Sovituksen sana on usko Kristuksen sovitukseen, koko maailman syntien osalta

Anonyymi

Jos me syntisinä ihmisinä alamme rajaamaan Kristuksen evankeliumin pelastavaa voimaa vain joillekin ihmisille, tai vain jollekin ryhmälle, niin silloin elämme valheessa. Kaikkien jotka tällaisen valheen uskovat, on tehtävä parannus.

Tällainen valhe tuottaa kahdenlaisia uhreja. Yhtäältä hengelliseti ylpeitä muita tuomitsevia öykkäreitä ja toisaalta arkoja kristittyjä, jotka uskovat tällaisten öykkäreiden valheisiin ja kärsivät heikosta, tai olemattomasta luottamuksesta Kristuksen evankeliumiin.

1. Joh. 2:2 Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien.

Ap. t. 10:43 Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta."

Ap. t. 13:39 ja että jokainen, joka uskoo, tulee hänessä vanhurskaaksi, vapaaksi kaikesta, mistä te ette voineet Mooseksen lain kautta vanhurskaiksi tulla.

1. Joh. 5:1 Jokainen, joka uskoo, että Jeesus on Kristus, on Jumalasta syntynyt; ja jokainen, joka rakastaa häntä, joka on synnyttänyt, rakastaa myöskin sitä, joka hänestä on syntynyt.

8

86

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumala tapatti Jeesuksen luomisessa ilmenneiden ongelmien vuoksi, jotta edes 0,02 % lapsuusiän ohittaneista välttäisi ikuisen kadotuksen vaivan. Vain tälle 0,02 %:lle Jumala voi antaa ymmärryksen ja voiman uskoa, että he Jeesuksen sovitustyön ansiosta pääsevät taivaaseen.

      • Anonyymi

        Missä meni vikaan, tarkkaan ottaen luomisessa, Jumalan osalta.

        r


    • Jeesus ja hänen pelastuksensa kuuluu jokaiselle, joka hänen puoleensa katumuksessa kääntyy.

    • Anonyymi

      Katumusta ei mainita pelastuksen ehtona. Kukaan ihminen ei kykene mittaamaan omaansa eikä toisten ihmisten katumuksen määrää. SEn sijaan kaikki tiedämme sen, että jos ihminen ei kadu tekojaan, ei hän myöskään etsi pelastusta.

      Raamattu ei myöskään pyri todistelemaan, että Jumala on, sillä Jumalaa ei kenekään tarvitse epäillä olevan, sillä koko luomakunta sen todistaa. Ilman Jumalaa ei näet olisi mitään.

      • Anonyymi

        Vai ei tarvi katumusta !

        Luuk. 17:3

        Pitäkää itsestänne vaari! Jos sinun veljesi tekee syntiä, niin nuhtele häntä, ja jos hän katuu, anna hänelle anteeksi.

        Luuk. 17:4

        Ja jos hän seitsemän kertaa päivässä tekee syntiä sinua vastaan ja seitsemän kertaa kääntyy sinun puoleesi ja sanoo: 'Minä kadun', niin anna hänelle anteeksi."

        SRK opissa ei näköjään edelleenkään raamatuita tarvita.


      • Anonyymi

        Ap. t. 26:20

        Ensiksi Damaskoksessa ja Jerusalemissa, sitten joka puolella Juudeaa ja muiden kansojen parissa minä olen julistanut, että kaikkien tulee katua syntejään, kääntyä Jumalan puoleen ja tehdä tekoja, joissa heidän parannuksensa näkyy

        Ei Raamatussa estetäkkään kuitenkaan katumista.

        r


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ap. t. 26:20

        Ensiksi Damaskoksessa ja Jerusalemissa, sitten joka puolella Juudeaa ja muiden kansojen parissa minä olen julistanut, että kaikkien tulee katua syntejään, kääntyä Jumalan puoleen ja tehdä tekoja, joissa heidän parannuksensa näkyy

        Ei Raamatussa estetäkkään kuitenkaan katumista.

        r

        Ja mikä ihmeellisintä on, ettei tuossakaan puhuta mitään syntien anteeksijulistamisesta!!!

        Kun ihminen tajuaa syntisyytensä ja katuu sitä, hän haluaa automaattisesti pyytää Jumalata syntejään anteeksi. Ei siihen tarvita vl-välimiestä!!
        "Joka syntisä tunnustaa ja hylkää, saa armon"!


    • Anonyymi

      Niin tyypillistä. Korkein päättävä elin ryssii hommansa ja sitten syyllistää muut ja vaatii alamaisilta toimenpiteitä. Jumalasta ei ole vastuunkantajaksi peruspersua enempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      69
      1042
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      909
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      880
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      808
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      617
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      596
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      132
      579
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      567
    12. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    13. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      555
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      507
    15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    16. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      34
      478
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    18. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      440
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe