, joka muodostuisi esikarsintavaiheesta, jossa hakijat rajataan erinäisten kriteerien perusteella niin pieneksi joukoksi, että teknisesti valvottu etäkoe olisi mahdollista suorittaa. Mitä siis tarkoitetaan esikarsintavaiheella, millainen se olisi? Eikai vain yotodistuksen perusteella rankattaisi ihmisiä paremmuusjärjestykseen? Itseä vähän harmittaa että jää niin vähän aikaa tottua siihen uuteen valintaperusteeseen. En ole tällä hetkellä kovin luottavainen pääsykoe väylän suhteen, mutta luvut jatkuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      444
      6446
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      152
      3781
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      99
      2485
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1959
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      121
      1325
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1263
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1104
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      990
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      983
    Aihe