Apua! ajoin poliisin kamera autoon!!

Anonyymi

Ajelin tänään nastolassa iloisesti poliisin kamera autoon!
Nopeusrajoitus oli 40kmh ajoin nopeutta 49km h ja rapsähti!
Paljonko mulle on nyt tulossa rikesakkoa? ja miten toi varmuusvähennys toimii tässä tapauksessa?
Tarkistin nopeuden Google maps navigaattorila ja nopeus mulla on ollut 48-49km h kun kamera tutka kamera räpsähti.

4

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No neljänkympin alueella saa ajaa maksimissaan neljääkymppiä. Missään laissa ei sanota, paljonko lakia saa rikkoa ;)

    • Anonyymi

      Rikkesakko voi olla ihan simona! Tuollaisessa ylityksessä! Hyi hyi sinua! Rahaa ainaskin tulee nyt palamaan rikesakkoon....

    • Anonyymi

      Tekninen vähennys on 3 km/h. Jos sen jälkeen ylinopeus on 6 km/h tai enemmän, niin seuraa rikesakko, joka on 170 euroa. Eli, tipalla on.

      • Anonyymi

        VÄÄRIN!.
        Näin se menee oikeasti. Poliisi antaa teknisen varmuusvähennyksen (3 km/h) jälkeen rikesakon kun nopeusrajoitus on ylitetty vähintään 7 km/h ja käyttää huomautusmenettelyä nopeuden ylityksen ollessa 3-6 km/h.
        Ja sama maalikoin sanoin.
        (40 km h alue) jos ajat kamera tutkaan 49km h poliisi vähentää - 3km h jolloin saadaan lopullinen luku 46 km h tälläin selviää huomatuksella.
        Vaihtoehto 2. (40 km h alue) jos ajat tutkaan 48km h poliisi vähentää - 3km h jolloin saadaan lopullinen luku 45 km h tällöin selviää huomatuksella.
        Vaihtoehto 3 jos ajat kamera tutkaan 50km h poliisi vähentään - 3km h jolloin saadaan lopullinen luku 47 km h tällöin tulee rikesakko joka on 170EUR.
        Muistakaa tämä toiminta perjaate muuttuu 1.6.2020 jolloin alkaa sitten ihan toiset menettely tavat, eli ihan kohta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      212
      6458
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      84
      4860
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      113
      4665
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      20
      3122
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      100
      2827
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2245
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1747
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      62
      1693
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1664
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      57
      1487
    Aihe