Tietääkö kukaan maalaria nimeltään N.Silverberg? Tai kertoa mistä voisin saada hänestä lisää tietoa? Entäpä missä voisin saada tauluja arvioitavan?
N.Silverberg
10
13285
Vastaukset
- Tietäjä 1
Silverberg oli hyvin tuottelias maalari,jonka töitä liikkuu kaikkialla maassa.Hinnat ovat 400-600 euron paikkeilla,laadusta ja koosta riippuen.
- popo
riippuu vähän kumman on,ninan vai nikolain.nikolai asui viimeiset vuotensa tuolla vuoksenniskan kulmilla ja pani nimensä apumaalareittensa töihin,niillä ei ole juurikaan arvoa.huomautuksena,että hän oli vanhuusvuotensa melkein sokea.olen nähnyt muutamia hänen huipputöitään,esim. metsästäjä koirineen,imatrankoski,jotka varmasti nousevat huutokaupassa yli tuhannen.olen tietäjä ykkösen kanssa hinnoissa ihan samaa mieltä,kunhan tuli vain samalla vähän muisteltua vanhoja.ninan työt ovat siinä satasen parin luokkaa.
- myyjä
Tiedättekö kuka ostaisi N.Silverbergin maaluksen jossa näkymä kalliolta järvelle?
- Tietäjä 1
Yritin vastata kysymykseesi,mutta kone väitti,että olet jo vastannut ja että massapostitus on kiellettyä.En ole aikaisemmin edes yrittänyt vastata,joten menee yli ymmärryksen.
- pölöjä
Nikolai Silverberg oli venäläinen emigrantti, joka lähtl vallankumouksen jaloista Suomeen. Oikea sukunimi oli Jakovlev, mutta hän käytti ruotsalaisen äitinsä sukunimeä, joka joissain teoksissa oli kirjoitettu myös muotoon Silfverberg, mikä lienee oikea sukunimi.
Mallasi paljon Imatrankoskea ja metsästysaiheisia tauluja. Arvot siinä 300 eurosta ylöspäin aiheesta riippuen.- ...-
Nikolai Silvenberg on Imatralainen taidemaalari. Hänellä on ollut 2 vaimoa toinen Suomalainen Ja toinen Venäläinen. Kyseinen taiteilija oli aikanaan tuottelias ja hänen toinen vaimonsa oli ilmeisesti varakas.
Ps.Isoäitini on ollut Silvenbergin jälkimmäisen vaimon kampaaja.
- Hessu1964
Ryhdyin googlailemaan Äiti vainaalta (..Ja Hänen kodistaan) perimääni taulua "Vuoksenranta". Taulu on vanhoissa valokuvissa ainakin 1950 luvun alussa ollut Heidän seinällään. He ovat kaikki Karjalan evakkoja. Taulu lienee hieman vielä vanhempi. Signeeraus tosiaan N.Silverberg, vuosilukua taulussa ei ole. -Mukava kuulla , että kyseessä on "oikea Maalari". Samaa ikäluokkaa olevat taulut ovat monesti "naapurin Arskan" maalaamia. Näitä kotitaiteilijoiden maalaamia tauluja minullakin muutama kappale. Ikä ei tuo niille sen enempää arvoa kuin julisteella seinällä.
- Anonyymi
Olen myymässä N.Silverbergin maalaamaa taulua, aihe värillisiä kukkia isossa maljakossa. löytyisikö halukasta ostajaa näin?
- Anonyymi
Laita kuva
- Anonyymi
Löytyis metsästäjä koiran kans. Mummo kissojen kans. Kalastaja yms.7 tauluu silverbergin tekemii.. jos kiinnostusta. Ota yht.0405381121 tarjoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1382378Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n712299Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi661969EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt781665- 1071542
Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1021498Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1191401Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki321264Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191191- 811134