Ruotsalainen Sonera

Suomalainen

Muistakaa nyt että suurimman osan Sonerasta omistaa ruotsalaiset. Useimmat Soneran asiakkaat luulevat eivät tätä tiedä. Annatte rahanne Ruotsiin.

7

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JKsimi

      Hallituspalkkiot tosin menevät jokaiselle jäsenelle juuri niin kuin se siellä on prosentit jaettuna.

      Konserni on Ruotsalainen. Sillä ei juuri ole niin suurta painoa, kun että firma toimii isolla Volyymilla nimen omaan Suomessa.

      Kaikista laskuista menee alv22% suomen veroille samalla tavalla kuin muillekkin. Suomalaisjohdon verot menevät suomeen ja ruotsalaisjohdon ruotsiin. Kun katsotaan volyymimarkkinointia, niin Rotsissa ollaan huolestuttu kun Suomen Sonera on huonolla tuloksella kovan kilpailun takia. TeliaSonera on joutunut panostaa suomen Soneraan rahaa hirveen isoja summia jotta pärjäisivät myös suomen markkinoilla.

      Soneraa ei ole unohdettu vaikka Konsernin johto on suurimmalta osalta Ruotsalaisia.

      Tällä hetkellä johdossa on 3 Suomalaista 1 Hollantilainen ja 4 Ruotsalaista.

      TeliaSoneralla on nyt paljon enemmän kilpailukykyä ja pystyy tarjoamaan Suomen asiakkaille palveluja ja halvempia hintoja kuin pelkkänä Sonerana. Voitot haetaan muualta Euroopasta ja tuodaan Suomeen ja Ruotsiin. Pohjoismaissa on maailman kovinta kilpailua GSM-businekssessä. Jos Saunalahti kasvaa tätä mukaa jatkossakin ja aikoo todella panostaa palveluihin ja tuoda itsensä Soneran kilpailijaksi, niin tämä paketti kyllä alkaa muotoutumaan aika jännittäväksi. Saunalahti on nyt menestynyt ja saanut vauhdin päälle kotimaassa. Ensivuonna on tarkoitus Soneran tavalla lähtä hakemaan ulkomailta voittoja ja kylvää voittorahoja Suomen markkinoille vahvistaakseen asemaa. Tällä hetkellä tänne ei ole varteenotettavia kilpailijoita enää yhtään. Kaikki markkinat ovat viedyt.

      Nyt pelataan vain pudotuspeliä. Vodafone luultavasti tappaisi suoralta kädeltä Elisan. Sonerakin menettäisi monet yritykset, koska yritysten paratiisi on Vodafone. Sinne on menijöitä.

      • yhdistyisi

        >Nyt pelataan vain pudotuspeliä. Vodafone
        >luultavasti tappaisi suoralta kädeltä Elisan.
        >Sonerakin menettäisi monet yritykset, koska
        >yritysten paratiisi on Vodafone. Sinne on
        >menijöitä.

        Siinä kävisi ainakin "normaalin" gsm-tekniikan puolella niin, että Elisa ja Vodafone yhdistyisivät kokonaan samaan Elisan verkkoon, sillä on Elisakin nykyään Elisa-Vodafone, joskin se näkyy vain joissakin kampanjoissa tarkimmin.


      • JKsimi
        yhdistyisi kirjoitti:

        >Nyt pelataan vain pudotuspeliä. Vodafone
        >luultavasti tappaisi suoralta kädeltä Elisan.
        >Sonerakin menettäisi monet yritykset, koska
        >yritysten paratiisi on Vodafone. Sinne on
        >menijöitä.

        Siinä kävisi ainakin "normaalin" gsm-tekniikan puolella niin, että Elisa ja Vodafone yhdistyisivät kokonaan samaan Elisan verkkoon, sillä on Elisakin nykyään Elisa-Vodafone, joskin se näkyy vain joissakin kampanjoissa tarkimmin.

        En ihmettelisi vaikka niin kävisi. Näin sanoi Elisan edustajakin. Koska verkkopuolella on tehty paljon yhteistyötä ja Elisa on aika kannattamaton operaattori. Voisi hyvin homma jatkua vodafonen pohjalla paljonkin parempana.


    • kuulemma

      Tuossa yksi päivä eräs soneran työntekijä sanoi että teliasonera finland oy on suomalainen, ei ruotsalainen. eli sain sen käsityksen että on kaksi firmaa: Teliasonera, joka on ruottalainen ja teliasonera finlad joka on täysinsuomalainen.Että just.

      • soooonera geggo

        näin on suomen sonera ,ruotsin sonera ja iso sonera internationaali jee jee ja maksaa suomen sonera kaikki verot ja maksut suomeen
        toisin kuin saunis gayman saarille


    • Mocca

      Kyllä se on vaan helkkarin hyvä asia että kyseinen firma on ruotsalaisessa omistuksessa. Johan suomalaiset, Rellun johdolla, näyttivät telealan osaamisensa. Toivottavasti suomen telemarkkinoille tulee muitakin ulkomaisia toimijoita kuin Sonera, niin saadaan kunnon kilpailua...ja mahdollisesti jopa euroopanlaajuisia verkkoja.

      • 15

        Kyllä se vaan niin on että Elisa tai Saunalahden liittymät saisi olla, olisivat sitten suomalaisia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5524
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      138
      3611
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3339
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3223
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2714
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2304
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2240
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2186
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1924
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1826
    Aihe