Etäopiskelu saa minut masentumaan

Terve kaikille tai no siis niille 2:lle jotka tämän lukee. Listaan tähän asiat mitkä masentaa etäopiskelussa.

OPETTAJAT
Onhan se kivaa opiskella matikkaa kun ope laittaa ensiksi Wilmaan viestin ja sen jälkeen se laittaa teamsiin toisen tehtävän. Sen jälkeen huomenna tulee läksy unohdus siitä kun en ole lukenut uutta tehtävää minkä ope oli laittanut sähköpostissa.
Eli juuri tämä että laitetaan eri asioihin esim teamsiin, Wilmaan, sähköpostiin, whatsappiin ja Officeen.

PERHEENJÄSENET
Ja tietty kun äiti näkee viestit siitä kun en ole lähettänyt englannin tehtäviä Officen kautta SharePointtiin kautta tehtävät 8 luokka ja sen jälkeen lähettänyt tehtäviä sway sovellukseen. Samalla äiti saa etäopiskelun näyttämään vielä huonommalta sanomalla siitä kun muut oppilaat on parempia ja tehnyt kaikki tehtävät. Mun mielestä joku koulun oppilas joka tupakoi, esittää kovista ja vihaa koulua niin ei se taida opiskella kotonaan hiki pinnassa. Samalla en ole yksin kotona koska minun isosiskoni on vielä ärsyttävämpi tapaus. Valittaa äidille siitä kun se on tehnyt kaikki tehtävät ja väittää että minä en ole tehnyt yhtään mitään. Se myös luulee mua paljon huonommaksi koska olen sitä pari vuotta nuorempi (oon 15). Se puhuu mulle kuin pienelle lapselle ja pakottaa mut tekemään kaikki yhteiset asiat (esim astianpesukone tyhjennys) ja VÄITTÄÄ että sillä on niin kiire vaikka kattoo netflixiä samalla.

On ennenkin vähän masentunut kun ala asteella en ole päässyt leikkeihin mukaan ja kiusattu ensimmäisestä luokasta asti. Sanon myös sen että masennus on saattanut pilata mun opiskelut.
KAIKKI JOTKA KIUSAA TAI ON KIUSANNUT
Te ette tiedä mitä kiusatusta voi tulla tai mitä se tulee tekemään (esim. Teille).

3

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koulukuraattori tekee töitä, vaikka oppilaat opiskelee etänä. Vilmasta voit varmaan löytää, miten saat häneen yhteyden , että voit puhua hänen kanssa.

      Luokanvalvojalle voi laittaa viestiä ja kertoa, miten sekavasti opettajien tehtävät tulee, ja kysyä, voiko siihen saada korjausta.

      Äidin kanssa kannataisi puhua siitä, miltä susta tuntuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      85
      7407
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7272
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5236
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      5000
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4774
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      115
      4637
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4530
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4226
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      106
      4021
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1650
    Aihe