Autetaan yhdessä saimaannorppaa

Anonyymi

Saimaannorppa on kärsinyt lumettomasta ja melkeinpä jäättömästä talvesta kun ei ole pystynyt synnyttämään lumiluoliin. Ja paljaalla jäällä pienet kuutit ovat nyt kovin suojattomia petuja vastaan. Vetoaisinkin nyt kaikkiin meihin metsästäjiin että tapetaan supikoirat ja ketut mahdollisimman vähiin, tietenkin etenkin norppa-alueilta mutta mielellään myös muualtakin. Jos saamme leikattua supikoira- ja kettukantaa Saimaan ulkopuolellakin, se vähentää täydennysmuuttoa.

Ketun rauhoitus alkaa ihan pian joten nyt kannattaa laittaa kettu nurin joka kerta kun siihen on laillinen mahdollisuus.

4

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kettu ja ilves tulee rauhoittaa itä-Suomen vesistöjen alueella ympäirivuotisesti, että söisivät kaikki saimaan hylkeet.
      Coronasta toivotaan norpalle ja suojelijoille koituvan täydellinen tuho.

    • Anonyymi

      Viime vuonna ei pitänyt lauhan talven takia tulla ollenkaan norpan poikasia, oli kuitenkin ennätysmäärä selvinneitä kuutteja.

      • Anonyymi

        Hysss! Ei saa sanoa ääneen, niin saadaan loputkin muikkuverkot pois saimaasta.


    • Anonyymi

      Saimaan rannoille täytyy viedä aggregaatti ja lumitykki

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe