Tietääkö kukaan maalaria nimeltään N.Silverberg? Tai kertoa mistä voisin saada hänestä lisää tietoa? Entäpä missä voisin saada tauluja arvioitavan?
N.Silverberg
10
13445
Vastaukset
- Tietäjä 1
Silverberg oli hyvin tuottelias maalari,jonka töitä liikkuu kaikkialla maassa.Hinnat ovat 400-600 euron paikkeilla,laadusta ja koosta riippuen.
- popo
riippuu vähän kumman on,ninan vai nikolain.nikolai asui viimeiset vuotensa tuolla vuoksenniskan kulmilla ja pani nimensä apumaalareittensa töihin,niillä ei ole juurikaan arvoa.huomautuksena,että hän oli vanhuusvuotensa melkein sokea.olen nähnyt muutamia hänen huipputöitään,esim. metsästäjä koirineen,imatrankoski,jotka varmasti nousevat huutokaupassa yli tuhannen.olen tietäjä ykkösen kanssa hinnoissa ihan samaa mieltä,kunhan tuli vain samalla vähän muisteltua vanhoja.ninan työt ovat siinä satasen parin luokkaa.
- myyjä
Tiedättekö kuka ostaisi N.Silverbergin maaluksen jossa näkymä kalliolta järvelle?
- Tietäjä 1
Yritin vastata kysymykseesi,mutta kone väitti,että olet jo vastannut ja että massapostitus on kiellettyä.En ole aikaisemmin edes yrittänyt vastata,joten menee yli ymmärryksen.
- pölöjä
Nikolai Silverberg oli venäläinen emigrantti, joka lähtl vallankumouksen jaloista Suomeen. Oikea sukunimi oli Jakovlev, mutta hän käytti ruotsalaisen äitinsä sukunimeä, joka joissain teoksissa oli kirjoitettu myös muotoon Silfverberg, mikä lienee oikea sukunimi.
Mallasi paljon Imatrankoskea ja metsästysaiheisia tauluja. Arvot siinä 300 eurosta ylöspäin aiheesta riippuen.- ...-
Nikolai Silvenberg on Imatralainen taidemaalari. Hänellä on ollut 2 vaimoa toinen Suomalainen Ja toinen Venäläinen. Kyseinen taiteilija oli aikanaan tuottelias ja hänen toinen vaimonsa oli ilmeisesti varakas.
Ps.Isoäitini on ollut Silvenbergin jälkimmäisen vaimon kampaaja.
- Hessu1964
Ryhdyin googlailemaan Äiti vainaalta (..Ja Hänen kodistaan) perimääni taulua "Vuoksenranta". Taulu on vanhoissa valokuvissa ainakin 1950 luvun alussa ollut Heidän seinällään. He ovat kaikki Karjalan evakkoja. Taulu lienee hieman vielä vanhempi. Signeeraus tosiaan N.Silverberg, vuosilukua taulussa ei ole. -Mukava kuulla , että kyseessä on "oikea Maalari". Samaa ikäluokkaa olevat taulut ovat monesti "naapurin Arskan" maalaamia. Näitä kotitaiteilijoiden maalaamia tauluja minullakin muutama kappale. Ikä ei tuo niille sen enempää arvoa kuin julisteella seinällä.
- Anonyymi
Olen myymässä N.Silverbergin maalaamaa taulua, aihe värillisiä kukkia isossa maljakossa. löytyisikö halukasta ostajaa näin?
- Anonyymi
Laita kuva
- Anonyymi
Löytyis metsästäjä koiran kans. Mummo kissojen kans. Kalastaja yms.7 tauluu silverbergin tekemii.. jos kiinnostusta. Ota yht.0405381121 tarjoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1432035Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222014Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka4891579Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3091356Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J4201209Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte191138Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s1341026kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001025Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.100973Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6860