Olen juuri täyttämässä 15v poika ja olen vain 167cm. Kasavanko enää pituutta? 2vuodessa pituutta ei ole tullut kuin max 5cm.
Kasvanko enää pituutta?
4
83
Vastaukset
- Anonyymi
Olen ymmärtänyt, että yleensä pojilla tulee yksi selvä kasvupyrähdys ja sen jälkeen pituuttakasvu hidastuu ja pysähtyy. Omalla pojalla se tuli 16v jälkeen. Nyt 18 vuotiaana se on vähän päälle 170cm. Kuulostaa siltä, että sinulla tuo pyrähdys olisi vielä edessä. Tuo on varmaan hyvin yksilöllistä. Jos omat vanhempasi tai isovanhempasi eivät ole kovin pitkiä, ei sinustakaan ole tulossa ihan hujoppia. Meidän perheessä pojan isä on 179cm ja minä 160cm. Isovanhemmissa puolet pitkiä ja puolet lyhyitä.
- Anonyymi
Ok! Murrosikä alkoi noin 10vuotiaana minulla. Olisi kiva päästä edes 170 senttiseksi
- Anonyymi
Vältä laihduttamista, liian kovaa kuntoilua, tupakointia sekä stressiä ja syö kunnolla terveellistä ruokaa, niin kasvat vielä muutaman sentin.
- Anonyymi
Armeijassa ollessa oli joitakin poikia jotka kasvoivat siellä pituutta reilusti.
Oma pituuskasvuni loppui kun olin 15 v,mutta olin silloin 183 cm pitkä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 54738
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450