Ammattilukioon?

Onko täällä ketään jotka on ammattilukiossa? Voitteko kertoo kokemuksianne? Onko se raskasta? Jos saisitte nyt päättää niin hakisitteko sinne enää?
4342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen ammattilukiossa. Ainakaan minun mielestäni ei ole raskasta. Riippuu tietysti myös hieman siitä mikä se ammattipuoli on ja miten lukio ja ammatti on sovitettu yhteen. Jos joutuu koko lukion käydä illassa, niin voi hiukka tuntua pahalta.
Meillä onneksi melkein kaikki kurssit on päivällä. Toki ne saa illassakin mennä, mutta helpompaahan se on annetun lukkarin mukaan mennä. Vain jotain valinnaisia on pakko käydä illassa, jos niitä haluaa.
Kyllä hakisin vieläkin ammattilukioon. Lukio ja ammatti tasapainottaa kivasti toisiaan.

Äänestä

Hyvä et ees joku on tota mieltä, kun tuntuu et kaikki pitää sitä raskaana ja sanoo ettei kannattais mennä.

Äänestä
  • mä valmistun ite tänä keväänä ammattilukiosta. Kolmas vuosi oli raskas mutta se oli lähinnä sen takia kun koulu oli järkänny asiat tosi huonosti. Nejäs eli tää viimenen on ollut tosi tylsä ja sillain puuduttava kun on ollut vain lukioo, mutta muuten ihan jees. En kyllä kadu päivääkään että lähdin ammattilukioon. Huonojakin päiviä on ollut, mutta niitä on aina. Suosittelen, on tosi kattava paketti.

    Äänestä

käyn nyt kolmatta eli toisiks viimestä vuotta lukiota ja amista yhdessä. on ollu ihan vaihtelevaa, kun lukiossa on niin rankkaa ja amiksella kun oon viestintäpuolella niin tosi lepposaa. välillä niin lepposaa et ärsyttää...mut oon ollu todella tyytyväinen. en ois missään nimessä menny pelkkään lukioon ja pelkkä amiskin ois varmaan tuntunu turhalta kun ei tää ala niin paljoa kiinnostakkaan kun kymppiluiokan jälkeen luulin. mut motivaatiota täytyy olla kovasti että jaksaa. meillä on vuorotellen jaksoja molemmissa kouluissa, mikä on hyvä, ettei tarvii päällekkäin tehdä. mut sekin kai riippuu koulusta. alotin nyt kirjotuklset ja huomas kyllä etten ihan tavllisten lukiolaisten tasolla ole, mut ei se haittaa. pääasia et saa kahet paperit niin voi päättää kummilla hakee jatko-opintoihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Typy89 kirjoitti:

Onko täällä ketään jotka on ammattilukiossa? Voitteko kertoo kokemuksianne? Onko se raskasta? Jos saisitte nyt päättää niin hakisitteko sinne enää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu