Sims 4 ei toimi oikein päivityksen jälkeen

Anonyymi

Sims 4 tuli nyt uusin päivitys ja se latautui automaattisesti, kun koitin aloittaa pelin. Nyt on ongelmana, että Sims ei toimi oikein sen jälkeen. Modatut jutut menevät oudon värisiksi ja osa peruspeliinkin kuuluvista jutuista menee oudoksi/eri väriseksi jne. Esimerkiksi jotkut simit ovat täysin mustia, osalla on kysymysmerkkejä siellä täällä kehoa, suurennetut kasvit ovat violetteja jne. Monissa perheissä, joissa ei ole käytetty mitään modeja, niin nekin menevät sekaisin, kysymysmerkkejä ja outoja värejä siellä täällä. Kun käynnistän simssin ja alkunäkymässä näkyy kaikki lisäosat, niin osa kuvakkeista on niitä harmaita siivekkäitä yksisarvislaamoja, vaikkei mitään modeja ollut heti edes päällä.

Olen poistanut modit käytöstä ja siitä huolimatta peli näyttää samalta. Olen poistanut osan modeista ja ei toiminut, olen poistanut kaikki modit ja ei toimi. Olen koittanut vaikka ja mitä, mutta pelinäkymä ei muutu.

Onko muilla tullut tuollaista? Jossain videossa sanottiin, että ennen päivitystä, olisi hyvä poistaa kaikki modit, mutten osannut tuohon varautua, sillä päiviyksen lataus tapahtui automaattisesti itsestään.

En haluaisi poistaa simssin asennusta kokonaan ja menettää kaikkia tekeleitäni, mutten tiedä onko muuta vaihtoehtoa? Vai pitääkö odottaa muutamia päiviä, jos päivitys onkin viallinen? Menee hermot! Kun jos tallennukset ottaa talteen ja asentaa kaiken uusiksi, niin jos tuo ongelma toistuu uuelleenasennuksen jälkeen ja kun siirtää modit uusiksi sinne. Kaikkea ei jaksaisi lähteä alusta asti latailemaankaan.

-TT

1

2089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - minulla peli toimi normaaliin tapaan 7.4.2020 -päivityksen jälkeen
      - pari modia vaihdoin uudempiin versioihin pelin sitä suositeltua. Ei suurempaa vaikutusta toimintaan, mutta virheilmoitukset loppuivat
      - luin aloittajan kuvauksen ja kerron mielipiteenä - en ohjeena - että pelin voisi kenties korjata
      - edelleen mielipiteenä, että modien poisto ennen päivitystä on eräs turhimmista operaatioista mm. siksi että päivitetty peli käynnistyy joka tapauksessa tätä nykyä ensin ilman modeja. En ole muistaakseni ikinä poistanut modeja pelistä ennen päivitystä, vaikka tuo suositus onkin minulle tuttu. Ehtii niitä poistella mielin määrin päivityksen jälkeenkin kun näkee mitkä ovat menneet viralta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3149
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2468
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      49
      2384
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2035
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1243
    Aihe