Kun olen lukenut kirjoituksia täällä,ei voi välttyä ajatukselta että,koira-ihmiset ovat riitaisaa sakkia. Näin ei kuitenkaan tosi-elämässä ole, koira-puistossa taas käytiin,ja sulassa sovussa kaikki oltiin.
Outoa?
Caru
12661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
olen minäkin miettinyt, mutta kai se sitten on niin, että kasvottomana sitä on helppo mollata ja purkaa ulos kaikki vähänkin mieltä askarruttava asia.
riitaisia. Täälläkin on aivan mukavia persoonia, joskus vaan mennään sillä junalla sivuraiteille ja se pääasia unohtuu.
Kyllä koiraporukat mukavia ovat ja samoin koiran omistajat, jos tylsää ja kurjaa olisi niin ei kukaan viitsisi harrastaa näillä koirillaan vuositolkulla. Välillä vain koirat vaihtuvat kun se rakas on mennyt sinne sateenkaaren toiselle puolelle.
Pysy mukana vain. Ja hyppää yli niiden sivuraiteiden.
saman asian,vasta vähän aikaa täällä pyörinyt ja huh huh...itsellä on myös vaan hyviä kokemuksia mm.näyttelyistä,ihmiset tosi mukavia=)pitäisi vaan antaa positiivisempaa kuvaa täällä palstallakin,johan tälläinen tappelu säikyttää alottelevat koiraharrastajat pois!jokainen taplatkoon tyylillään;)
itselläni on tällähetkellä sekarotuinen,ja tuntuu pahalta kun täällä aina vedotaan pentutehtaisiin,omani on ainakin vastuullisesta perheestä,..niin kesällä ostan sille ja itselleni kaveriksi kääpiökoiran,sen tosin rekisteröitynä.meilläpäin ei tosiaankaan tulisi kenellekkään mieleen alkaa sorsia toisen koiraa sen alkuperän vuoksi.
mutta tahallaan seropeja tehtailevia ihmisiä ei voida luokitella millään kategorialla vastuullisiksi!
vastuullisena ihmisenä vaikka vahinko koirani kanssa kävikin.ei kaikkien sekarotuisten pentujen alut ole pentutehtaasta.
myös vahinkoja käy.rotukoirillekin
tehtyjä vahinkoja, joita sitten mainostetaan aidoiksi vahingoiksi. Meillä tässä huushollissa on 7 narttua ja 3 urosta ja olettaisin voivani pitää itseäni vastuullisena, sillä milloinkaan meille ei ole edes vahingon vahinkoa tapahtunut, joten missähän se vika silloin on, kun niitä vahinkoja tapahtuu??
Moikka issu56, voin kertoa yhden vahingon. Itse olen aina omistanut koiran, uroksen ja nartun samaan aikaan. Koskaan aiemmin ei vahinkoja ole sattunut ja ajattelin hieman samalla tavalla kuin sinä. Ja koirien kanssa olen ikäni touhuillut, joten ihan uutta asiaa juoksuajat eivät ole.
Minulla on 8v uros ja 4v narttu. Molemmat samaa rotua, kuvattuja ja ei mitään estettä, etteikö niillä voisi pentuja teetättää.
Erosin ja koirat jäi minulle. Uroksen luona on käynyt muutamia narttuja, mutta urokseni ei ole astunut niitä. Omalle nartulle murisi varoittavasti, kun juoksuaikaan liikaa "persaustaan" tökötteli nenän eteen.
Teen yötyötä, perioodilla 7 yötä, 7 vapaata. Jo työni ja suntoni takia, pennutus olisi sama kuin painajainen.. niin ajattelin.
Nartun juoksuaika alkoi heti eron ja omaan asuntoon muuttamisen jälkeen. Nartulle virittelin pöksyt jalkaan aina töihin lähtiessä ja olin varma, ettei urokseni astu narttua. Eihän se halua astua eikä edes tykkää juoksuaikaisista nartuista.. vanha poika. Ulkona käytin vain hihnassa, ettei vahinkoa tapahdu.
Luotin siihen, ettei uros edelleenkään ole kiinostunut kiimasta.
Kuitenkin nartun vatsa alkoi kasvaa ikävällä tavalla. Vein nartun ultraan ja eläinlääkäri sanoi nartun odottavan suurta pentuetta. Paniikki.
Missä välissä ovat kiinni olleet? Kuinka usein? Mikä oli astumispäivien ero? Siis minun vanha poika astunut mun nartun? Miten hoidan pennut yksin, kun valvon yötyö putkea.
No, maailmaan syntyi 7 kaunista saksanpaimenkoiraa, jotka rekisteröitiin. En ollut ainut, joka tykästyi ulkonäköön (pennut näki 3 saksanpaimenkoiran kasvattajaa).
Onneksi eräs kasvattaja ystäväni otti emon ja pennut hoitoon, palkaksi sai kahden pennun hinnan.
Seuraavalla kerralla kun nartulle tulee juoksuaika, uros meneekin ex-miehen luo siksi aikaa =) Ei enää vahinkoa!
meidän koira tuli vahinkopentueesta,
äiti-mamma oli vaan ottanut hatkat pihasta,aidan yli-tai ali...ei tietoa,
mutta tosiaan tuttava perheestä tuli ja seurasin pentujen kehitystä syntymästä lähtien,pennut hoidettiin parhaan taidon mukaan (heillähän on ollut myös puhtaita suunniteltuja pentueita aiemmin)
ja jopa pentupaketit saivat mukaansa jokainen ,vaikka hintana oli pyöreä nolla.
upea vahinko :=). Rekisteröityjä pentujahan siitä syntyi. Monasti niin urokset kuin myöskin nartut esittävät olevansa välinpitämättömiä varsinkin silloin, jos on kovasti paljon yleisöä ympärillä häsläämässä astutustilanteessa.
Toisaalta tuo sun "vahinko" ei ollut ihan sitä, mitä tuossa aiemmin tarkoitin, vaan hyvä niin!
Kun shokista toivuin ja sain nartulle ja pennuille hoitajan, niin ihan kiva se vahinko oli minustakin. Kun asuin ex-miehen kanssa saman katon alla, myös silloin töissä olessamme koirat oli kahden, myös juoksun ajan. Siksi en uskonut, että uros astuisi narttua.
Mutta kai se päätti miehistyä vanhoilla päivillä.
seropit on vahinkoja ja rotukoirat ei? ymmärsinkö nyt vallan oikein? minulla ei ainakaan väliä, minkä rotuinen haukku on, kuhan se on kiltti.