Sovituksen sana on usko Kristuksen sovitukseen, koko maailman syntien osalta

Anonyymi

Jos me syntisinä ihmisinä alamme rajaamaan Kristuksen evankeliumin pelastavaa voimaa vain joillekin ihmisille, tai vain jollekin ryhmälle, niin silloin elämme valheessa. Kaikkien jotka tällaisen valheen uskovat, on tehtävä parannus.

Tällainen valhe tuottaa kahdenlaisia uhreja. Yhtäältä hengelliseti ylpeitä muita tuomitsevia öykkäreitä ja toisaalta arkoja kristittyjä, jotka uskovat tällaisten öykkäreiden valheisiin ja kärsivät heikosta, tai olemattomasta luottamuksesta Kristuksen evankeliumiin.

1. Joh. 2:2 Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien.

Ap. t. 10:43 Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta."

Ap. t. 13:39 ja että jokainen, joka uskoo, tulee hänessä vanhurskaaksi, vapaaksi kaikesta, mistä te ette voineet Mooseksen lain kautta vanhurskaiksi tulla.

1. Joh. 5:1 Jokainen, joka uskoo, että Jeesus on Kristus, on Jumalasta syntynyt; ja jokainen, joka rakastaa häntä, joka on synnyttänyt, rakastaa myöskin sitä, joka hänestä on syntynyt.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumala tapatti Jeesuksen luomisessa ilmenneiden ongelmien vuoksi, jotta edes 0,02 % lapsuusiän ohittaneista välttäisi ikuisen kadotuksen vaivan. Vain tälle 0,02 %:lle Jumala voi antaa ymmärryksen ja voiman uskoa, että he Jeesuksen sovitustyön ansiosta pääsevät taivaaseen.

      • Anonyymi

        Missä meni vikaan, tarkkaan ottaen luomisessa, Jumalan osalta.

        r


    • Jeesus ja hänen pelastuksensa kuuluu jokaiselle, joka hänen puoleensa katumuksessa kääntyy.

    • Anonyymi

      Katumusta ei mainita pelastuksen ehtona. Kukaan ihminen ei kykene mittaamaan omaansa eikä toisten ihmisten katumuksen määrää. SEn sijaan kaikki tiedämme sen, että jos ihminen ei kadu tekojaan, ei hän myöskään etsi pelastusta.

      Raamattu ei myöskään pyri todistelemaan, että Jumala on, sillä Jumalaa ei kenekään tarvitse epäillä olevan, sillä koko luomakunta sen todistaa. Ilman Jumalaa ei näet olisi mitään.

      • Anonyymi

        Vai ei tarvi katumusta !

        Luuk. 17:3

        Pitäkää itsestänne vaari! Jos sinun veljesi tekee syntiä, niin nuhtele häntä, ja jos hän katuu, anna hänelle anteeksi.

        Luuk. 17:4

        Ja jos hän seitsemän kertaa päivässä tekee syntiä sinua vastaan ja seitsemän kertaa kääntyy sinun puoleesi ja sanoo: 'Minä kadun', niin anna hänelle anteeksi."

        SRK opissa ei näköjään edelleenkään raamatuita tarvita.


      • Anonyymi

        Ap. t. 26:20

        Ensiksi Damaskoksessa ja Jerusalemissa, sitten joka puolella Juudeaa ja muiden kansojen parissa minä olen julistanut, että kaikkien tulee katua syntejään, kääntyä Jumalan puoleen ja tehdä tekoja, joissa heidän parannuksensa näkyy

        Ei Raamatussa estetäkkään kuitenkaan katumista.

        r


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ap. t. 26:20

        Ensiksi Damaskoksessa ja Jerusalemissa, sitten joka puolella Juudeaa ja muiden kansojen parissa minä olen julistanut, että kaikkien tulee katua syntejään, kääntyä Jumalan puoleen ja tehdä tekoja, joissa heidän parannuksensa näkyy

        Ei Raamatussa estetäkkään kuitenkaan katumista.

        r

        Ja mikä ihmeellisintä on, ettei tuossakaan puhuta mitään syntien anteeksijulistamisesta!!!

        Kun ihminen tajuaa syntisyytensä ja katuu sitä, hän haluaa automaattisesti pyytää Jumalata syntejään anteeksi. Ei siihen tarvita vl-välimiestä!!
        "Joka syntisä tunnustaa ja hylkää, saa armon"!


    • Anonyymi

      Niin tyypillistä. Korkein päättävä elin ryssii hommansa ja sitten syyllistää muut ja vaatii alamaisilta toimenpiteitä. Jumalasta ei ole vastuunkantajaksi peruspersua enempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2814
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2385
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2033
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1398
    Aihe