suomen sudet ja yhdistystoiminta?

yks kaupunkilainen vaan

onko suomen susille jotain tukiyhdistystä?

miten susien oikeuksia ja elinmahdollisuuksia voisi parantaa tavallisen kaupunkilaisen asemassa?

miksi suomen valtiolla on niin lepsu suhtautuminen susien kohteluun kun jokainen tietää että mm. poromiehet listivät susia käytännössä miten lystäävät?

ei unohdeta että sudet asuivat suomen maalla kauan aikaa ennenkuin suomalaiset tänne edes tulivat, joten niillä eläimillä on kyllä enempi oikeutta täällä elää kuin meillä konsanaan. alle tuhat sutta suomen kokoisessa valtavassa maassa on lähinnä naurettava määrä susia, ja eläinsuojelija-yhdistyksetkin on todenneet että nykyinen parisataa on määränä käytännössä elinkelvoton. Jos porokuolemat on ongelma niin eikös sitten asia ratkeaisi itsestään niin että annettaisiin vähemmän hirvenkaato-lupia jolloin susilla olisi enempi luontaista riistaa?

kyllä se niin on että nämä susi-asiat on suomessa päin seiniä hoidettu jo pitemmän aikaa, ihmiset ja metsästäjät on itsekkäitä kun tahtovat kaiken riistan itselleen ja kaikenmaailman omakotitalon rakentajat pystyttelevät töniään ties minne erämaihin ja sitten ihmettelevät kun joku yksinäinen susi jolkottelee pihapiirin läpi. ei se ole suden syy jos ihmiset änkeävät niiden luontaisille reviireille. Usa:ssa on pohjois-kaliforniassa ollut pitemmän aikaa aivan samankaltaisia ongelmia reviirien kanssa, puumien kanssa nimittäin. ja kanadassa ja alaskassa on samoja ongelmia musta-karhujen kanssa: jokaisessa tapauksessa ongelma on syntynyt ihmisten levittäydyttyä ajattelemattomasta villieläinten reviireille.


Tietääkseni ulkomaalaisille ja turisteillekin mainostetaan kovasti "suomen villiä pohjolaa" ja villiä luontoa. Jos emme tee jotain muutosta nykyiseen menoon, ei se kyllä "villinä" tämä suomi kauaa pysy. Turistit suuntaavat sitten jonnekin muualle kuten siperiaan tai kanadaan, missä näkee villieläimiä muutenkin kuin erittäin hyvällä onnella.

1

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jussi

      susiin suhtautuminen on tänä päivänä yhtä kylmää kun mihin tahansa luonnon kohteluun, jos tarkastelemme asiaa suuremmalta mittakaavalta. Itse olen asunut susialueella ja käyn siellä edelleen miltei joka viikonloppu metsissä samoilemassa. Paikallisilla ihmisillä on suurimpana huolen aiheena omien koirien menetys sekä turvattomuus omasta itsestään, joten täytyy ymmärtää myös heidän kantaansa. Mutta, mutta..useimmille paikkakuntalaisille oikea tie on vaan aseen kautta tarkoitettu joukkkokuolema susille, mikä on mielestäni raukkamaista ja barbaarimaista käytöstä eläinkuntaa kohtaan millaisessa tilanteessa tahansa.

      Metsästän vähän myös itse, mutta yritän keskittää metsästystäni vieraasta ekosysteemistä tullutta minkkiä kohtaan, joka sinällään saa aikaan valtavia menetyksiä vesilintu kannassa.

      Susitilanne on mielestäni normaali, eikä sinällään ole riistäytynyt käsistä, mutta pöhelö ihminenhän on vain onnellinen jos joku sitä vahvempi eläin elää suunnilleen sukupuuton rajoilla ja jokainen jälki on lehtijutun arvoinen.

      Itse vietän kesä öitä ja päiviä, useita viikkoja metsissä ja koskien äärellä, mutta en ole onnistunut vielä näkemäänkään sutta, joku sanoi niitten syöneen tänä talvena jopa 4 hirveä meidän seudulla. Yhdelle metsästysseuralle myönnetään hirvilupia koosta riippumatta 4-30 yks. vuodessa, mikä kertoo suden ja ihmisen tappamishalun eron!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3854
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3718
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2594
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2266
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2252
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1956
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1790
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1621
    Aihe