ihmettelen sitä etten ole nyt korona covid 15 aikana nähnyt ainuttakaan bernhardinkoiraa...sen sijaan kultaistanoutajaa ja muuta tulee vastaan
missä bernhardinkoiria nyttemmin
9
150
Vastaukset
- Anonyymi
Kultsikoita luultavasti enemmän, ja raskaat rodut ei kestä pitkiä lenkkejä.Joten pidempiä lenkkejä, ja useammin kiertää kropaltaan terveemmät , liikkuvammat ja nuoret koirat.Jätit ei montaa kilsaa jaksa, ja kun tulee ikää, eivät senkään vertaa.Eli ovat omilla mailla, tai lyhyellä pissa lenkillä vaan.
- Anonyymi
Mistähän olet tietosi saanut? Ei voi väärempää tietoa olla!
- Anonyymi
olen bongannut viikon aikana 1 tanskandoggin. siperian huskyn ja 1 kultaisen noutajan
- Anonyymi
Valtaosa bernhardilaisista asuu maalla ja lenkkeilee metsissä,harva pelkästään remmilenkillä kaduilla.Ja paras mahdollinen liikuntahan on vapaana metsässä,onneksi monilla vielä omaa metsää missä vipeltää.
- Anonyymi
Nyt on rauhoitusaika, koskee myös omia metsiä.
- Anonyymi
Aikuiselle bertsalle riittää 2 km lenkki, harva kerkiää näkemään niin lyhyellä matkalla.
Terveempirakenteiset kevyemmät rodut kiertää halukkaasti pitkiäkin lenkkejä, niitä näkee sitten useammin ja useampi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt on rauhoitusaika, koskee myös omia metsiä.
Eipä se rauhoitusaika ole ympäri vuoden ja toki sen varmaan ottaa huomioon metsän ja bertsun omistaja,siis huono vitsi tuo kommentti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä se rauhoitusaika ole ympäri vuoden ja toki sen varmaan ottaa huomioon metsän ja bertsun omistaja,siis huono vitsi tuo kommentti.
Eihän tuo mikään vitsi ole, luonnoneläinten rauhoitusaika on juuri meneillään.
Monet kyllä muutenkin pitää laittomasti koiriaan irti vieraiden mailla.Sellaisten ihmisten ei pidä ottaa koiraa, jos ei koiria koskevaa lainsäädäntöä ole opetellut.
Koirat oltava kytkettyinä, ja kakit kerätään hoidetulta alueelta.Koiran ikä, tai taluttajan ikä ja terveys ei vaikuta tuohon.
Lukekaa koirakuri ja metsästyslaki.Ottakaa opiksi, niin ette aiheuta koiravihaa yms.
Koiraviha johtunee huonoista omistajista jotka ei siivoa koiriensa jätöksiä, pitävät koiria laittomasti irti, tai häiriköivät muita ihmisiä koirillaan.Heidän vuokseen muidenkin koirat vaarantuvat, kun joku alkaa vihata ja vainota koiria huonojen koiranomistajien käytöksen vuoksi.
- Anonyymi
niinpä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202704
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70957Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää139942- 45881
- 61852
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe166789Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725