Törmäsin netissä spekulaatioon, että Angmarin noitakuningas sekä kaksi muuta nazgulia olisivat olleet ns "mustia numenorilaisia" ts kadonneelta Numenorin saarelta.
Tämä siksi että kun Noitakuningas lähtee ylittämään jokea Rivendellin lähellä, kaksi muuta nazgulia seuraa häntä aluksi.
On toinenkin mielenkiintoinen seikka: Kun katsoo elokuvan Sormuksen Ritarit alkukuvaa tulevista nazguleista, Noitakuninkaan molemmin puolin olevilla miehillä on samankaltaiset valkoiset hiukset ja parta kuin Noitakuninkaalla itsellään. Sattumaa?
Huomio nazguleista
Anonyymi
2
1145
Vastaukset
Mustat numenorilaisethan olivat samaa perimää kuin samoojat, tosin he valitsivat täysin päinvastaisen tien ja ryhtyivät palvomaan Morgothia Sauronin oppien mukaan sen sijaan että olisivat suojelleet vapaita kansoja häntä vastaan.
Se tarkoittaisi että suurimmaksi osaksi he ovat ilmisiä mutta myös muutamalla pisaralla haltia- ja maiaverta.- Anonyymi
Paitsi he eivät sitä valinneet vaan joutuivat Sauronin antamien sormusten orjiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad591105- 42861
- 51641
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että315627Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114604- 51598
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 56554
- 65514