Olen 37-vuotias heteronainen Tampereelta ja etsin itselleni henkilöä tai paria, jotka olisi halukas kumppanuusvanhemmuuteen kanssani.
Äidiksi tulemisesta olen haaveillut pitkään. Olen aiemmin ollut töissä lasten parissa esim. lastensuojelussa useamman vuoden ja nauttinut siitä suunnattomasti. Lisäksi minulla on useita läheisiä, joiden lasten kasvun ja kehityksen tukemisessa olen saanut olla mukana. Noin vuosi sitten pitkäaikainen parisuhteeni päättyi, koska olin siinä lapsihaaveeni kanssa yksin. Nyt koen olevani valmis tekemään haaveestani totta ja minusta olisi ihanaa, että voisin tehdä samoin toiselle tai toisille. Tiedän, miltä tuntuu kaivata omaa lasta; Häntä, jota ei vielä edes ole. Lisäksi toivon kanssakulkijaa lapselleni sekä itselleni tällä suurella matkalla.
Sinulta toivon, että olet luotettava, läsnäoleva, avoin sekä hyvät elämänhallinta- ja keskustelutaidot omaava aikuinen ihminen. Halukas olemaan läsnä juhlassa sekä ennen kaikkea arjessa, selvittämään yhdessä erilaisia ongelmakohtia ja nauttimaan sekä jakamaan onnen hetkiä. Asun itse Tampereella, joten toivoisin, että myös sinä asuisit tai olisit valmis muuttamaan lähelle. Myös itse olen valmis muuttamaan Tampereella sekä sen lähiseudulla.
Minä olen luotettava, reilu, lempeä, iloinen, rauhallinen, avoin ja avarakatseinen. Arvoni ovat toisia ihmisiä, itseäni ja ympäristöäni kunnioittavia, pehmeitä. Olen työelämässä kulttuurialalla sekä terapeuttina. Pärjään hyvin taloudellisesti, mutta mitään kroisosta minusta tuskin koskaan tulee. Nautin työstäni todella paljon, mutta se ei ole minulle koko elämä. Vapaa-aikani kuluu rentoutuen, kulttuurin, ihmisten, eläinten ja luonnon parissa, erilaisissa vapaaehtoistoiminnoissa sekä liikkuen.
Suvussani on diabetesta, mutta muita perinnöllisiä sairauksia suvussa ei ole. Olenkin täysin terve ja tutkimusten mukaan myös sukukypsä. Ikäni vuoksi ajatuksissani kuitenkin on, että haluaisin tulla raskaaksi jo tämän vuoden (2020) aikana.
Jos innostuit ajatuksesta, niin otathan yhteyttä kumppanuusvanhemmaksi.wordpress.com kautta. Tehdään tästä unelmasta yhdessä totta!
Entäs jos kaikki meneekin hyvin
entäs jos elämä asettuukin uomiinsa
lipuu oikealle paikalleen
pyrkii vähin äänin kohti parempaa
Entäs jos kaikki ne yön painajaiset
ovatkin vain kevyitä varjoja
jotka valossa kulkevatkin
kohti onnellisia loppuja
Ja entäs jos se en olekaan yksin minä
joka elämäni sotkuista lankaa
koittaa vyyhdeistä selvittää
Entäs jos minä vain pidänkin kiinni
kun joku muu sitä kanssani parhaillaan kerii
Elina Salminen
Kumppanuusvanhemmaksi Pirkanmaalla
2
1097
Vastaukset
Tarkennuksena vielä, että haluaisin itse olla lähivanhempi tai max. 50-50 sopimuksella. Jos itse haluat olla vähemmän tekemisissä lapsen elämässä, ei Pirkanmaalla asuminen ole tietenkään pakollista.
Vieläkö asia on ajankohtainen? Olemme aviopari Pirkanmaalta joka etsii kumppanuusvanhemmuutta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä631812- 1231344
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1281297- 1401064
- 101917
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten340854Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82744Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50663Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j66638