vanhusvästöön maaseudulla,keneltä sitten kupataan rahaa koronan jälkiseuraamuksiin kun eläkeläiset on mullan alla.
Iskeekö Marinin kalmankoura
Anonyymi
64<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Raha menee rahan luokse ja saajien edustajat vaatimassa löyhien tukien jaosta , valitettavasti laskunkin maksun aika koittaa ja jälleen maksajiksi laitetaan heikoimmat
kansanryhmät jotka eivät pysty puolustautumaan , isoimmat tuloluokathan tuntuvat olevan erityis suojeluksessa.
On teillä taas jutut.
"SALAMA TAPPOI KÖYHÄN LESKEN AINOAN LEHMÄN.
Eivätkö porvarien hirmuteot milloinkaan lopu? "
Olette, ei ainoastaan väärällä vuosikymmenellä, vaan väärällä vuosisadalla.
Halveksuva, mauton, sekopäinen ja älytön aloitus.
Aloittaja on ilmeisesti samaa maata kuin aloituksensa.
Iltasanomissakin huomioitu kalmantuoksuinen ilmapiiri hallituksen aivoriihen keskusteluissa.
Mikä typerän aloituksen tarkoitus on ? Tuoda aloittajan typeryys esiin.
Tarkoitus?
Dissata hallitusta ja etenkin sen nuoria naisministereitä. Eiköhän aloittaja ole sama avohoitotapaus, joka täällä on ministereitä herjannut jatkuvalla syötöllä.
Aloitus on törkeä. Olisi ollut, olisipa nimi ollut kenen tahansa.
Mutta ylläpidon täytyy olla samaa tasoa, kun eivät poista näitä tällaisia.
Tai sitten aloituksesta taustalla oleva kustantamo maksaa jollekin vajulle näistä aloituksista.
Nakertajan propagandaa.
Beng
No eikös tämä suomi24 elä tällaisista jutuista? Ei tämä minuat ihan pahimmasta päästäkän ole, olen nähnyt paljon pahempiakin. Teitkös puunnön poistosta? Ei ylläpito varmaan ehdi jokaista viestiä tai aloitusta lukemaan.
No eläkeläisetkös tätä maata on kannatelleet tähän asti?
Onneksemme meillä on kansalaisia ajatteleva päämies joka ajattelee myös vähempiosaisten osaa,mitä hallitus ajattelee suunnitellessaan korona rajoitusten poistamista,,nyrkki vai koura kukin ajatelkoon aivoillaan.
Ihannoimallasi "päämiehellä" ei vaan ole valtaoikeuksia puuttua asiaan. Eikä hän ensimmäisen tössimisensä jälkeen varmaan puuttuisikaan.
Ja nytkö vasemmistohallitus ei ajakaan vähempiosoaisten asiaa? Porvaritko sitä ajavat?
Ne paremmat Diivat on sittenkin selvinneet hengissä aloituksen tuomasta shokista,kun taas teetä juovat pikku lilli pystyssä pitsiliinat pöydillään sekä kuvittelevat pelastavansa maailman.
Aloitus tarkoittanee olisi eletty ihan kuin koronaa ei olisiaan, Trumppi vähätteli toteamalla tämän olevan vain kausi flunssaa, nyt pääsiäsen aikaan kaikki toiminta olisi taas käynnissä, Trumppi on ahkera kättelijä näinköhän nyt kättelee.
Trumpin poismeno olisi maailmalle paras uutinen vuosikymmeniin.
Niinhän vieläkin jotkut ihan tuolla vapaina kulkevat väittää että mitään tautia ei olekaan vaan se on median keksimää hömpötystä? :).
Näyttää kommentoinnit olevan sitä tasoa että maailmaa katsellaan vaaleanpunaisten lasien takaa,eikä ymmärretä peiliin katsoa ja todeta mitä sieltä vastaan katsoo.Tosiasiahan on että tätäkin ikäryhmää muu koura sivelee kuin silkkihansikas.Nämä jotka kärkkäitä ja ilkeitä kommentteja laukoo niin olisi mahdollista kun katsoisivat omaa elämäntilannettaan.
aika huolissani olen jos uudenmaan lääninraja avataan jo 19. 4, sillä silloin on sama meininki kuin lehmien päästessä kevätlaitumelle. Monella mielessä: nyt me näytetään niille maalaistolloille kun eivät halunneet meitä mökeille ja turvallisille ostoksille maalaiskauppoihin jo maaliskuussa kun epidemia levisi pääkaupunkiseudulle
Ee meijä tarvi olla moksiskaa näihe nutturapäehe mölläytyksistä,tökkiköö voa pinnilä peähäsä ku nutturoetaa kiristelöö,seo ylleesä aenä peä vetävä kättee viimeseks jeäny.
No me maalaisollothan emme näistä rajotuksista päättäneet.
Maalaistollot ei pysty kuvittelemaan mitä kaupunkilaiset ajattelevat.
Eikä ole tarvetta edes kuvitella kaupunkilaisten ongelmia.
Meillä maalaisilla on kodot ja linnut ja luonto. Esimimerkiksi. Mäntypistiäinen ei ole Koronapistiäinen vaan lintu. Toisin kun kaupungissa koronapistiäinen voi pistää jo hississä.
Kun maalaiskuntamme liitettiin kaupunkiin, en huomannut isoa muutosta ajattelussani, enkä ympäristössäni.
Talvella voi laittaa sukset jalkaan jo pihassa ja vaihtoehtoisia reittejä löytyy.
Mustikkaa sain viime kesänä n. 40 litraa vajaa kilometrin etäisyydeltä kotioveltani. Taloyhtiön tontilla rehottaa isoja metsävadelmapensaita ja pieni mansikkamaakin on omasta takaa. Herkkutatteja ja suppiksia lähimetsästä löytyy hyvin ja ainakin haukea nousee järvestä kotitarpeiksi, joka muuten alkaa heti rannasta. Kuhaakin järvessä on, mutta en ole montaa kesässä saanut.
Virallisesti olen kuitenkin kaupunkilainen, vaikka kotikaupunkini äärimmäiseen keskustaan onkin 25 km. Oliskohan tuo liian pitkä matka, että se kaupunkilaiviisaus olisi kyennyt tarttumaan? Tai jospa se kaupunkilaistollous on niin samallaista kuin maalaistollous, ettei sitä taho erottaa?
KM.
Mäntypistiäinen syö neulasia. Niitä voi olla lukemattomis männyssä. Ne nostelee päätään ja maiskismaiskis puuta tuhoaa.
Niitä jossain vaiheessa lentsikasta suihkumyrkytettiin. Ja sitten ihmiset menivät marjastamaan. Nice.
Beng
Ypeät ja itseriittoiset ihmiset lukekaa mitä sanotaan psalmi:91
Ylpeät ja itseriittoiset maalaistollot lukekoot Raamattuansa ja jättäkööt muitten arvostelemisen vähemmälle.
ABC, k-market, osuuskauppa ja maitolaituri ovat meidän raamattumme. Ja läheisten kunnioitus ja huomioiminen.
Näinhän se aina menee,kun ei murustakaan arvostelua siedetä ja ollaan aina oikesa,niin heti mennään haukkumislinjalle.
Raamatun jälkeen voi lukea Darwinin Lajien synnyn ihan tasapainon vuoksi.
Tässä se nähtiin totuus rajoituksista,kun eteläsuomalaiset päästetään laitumille niin paikalliset saa nauttia tuliaiset.Eisen vertaa välitetä että pitäisit kuulumiset ominaan tai kokootuisivat edes ulkona eivätkä hyllyjen välissä kaupoissa kokouksiaan pitäisi.
Paikalliset tarjosivat pitkään viruslinkoja käyttöön.
Beng
Lumilingotkin ovat olleet toimettomina lähes koko talven, paitsi pohjoisessa osaa maatamme.
Tällä palstalla oli aikoinaan se yks viisas, joka oli suunnittelemassa leipäjonoon alvia kun ne saa ilmaista ruokaa. Joten kai hän keksii nyt jonkun paremman verotus kohteen mistä valtion kassan saadaan oikeasti rahaa.
Täällä kateus on kovaa, kadehditaan itseään köyhempiäkin,
Jonkun yksinkertaisen ja hirveän ihmisen hirveä aloitus ?
Mitä tarkoittaa "Marinin kalmankoura" ?
Ei korona Sanna Marinista ole lähtenyt alkuun.
"Keneltä kupataan rahaa koronan jälkiseuraamuksiin kun eläkeläiset ovat mullan alla"
Eläkeläiset eivät pelasta yhtään mitään,
Työssäolevat ja yritykset (vienti) Suomea pystyssä pitävät, eivät eläkeläset.
Herran rauhaa sinulle!!
Näin tasa-arvon aikana voisi toivottaa Henkilön rauhaa.
Ylläpito ei ilmoituksista huolimatta juuri koskaan poista aloituksia.
Rasistiset trollialoituksetkin saa olla kaikessa rauhassa. Ylläpito ei hievahda.
Vain silloin kun joukossamme oleva myyrä eli palstalainen, joka on myös palstan sheriffi,
voi aloituksia ja kommentteja hävitä "oudostikin"
muutamassa sekunnissa.
S24 palstoilla ei ole vuosiin enää ollut sefuja. Aloituksen voi poistaa botti tai sitten ylläpito valitusten jälkeen. Sen olen huomannut, että jos aloitukseen tai kommenttiin on tullut useita vastauksia, se ei enää helposti poistu.
Normaali aloitus näillä sivuilla,mielestäni hallitus muodostaa aika kovan kouran päätöksillään kun laskee päättäjät yhden käden sormin.
Noinko yksinkertaisen päätelmän olet tehnyt?
On siellä puolueet monijäsenisesti takana ja asiantuntijat, juristit jne.
Beng
Katoppas kun niitä asiantuntijoita on muitakin kuin heitä jotka näet hallituksen riveissä telkkarissa. Tuliko uutena :D?
Eihän voi katsoa, jos ei näy mitään, mitä katsoa ...
🐜
No sen huomaa😄😄😄😄
Valtioneuvosto, THL ja muut tahot ei ole mikään "yhden käden sormin laskettava päättäjä".
Mielipidettä on, vaikkei ole ei mitään käsitystä asioista.
Se, että yksi tai kolme ihmistä tiedottaa,
ei tarkoita, että he yksin on päätöksiä tehneet.
Haloo, voisitteko vähän yrittää valistaa itseänne !
Oikean asian puolesta piikit pystyyn.
Ensi viikon jälkeen jää nähtäväksi kuinka kirjoittelevat tukijoukot on onnistuneet vanhusten elämän turvaamisessa kalmankouran runtelemassa maassamme.
Korona ei kumartele ketään ja Suomessa on rajoittamistoimenpiteet hoidettu hyvin verrattuna muihin maihin. Ja rajoittamistoimia rajoitravat lait, tätä eivät kaikk7 diktatuuriin taipuvaiset näytä ymmärtävän.
Eiköhän maalaistollot ymmärrä paremmin kuin uudenmaan kansalaiset,ketkä olivat lahjojaan tuomassa virukseen herätessään mökki kuntiin.
Sen kummemmin puuttumatta aloitukseen tai kommentteihin - aikanaan edesmennyt äitini totesi murehtimiseeni seuraavasti: "Ei sitä päivää tierä surra mitä nähny ei oo". Niin se on nytkin. Asiat ja maksunaika tulee ajallaan, miten selviydytään, sen näkee ajallaan. Sureminen ja syytteleminen ei tuo mitään hyvää lisää tulevaan. Se tulee mikä tulee ja koskee koko maailmaa.
Tottakai jokainen on huolestunut tähän tilanteeseen, se miten selviydytään näemme ja koemme aikanaan. Sodastakin selviydyttiin. Tämä aika on meidän sotamme. Toivotaan että ei kestä vuosia.
Kovin ovatkin jo alkaneet kehumaankin Mrinia, niin kaipa Marinin kalmakoura iskee .
Hoitaja mitoitushan olisi vaatinutkin lisää hoitajia 4000 hoitajaa vähintäänkin ja kun hoitajia ei ole nykyään enää saatavilla, eikä vanhuksia hoitamattakaan voinut jättää. Ymmärtänette että asiallehan tartei tehdä jotakin.
Odotellaan väliarvion kuulemista,raakaa leikkiä ihmisten kustannuksella.Mielenkiintoista kuulla tilanne kahden viikon kuluttua kuinka virus on levinnyt.
Näinhän tässä kävi toveri pääministeri pesi kätensä ja vieritti vastuun kansalle sanomalla ,älkää levittäkö koronaa pysymällä kotinurkissa kun ei ole tarvetta jatkaa rajoituksia.
Koita nyt vaan pärjät sen ajatulsen kanssa että pääminnisteri eit ue pitämään sinua kädestä kiinni ja ohjaamaan oikeaan ja väärään. Se sinulta pitää ihan iteltä löytyä ;).
Eiköhän se vastuu ole koko ajan ollut kansalla rajojen sulkemista lukuun ottamatta. Koronan etenemisen torjumisessa on kyse nimen omaan yksittäisten ihmisten vastuullisesta käyttäytymisestä, ei pakkotoimenpiteistä. Ei nytkään kukaan estä seiskavitosta lähtemästä kauppaan, jos oma harkintakyky pettää.
KM.
Kansan vastuu on pelko, omaetu ja mukavuudenhalu, muusta turha puhua.
Seitenvitoset pysyy pois kaupoista, kun näkivät, mitä jälkeä korona teki Espanjassa ja Italiassa.
Nyt tartuntoja oli 2/3 uudellamaalla, niin rajoitukset puretaan, jos vastaavasuhdeluku olisi muuhun maahan verrattuna jossain vaikkapa Pohjanmaalla, kyllä Pohjanmaa pysyisi eristyksessä.
Ihminen vaan on sellainen, että Nyt Uusimaalaiset kokevat muun maan olevan turvallisemman. Rajakuntien kaupoissa tulee olemaan ruuhkaa.
Just,tiedän kyllä vastuuni missä kuljen suosittelen päivän päyvystyksen jossakin lahden seudulle ja laskemaan liikennettä kumpaan suuntaan on enemmän menijöitä etelään vai pohjoiseen.Omat eväät omasta kortteli kaupasta tietenkin mukaan sillekkin reissulle.
Älkää vielä manailko meitä piruja uusmaalaisia seinille.
Ehkä me ostamme tavaramme täältä ja ajamme kauppanne ohi.
Elikkä myösit lähteväsi ajelemaan,vaikka SDP sitä toivoi ettei mökeille lähdettäisi.
Juuri noin. Suomalaiset itse päätöksillään ja käyttäytymisellään ovat nyt vastuussa siitä että tauti saadaan pysymään jollain lailla edes hallinnassa
Aamutv:ssä haastateltava arvosteli päättäjiä siitä että ei ole määrätty kansalaisia pitämään maskeja ulkona liikkuessaan. Toimittaja kysyi että pitäisikö haastateltava itse. Tähän vastaus että kun ei ole MÄÄRÄTTY. Ja tämäkin vataus piti pariin otteeseen tivata.
Jos on pokkaa arvostella päättäjiä siitä että ei ole määräystä kasvomaskien käyttämisestä oisko millään mahdollista että ei odottaisi että joku määrää vaan käyttäisi sitä maskia. Vai onko ainoa ajatus vain arvostelu ja syyllisen hakeminen.
Kattelin isolle tielle nyt päivällä täällä köhäkolmosen sisäpuolella ja näin kun oli iso vene auton perässä. Lienee jo matka alkanut sinne mökille maakuntaan jonnekin.
Jäädään odottelemaan uutisia, miten korona alkaa taas levitä ja lisääntyä rajojen aukaisemisen myötä.
Koronahan leviää muutenkin, tartuntoja on jo muuallakin niin paljon,
ettei Uudenmaan rajojen kiinnipitämisestä ollut enää hyötyä.
Turha syyllistää uusimaalaisia.
Tulihan se Rinteen vappusatanen sieltä,varmaan onnessaan kun joku muu entistä virkaansa hoitaa..
RIP:ystäväni.
Koura kohtalon,,jatkaa kulkuaan väjäämättömästi lisääntyen.