yamaha dt 50 öljyistä

nyt tulee helekutin tyhmä kysymys mutta kysynpä silti.

Tyhjensin detsonista pohja propun kautta öljyt veks. Heitin uutta öljyä koneen kyljestä sen 8 desii. Sitte tajusin että mullahan on tuorevoitelu säiliö käytössä.
Eli kysymys kuuluu lisäsinkö moottoriöljyä nyt vaihteistoöljyihin vai mitä kautta ne öljyt pitää lisätä? ja mitä sitte pitää laittaa sinne tuorevoiteluu?
279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eli mitä öljyä olet sinne pistänyt? Vaihteistoon menee mp-vaihteistoöljyä ja tuorevoitelun säiliöön menee 2tahti öljyä, jota ei tarvitse milloinkaan vaihtaa vaan lisätä välillä.
Muita öljyjä ei ole.

Äänestä

Vaihteistoöljyt pudotetaan pohjapropusta, avataan öljyntasoruuvi ja kaadetaan öljyä siitä kytkinkopan päällä olevasta aukosta jossa muovinen öljyntäyttökorkki, niin kauan kunnes siitä tarkistusruuvista joka on keskellä kytkinkoppaa rupeaa öljyä tihkumaan niin on öljyt tasossa. Tuorevoitelulle on erillinen tankki siinä kyljessä johon lisätään 2-tahtiöljyä joka palaa bensan mukana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

nyt tulee helekutin tyhmä kysymys mutta kysynpä silti.

Tyhjensin detsonista pohja propun kautta öljyt veks. Heitin uutta öljyä koneen kyljestä sen 8 desii. Sitte tajusin että mullahan on tuorevoitelu säiliö käytössä.
Eli kysymys kuuluu lisäsinkö moottoriöljyä nyt vaihteistoöljyihin vai mitä kautta ne öljyt pitää lisätä? ja mitä sitte pitää laittaa sinne tuorevoiteluu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu