Mikähän on vikana, kun Samsung S9:n näyttöä en saa peilattua johdolla vanhemman mallisen televisioon HDMI portin kautta?
Eli minulla on adapterijohto joka usb-c pää on puhelimessa, HDMI televisiossa ja virtapiuha menee tuohon adapteriin.
Kolmeen eri vanhempimallisen television HDMI porttiin olen kokeillut. Ei toimi.
Television valikoista osaan kyllä asettaa oikean portin päälle.
Miracast ja Chromecast kyllä toimii, mutta pitäisi saada ulkomaan hotellissakin vanhaan televisioon peilaus toimimaan ilman wifiä.
Adapteri on ebaysta hommattu ja pitäisi olla sopiva. Samsungin ohjeessa sanotaan, että pitäisi käyttää Samsungin tuotetta. Kuvittelin tuota markkinointilauseeksi?
Puhelimen näytön peilaus johdolla
11
1104
Vastaukset
- Anonyymi
Eipä mikään adapteri noissa toimi koska HDMI on vanhanaikainen liitäntä puhelimiin ja tablettimiin.
- Anonyymi
Mitähän taas ajattelit.
- Anonyymi
Eipä noita hdmi-liitäntöjä pahemmin puhelimissa ole ollut, joskus joissain noksun kännyköissä oli mutta siitä on jo aikaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä noita hdmi-liitäntöjä pahemmin puhelimissa ole ollut, joskus joissain noksun kännyköissä oli mutta siitä on jo aikaa.
Nehän poistui koskaan kukaan ei tehnyt niillä mitään koska langaton tekniikka tuli..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nehän poistui koskaan kukaan ei tehnyt niillä mitään koska langaton tekniikka tuli..
eihän nyky puhelimiin edes mahdu hdmi-liitintä, on niin ohukaisia laitteitta.
- Anonyymi
Iphonella tämäkin olisi onnistunut heittämällä, mutta ei Android lelulla.
- Anonyymi
Ehdotan että ostat alkuperäisen Samsung-adapterin, vaikka sellainen maksaa enemmän.
- Anonyymi
Sampan oma maksaa niin paljon enemmän, että taidan hoitaa homman samanhintaisella Chromecastilla (33€) ja muodostan sen vaatiman wifiverkon vanhalla käytöstä poistetulla kännykällä. Samsungin oma adapteri kun maksaa noin 8x kiinanihmeeseen verrattuna.
- Anonyymi
Järjettömiä kiskusri hintoja näissä Androidien adaptereissa, huh huh
- Anonyymi
Vääränlainen johto. Tarkoitettu luultavasti jonkun läppärin kuvan esittämiseen toisella näytöllä.
- Anonyymi
Johdon pitäisi olla ihan oikeanlainen, MHL-tekstikin vielä, eli tukee eo. standardia. Virtavalo palaa ja liittimet ihan oikeanlaiset. Myyntipakkauksessakin vielä erikseen mainittu S9 combatible. Puhelimestakaan ei löydy sellaista asetusta, joka voisi vaikuttaa asiaan.
Kokeilin toisellakin Android-puhelimella, sama lopputulos. Eli taitaa johto toimia kuin jylhän maski.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733724Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92021Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261343- 1351246
- 1121138
- 1111106
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701030Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6985- 60984
- 35896