https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/yksi-todennettu-koronavirustartunta-terrafamen-teollisuusalueella-180848525/
Terrafamen teollisuusalueella työskentelee henkilöitä eripuolilta Kainuuta, suomea ja työntekijöitä 1500 joten nyt korona vyöryy Kainuun jokakolkkaan
Terrafamen teollisuusalueella työskentelee henkilöitä eripuolilta Kainuuta, suomea ja työntekijöitä 1500 joten nyt korona vyöryy Kainuun jokakolkkaan
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo ja ei taatusti jää tuohon yhteen!
Kuoleman kylmä koura leijuu nyt Sotkamon yllä. Onko tämä turistipitäjän loppu? Viikatemies tulee sivaltamaan armottomalla viikattellaan kohden Sotkamolaisia, eikä mikään ole tämän jälkeen kuten ennen. Nyt kannattaisi aloitttaa arkun teko, kun vielä ehtii. Kohta se on menoa ja hautausmaalla uutta kuoppaa niin paljon, ettei laskemaan ehdi.
Kyllä on selkäpiitäkarmaisevaa tekstiä kalmanairueelta!Totta kuitenkin toinen puoli.
Ei yksi pääsky kesää tee.......... eikä yksi koronatartunta sinne tai tänne juuri huononna jos ei parannakaan tilannetta.
Kyllä se mieli muuttuu, kun henki ei enää kulje. Uloshengittäessä tulee enemmän verta ja limaa, kuin ilmaa. Selän takaa kuuluu, kun viikatemies teroittaa viikatettaan. Siinä ei enää sitten viisastelu auta, kun kuolema iskee. Alkaa ikuinen lepo synkässä kirkkomaassa.
Uutiset
Kainuun Sote lisää vainajien säilytyskapasiteettia:
Tuollaista luki Sotkamo-lehdessä. Nyt se sitten alkaa. Puupalttoossa on kohta joka toinen meistä. Muistakaa, että olette tehnyt tilit selviksi. Ettei käy, jotta alkaa kuoltua ikuinen itku ja hammasten kiristys.
Kyllä riittää sotkamossa kyyneleitä, kun vainajia kannetaan jonona hautausmaalle ikuiseen lepoon. Hautausmaata kuuluvat jo laajentavan, kun ei riitä hautapaikat näille vainajille, joita tulee kuin liukuhihnalta.