Onko pakko tunkea kaupan kassalla aivan lähelle kun itse yrittää pitää turvaväliä? Samoin hyllyjen välissä ei voida yhtään odottaa että toinen voisi ottaa tavaransa vaan tungetaan aivan liki, eikö tiedotus ole riittävää vai välinpitämättömyyttäkö?
Korona käyttäytyminen
Anonyymi
21808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Eikä kukaan Kannuksessa käytä naamareita vaan yskivät ja aivastavat kaikkien päällä. Eikä kauppojen henkilökunta käytä naamareita.
Kassaneidit ovat rintamaalla. Työnantajat näköjään eivät anna tippakaan kiinnostusta heidän työntekijöiden turvallisuudesta.
Juuri+tätä+ihmettelin+minäkin.+Kävelen+lenkillä+päivittäin+ja+vastaani+tulee+jokainen+kerta+nuoria+aikuisia+pareittain+ja+ei+puhettakaan,+että+vetäisivät+edes+vähän+välimatkaa+minuun.+Itse+menen+sitten+ns.+hankeen+odottamaan,+että+nämä+tasavallan+prinsessat+saavat+kulkea+juttujaan+keskeyttämättä.+Yleensäkin+on+nähtävillä,+että+suomalainen+nuoriso+ja+nuoret+aikuiset+eivät+enää+välitä+hyvistä+käyttäytymistavoista,+joita+myös+yhteiskunnallisiksi+liikennesäännöiksi+nimitetään.+Olen+sanonut+muutamille+aiheesta+ja+tiedän+erittäin+hyvin+-+työni+puolesta+-+että+jos+ei+hallitse+käyttäytymisen+etikettiä,+niin+on+99%+varmaa,+että+on+turha+havitella+kansainvälisillä+työmarkkinoilla+olevia+työtehtäviä.+Vanhat+sivistysvaltiot+edellyttävät+korkeaa+käyttäytymisen+hallintaa.++En+voi+kertoa+esimerkkejä,+koska+olen+vielä+työelämässä+ja+saattaisin+syyllistyä+virkavirheeseen,+jos+kuvaukseni+tunnistettaisiin.+-+Tapakasvatushan+on+kotien+vastuulla+ja+kouluissa+sitä+pitäisi+vain+ylläpitää.+Opettajakunta+kuormittuu+alati+vanhempien+vaatimuksista,+että+tämä+vastuu+kuuluisi+opettajille.+Toki+he+aihetta+tukevatkin,+mutta+olen+kuullut,+että+kasvavassa+määrin+vanhemmat+vastuuttaisivat+mieluusti+tämänkin+kokonaan+koululaitoksen+harteille,+mikä+on+tietenkin+aivan+vääränlaista+ajattelua.+Yhteistyötä+kyllä,+mutta+vastuut+ovat+kodeissa.
Hyvä kirjoitus , toivottavasti ottavat opiksi !
Anteeksi nyt vain mutta ihan pakko kysyä että mitä helvettiä?
Onhan se tieten hankalaa lenkkeillä pää perseessä.
Tais osua ja upota
Tarviiko siinä hyllyllä kärryn kanssa seisoa niin kauan? Katsoo kauempaa mitä haluaa, ottaa ja siirtyy muualle. Kaikilla ei ole aikaa seisoa ja odottaa, että yksi valitsee. Ei autollakaan tarvi ajaa traktorin perässä kymmeniä kilometrejä, kun ohi voi mennä.
Että Kannuksessa hankeen seisoon kun tulee nuoria vastaan, kuullostaa kyllä liiottelulta.
Kävelylennkikö koulun ympärillä ?
Sama henkilö valittaa myös facessa eri asioista. Ei kannata ottaa vakavasti. Henkisellä puolella jotain häikkää.
Hmmm.. ettäkö nimimerkki Anonyymi johdatti sinut oikean henkilön jäljille??? Oot sää melkoinen selvännäkijä.
Mistä tommosia päättelet ?? Oletko itse henkisesti terve ..
Vähätöinen naisihminen nyt jo iällä pilattu.
No niin näyttää olevan. Kirjottelis vain koirankakka kirjoituksia näin keväällä eikä miettis kenen nimi näkyy missäkin jos oma nimi ei näy missään.
haluaa vain olla esillä kun elämässä esiintyminen jäi työikäisenä vähälle ja keskustelee itsensä kanssa. Ymmärtäisi nyt lopettaa.
mäkipetäjä nainen muutenkin kirjoittelee joutavia
No tuota tämä asiahan on mielenkiintoinen monestakin syystä,nimittäin eilen käydessäni siellä Kannuksessa niin kaikilla oli ne maskit pääsään ja niinhän se pitääkin olla:) se osoittaa että kannamme huolta toisistamme ja kannamme oman kortemme kekoon eivät ne suuret puheet vaan ne pienet teot,Vaikka kuinka marini puhisee helsisingistä ja tuhisee niin viime kädessä jokainen itse tekee sen valinnan millainen kesästä tulee,Eihän kukaan sekstaa ilma kumiakaan niin eihän kukaan liiku julkisilla paikoillakaan ilma suojanaamaria vai mitä?
Pitää myös mielestäni ymmärtää se ettei ehkä joku pysty käyttämään maskia esimerkiksi huonon hengityksen takia. En myöskään ymmärrä sitä, miksi nuoria syytetään, samalla tavallahan jotkut ikäihmiset pitävät kaupassa keskellä kulkuväylää keskustelutuokiota eivätkä noudata turvavälejä. Ei nuorissa aina se vika ole.
Jokainen pystyy kauppareissun ajan käyttää maskia, kunhan se on oikeanlainen eli hengitystä hyvin läpäisevä. Kannattaa satsata hyvään maskiin.
Ei tietääkseni ole tullut vielä maskipakkoa.
Ja jos oireettomana levität koronaa, niin muistahan ottaa vastuu ja ihan reilusti ilmoittaa, että " minä se olin, kun en periaatteesta halua käyttää maskia ".
Kyllä osuit naulan kantaan! nimittäin nuoria aina syytetää milloin mistäkin ja tällä hetkellä varmaakin heitä sitten syytetää siitä suojanaamarin käyttämättä jättämisestä mutta kuten sanoit niin kyllä ne ihan samalla tavalla unohtuvat joillakin vähän vähemmän nuorilla:/ Mutta itse käytän sitä maskia aina kun kaupassa tai missa sitten liikun ihan vaan kaikkien ja itseni turvallisuuden kannalta ja eräs tärkeä seikka vielä minua ei varmasti kukaan tunnista sen naamarin alta siinäki on eräs loistava seikka!